Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğru Kuş Kafesi Nasıl Seçilir?

0 556

Doğru Kuş Kafesi Nasıl Seçilir?Bir kuş sahibi olarak, evcil hayvanınıza iyi bir yaşam alanı sağlamak oldukça önemlidir. Petshoplarda bugün farklı renk, boyut ve şekillerdeki kuşlar için çok sayıda kafesler var. Seçenekler sınırsız gibi görünse de mükemmel bir kuş kafesi seçmek için unutulmaması gereken birkaç kural vardır.

1. Evcil kuş için kafes seçiminde ilk olarak kafesin konumuna karar vermelisiniz. Böylece kafesinizi daha kolay seçebilirsiniz. Kuş kafesi, pencere ve kapılardan uzak güvenli bir yerde olmalıdır. Ayrıca kafesin konumu kuş ve aile bireylerinin etkileşimine yardımcı olacak aktif bir yerde olmalıdır.

2. Doğru kafes seçiminde sonraki adım kuşun büyüklüğüne bağlıdır. Kuş kafesinin özgürce hareket etmek için yeterli büyüklükte olduğundan emin olun. Ayrıca yem kabı, oyuncak gibi aksesuarlara da rahat bir şekilde yer kalacak bir kafes seçin.

3. Bir kafes satın alırken bir başka önemli faktör çubuklar arasındaki alandır. Küçük kuşlar için büyük bir boşluk gerekmez. Onlar için bir inch kadar aralık yeterlidir. Ama daha büyük olanlar için, örneğin bir muhabbet kuşu için orta aralıklı bar gereklidir.

Doğru Kuş Kafesi Nasıl Seçilir?4. Kafes seçiminde bir başka önemli özellik stildir. Dünya genelinde birçok veterinere göre, doğada yuvarlak kafesler kuşlar tarafından tercih edilmemektedir ve bunun sebebi de kuşların ruh sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmasıdır. Bu yüzden kuşunuzun türüne uygun kafes stili seçtiğinizden emin olun.

5. İçine kuşunuzu yerleştireceğiniz kafesin, genel kalite ve sağlamlığı da oldukça önemlidir. Kuşunuzun yaralanmaması için keskin kenarları olup olmadığını iki kez kontrol edin. En iyi kaliteli metal paslanmaz çeliktir. Kolaylıkla yıpranmaz ve temizlenmesi de oldukça kolaydır.

Bir kafesin temel işlevi kuşu korumaktır. Bu yüzden beklentilerinize en uygun bir kuş kafesi seçmelisiniz. Ayrıca kuşunuzun fit, sağlıklı ve mutlu olduğunu kontrol etmek için düzenli aralıklarla veteriner hekime gidin.

Yazar: Betül ŞAHİN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.