Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Osman Yüksel Serdengeçti Kimdir?

0 232

4156_207718

Osman Yüksel, 1917 yıllarında dünyaya gözlerini açmıştır. Osman Yüksel’in ailesi alimlerle doludur. Bunlardan bir kaçı Hacı Salim Efendi ve Ahmet Hamdi Aksedi’dir. Osman Yüksel’in gerçek adı Osman Zeki Yüksel’dir.

Osman Yüksel; ilkokul eğitimini Akseki’de görmüş, ortaokul eğitimini yatılı olarak Antalya’da almış, lise eğitimini ise Ankara’da Atatürk Lisesi’nde tamamlamıştır. Lise eğitiminden sonra Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi okumaya başlamıştır. Herşey iyi giderken, 1944 yıllarında meydana gelen olaylara karıştığı için öğrenimi yarıda kalmıştır. Bu olaylar yüzünden bir süre tutuklu kalmıştır. Bir süre ceza çektikten sonra serbest bırakıldığında tekrar fakülteye başvurmuş, ancak olaylara karışması yüzünden bu başvurusu onaylanmamıştır. Buna çok içerlenen ve sinirlenen Osman o dönemin Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel’i içeren çok sert bir konuşma hazırlamış ve yayınlamıştır. Bu yazısı yüzünden tekrar hapse düşmüştür. Hapiste durulan ve düşünceye bol vakit harcayan Osman, hapisten çıkınca ilerde ünlenecek olan Serdengeçti dergisini çıkarmıştır. Ancak çıkardığı bu dergilerin bir çok sayısı toplatıldı ve bunlar yüzünden bir çok sefer hapse girip çıktı.

4156_osman-yuksel-serdengecti_73461Kendisinin tutuklamalara alıştığı dergilerin alt yazılarında rastlanabiliyordu. Açın kapıları Osman geliyor diye alt yazılar yazardı genelde bu da yeni tutuklamalara hazır olduğunu gösterirdi. Serdengeçti dergisi Osman’a Serdengeçti ünvanı kazandırmıştı. Bu dergi çok sayıda davalara maruz kaldı ve bir çok sayısı toplatıldı bu yüzden sadece 33 sayı çıkarabildi bu dergiyi. Bunun üzerinde Osman 1952 yıllarında Bağrı Yanık adlı bir mizah dergisi çıkardı. Bu mizah dergisinde mücadelesine dair bir çok zengin espriler içeriyordu. Her zaman siyaset yanı bulunan Osman bir zamanlar da politikaya atıldı. Antalya milletvekilli yaptı. Ancak bu fazla sürmedi ve istifa etti. Ancak yazılarına her zaman devam etti ve bir çok kitap yayımladı. Son olarak İstanbul gazetesinde Selam başlığı altında günlük fıkralar yayımladı. 1983 yıllarında ise hayata gözlerini yumdu.

Eserleri4156_images

*Mabedsiz Şehir
*Bu Millet Neden Ağlar
*Bir Nesli Nasıl Mahvettiler
*Radyo Konuşmaları
*Akdeniz Hilalindir
*Ayasofya Davası
*Mevlana ve Mehmet Akif
*Türklüğün Perişan Hali
*Gülünç Hakikatlar
*Kara Kitap
*Müslüman Çocuğunun Şiir Kitabı

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku