Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pisa Kulesi – İtalya

0 632

Pisa Kulesi - İtalyaİtalya’nın güneyindeki Pisa şehrinde İtalyanca “mucizeler meydanı” manasına gelen Piazza dei Miracoli’de yer alan Pisa Kulesi 6 sütun dizinden oluşmaktadır. İtalya’nın en meşhur yerlerinden olan Pisa Kulesi, eğik olması sebebiyle insanların dikkatini çekmektedir. Peki, bu kule nasıl eğik hale geldi? Bunun cevabı da oldukça ilginç.

Pisa Kulesi, Babil Kulesi örnek alınarak yapılmış bir kule. Çan kulesi olarak tasarlanmıştır. Bu kulede 7 çan bulunmaktadır. Pisa Kulesi’nin zirvesine ulaşmak isterseniz eğer, 294 basamak çıkmanız gerektiğini sakın unutmayın.
Pisa Kulesi’nin inşaatına 1173 yılında başlanmış. İnşa edilen ilk iki kat eğik değildir. Üçüncü kattan itibaren kule eğilmeye başlar. Kulenin eğilmeye başladığı mimarca 1185’te fark edilir. Kulenin duruşunu düzeltmek için birçok yola başvurulur; fakat denenen yolların hiçbirisi çözüm getirmez kulenin eğikliğine. En can alıcı nokta ise, kulenin neden eğik olduğudur. Bunun cevabını ise şöyle verebiliriz; kulenin inşa edildiği toprağın elverişsiz yapıda olmasıdır.

Bu dönemde Floransa ile Pisa şehri arasında savaş çıkınca kulenin inşası durmak zorunda kalır. Bir yüzyıl sonra kulenin inşasına tekrar başlanır. 1272 yılına kadar kulenin inşaatı devam eder. Ancak, kule halen eğilmeye devam etmektedir. 1284’te yine bir savaş sebebiyle kulenin inşası tekrar sekteye uğrar. 1370’de inşasına devam edilen kule 60 metre yüksekliğe ulaşır ve kulenin inşaatı nihayete erdirilir.

Kulenin eğikliği pek çok uzmanın dikkatini çekmiş ve onların araştırmalarına konu olmuş. Uzmanların araştırmaları sonucunda pek çok sebebe ulaşılmış. 1173’de atılan kule temeli genel olarak mermer ve kireçten oluşmakta. Yuvarlak bir temel üzerine oturtulan kule, ince kum, deniz kabukları ve kil üzerine inşa edilmiş. Kulenin güneyinde yer alan toprak daha sıkıştırılabilir düzeyde bir toprak olduğundan kule güneye doğru eğilmektedir. Ancak, kulede dikkat çeken nokta, yıllar geçtikçe kulenin batmak yerine eğilmeye devam etmesidir. Kulenin bugüne kadar yıkılmamasının sebebi ise, 14.500 tonluk ağırlığıdır.

Kulenin eğikliğini düzeltmek için çalışmalar yapılmış. Bu çalışmaların en önemlisi 1993 yılında 4,47 derece eğime ulaşan kulenin kuzey kaidesinin altında toplam 599 ton ağırlığında 94 karşıt aşırlığın yerleştirilmesi ile yapıldı. Bu çalışma sayesinde, kulenin eğimi 4,10 metreye getirilmiş oldu.

Şu anda Pisa Kulesi’nin eğimi sabitlik kazanmış durumdadır ve 3,99 derecedir. Kulenin eğimi sabitlendiğinden dolayı bir 300 yıl daha yıkılmayacağı tahmin edilmektedir.

Pisa Kulesi - İtalya

Pisa Nasıl Yıkılmaktan Kurtuldu?
1. Her gün kuleye 870 ton ağırlığında kurşun kalıplar kondu ve gövde, çelik halatlar yardımıyla bağlandı.
2. Kurşun ağırlıkların konduğu bölgenin altındaki topraklar kazıldı ve çelik halatlar karşı taraftaki denk ağırlıkta bağlandığı iki ayrı bölgeden çekildi. Böylece kulenin eğikliği düşürülmüş oldu.

Pisa Kulesi’nin Ölçüleri
Yüksekliği 60 metre civarındadır.
Temel iç çapı 7, 368 metredir.
Temel dış çapı 15, 484 metredir.
Eğim derecesi dikeyden 3, 97 derecedir.
Ağırlığı 14.500 tondur.
Duvar kalınlığı ise temelde 4 metre, en üstte 2,4 metredir.
Çan sayısı 7’dir. Her bir çan bir nota belirtmektedir.
Çan kulesine çıkmak için basamak sayısı 294’tür.

Yazar: Özge BENİZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku