Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Donald Duck’ın Tarihi

0 362

Disney deyince, ilk akla Mickey Mouse’u veya Minnie Mouse akla gelmektedir. Ancak bazen çabalarıyla hatırlanmayan bir başka önemli karakter daha vardır, oda Donald Duck’tır. Donald Duck, tüm zamanların en ünlü ve en sevilen Disney karakterlerinden biridir, ancak karakterin nereden geldiği ve Walt Disney Dünyasında neden bir farenin yanında oturmak için bir ördek karakteri oluşturulmaya karar verildiği merak konusudur.
Belki de hiç kimse bunu düşünmemiştir, ancak çoğu yaratıcı seçimin arkasında her zaman bir sebep veya ilginç bir hikâye vardır. Bu makalede, bu ünlü ördek karakterinin nereden geldiği ve bu karakterinin Disney Dünyasında neyi temsil ettiğini dair bilgiler yer almaktadır.

Donald Duck'ın TarihiDonald Duck Karakteri Nereden Geldi?

Donald Duck karakterinin konsepti, Clarence Nash’in (seslendirme sanatçısı) ördek sesi olarak adlandırdığı şarkıları okuduktan sonra Walt Disney tarafından oluşturulmuştur. Clarence Nash’in ördek sesi Disney’in dikkatini çeken kızgın ve kızgın tonlar taşıyor oluşuymuş. Disney, çok saygılı ve kibar bir karakter olan Mickey Mouse’dan daha olumsuz bir karakter yaratmayı düşünülmüş. Clarence’in ördek sesinin tonu bu ateşli karaktere ilham vermiş ve Donald Duck kavramı buradan kaynaklanmıştır.

Donald Duck’ı Kim Resmetti?

Bu ördeğin ilk ve ilk illüstrasyonlarını oluşturan sanatçılar Al Taliaferro, Carl Barks ve Don Rosa’dır. Donald Duck’ın son haliyle olan şeklinin ilk çizimi Mayıs 1934 sayılı Good Housekeeping dergisi halka açıklanmıştır. Reklam, ilk filmi The Wise Little Hen’in gelecek galasını tanıtmak oluşturulmuştur ve ilk uzun metrajlı filmi 9 Haziran 1934’te ekranlarda gösterime girmiştir.

Donald Duck’ın Kim Seslendir?

Karakter Clarence Nash’in sesinden esinlendiği için 1934 yılında Donald’ın sesi olması istenmiş ve 1983 yılına kadar Donald’ın sesi olmaya devam etmiştir. Ne yazık ki 1983 yılında Clarence, Donald Duck olarak emekli olmaya hazırlanmıştır, bu yüzden Disney sanatçısı Tony Anselmo’yu Donald Duck gibi konuşması için eğitmiştir. Bu karmaşık bir göre olmuştur çünkü ördek sesini duymak bazen oldukça zor olabilir ve mükemmelleştirmek için aylarca eğitim gerekir.

Donald’ın Sesi Nasıl Kayıt Edildi?

Bu eşsiz sese yardımcı olmak için, Neumann TLM-170 adlı özel bir mikrofon kullanılmıştır. Bu mikrofon, Donald’ın sesinin işaretlerini ve yüksek tonlarını azaltmaya yardımcı olarak daha yumuşak, daha yuvarlak bir ses oluşturmuştur. Bu, ses aktörlerinin ses kalitesi hakkında çok fazla endişelenmek zorunda kalmadan hala Donald rolüne girebileceği anlamına gelmektedir.

Donald Duck’ın Kişiliği

Donald Duck’ın kişiliği, Mickey Mouse’unkinden ayırt edilebilir şekilde farklı olacak şekilde oluşturulmuştur. İyi seçimler yapmaya çalışsa da çoğu zaman bir turşuya düşer, ancak yine de bunun onu üzmesine izin vermez ve Mickey Mouse kadar iyi olmaya çalışır.

Donald Duck ile Birlikte Karakterler

Dumbella adında ikiz bir kız kardeşi vardır ve onunla birlikte Duckburg, Calisota, ABD‘de yaşamaktadır. Her zaman bir kavgaya karşı duran ancak otuzlu yılların sonlarında kendisine ekranda katılan sevgili Daisy Duck tarafından her zaman sakin tutulan karmaşık bir karakterdir. Daha sonra Donald’ın üç yaramaz yeğeni Huey, Dewey ve Louie onlara katılmışlardır.

Donald’ın İkinci Adı Var mı?

Donald’ın ikinci adı olduğu doğrudur; Donald Fauntleroy Duck ve bildirildiğine göre resmi bir ikinci adı olan tek Disney karakteridir. 1942 yapımı Donald Gets Drafted filminde kamuoyuna duyurulmuştur.

Donald Duck'ın TarihiDonald Neden Denizci Kıyafeti Giyiyor?

Bu, Donald’ın şovlarında tekrar eden bir tema ve ikonik kıyafeti ile bağlantılıdır. Sadece bir denizci şapkası ve kırmızı fiyonklu bir gömlek giymektedir ve hata pantolon ve ayakkabı yoktur. Disney’in kıyafet seçiminin arkasındaki mantık basitçe ördeklerin hem yaşayıp hem de suda çalıştıkları için denizcilerle bir bağlantısı olmasıdır. Bu gevşek bir bağlantı olmasına rağmen, Donald Duck, 1987 ve 1990 yılları arasında yayınlanan Duck Tales ‘te Donanmaya katılmıştır.

Donald’ın Şöhret Yolu

Ekranlara ilk gelmesinden sadece 6 yıl sonra 1940’lı yıllara gelindiğinde, Donald Duck, Mickey Mouse’tan daha fazla çizgi film bölümü yayınlanmıştır. Aslında 128’den fazladır, bu rakamın içinde Mickey ve Donald’ın birlikte ortaya çıktığı günler yer almamaktadır. Donald Duck, Mickey Mouse’dan 6 yaş küçüktür fakat Disney Evreninde bir süperstar haline gelişmiştir. Ayrıca Disney emsallerinden daha fazla olan 7 uzun metrajlı filmde başrol oynamıştır. Donald Duck uzun yıllardır kendi dizi ve bölümlerine sahip olmasına rağmen, karakteri çizgi filmler arasında atlamıştır. İşte bu yüzden kendisini diğer Disney karakterlerinin yanında her türden özel kısa filmde ve bölümde yer aldı.
1944 yılında karakteri, José Carioca ve Panchito Pistoles ile birlikte Üç Caballeros ‘un ana karakterlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Bu, Güney Amerika’da gezilerek bu iki amigoyla çekilen ilk canlı aksiyon ve ilk uzun metrajlı flim deneyimidir. Aynı zamanda Disney’in ilk canlı aksiyon girişimi olmuştur ve sonuç olarak iki akademi ödülüne aday gösterilmiştir. Bunun için herhangi bir ödül kazanmamış olmasına rağmen, daha önce 1943 yılında Donald animasyon kısa filmi Der Feuhrer’s Face ile ilk Oscar ödülünü kazanmıştır. Bu, Nazi karşıtı bir çizgi film olduğu için orijinal olarak NutziLand’deki Donald Duck olarak adlandırılmıştır.
Çoğu kişi Donald’ı bir Disney karakteri olarak tanımaktadır, ancak bunun Disney Universe dışında ün kazanma iddiası vardır. Özel bir lisans anlaşması ile Oregon Üniversitesi Atletik programının bir parçası olarak Oregon Ördeklerinin maskotu olarak yıllarca görünmüştür. Bu maskot Disney’in Donald Duck’ını temel alsa da, şapkasında Oregon yazan yeşil ve sarı bir kıyafet giydiği için farklılık göstermektedir. Donald Duck, Disney evreninde sevilen bir karakter olmaya devam etmektedir, ancak kökleri zamanla unutulacağı da merak konusu olabilir. Bir şeyi sadece orada olmak veya hayatımızın bir parçası olarak kabul etmek kolaydır, ancak nereden geldiğini keşfetmeye zaman ayrıldığında genellikle herkes şaşırır. Birlikte büyüdüğümüz karakterleri yaratmak için çok fazla düşünce ve zaman harcanmaktadır.

Donald Duck’ın Evrimi

Donald Duck ilk çıkışını 9 Haziran 1934 yılında olmuştur ve o zamandan beri hayranları tarafından sevilen bir çizgi karakterdir. Ve tüm zamanların en çok yayınlanan süper kahraman olmayan çizgi roman karakteridir. Ayrıca diğer Disney karakterlerinden daha fazla film ve kısa filmde yer almaktadır. On yıllar boyunca bu ördek tutarlı kalmış, her zaman mavi bir denizci kıyafeti giymektedir, ancak asla pantolon giymemiş ve öğretmenden ordu subayına kadar pek çok rol üstlenmiştir. Donald’ın yaratılışından bu yana çıktığı yolculuğu ve nasıl bugünün ördeği haline geldiğini takip edilmektedir.
1930’lu Donald Duck ilk görünümünü 1934 yılında The Wise Little Hen’de yapmıştır. Donald’ın bugün bildiğimiz ve sevdiğimizden sadece biraz farklı olduğunu söylemiştir. Başlangıçta uzun ince bir gagası ve uzun boynu vardı. İlk karikatüründeki amacı sadece hikâyeye hizmet etmekti; karakteri henüz geliştirilmemişti. Donald Duck, ilk ortaya çıkışından sadece 3 yıl sonra, özellikle çizgi romanlara yönelik 18 sayfalık kendi hikâyesini yazmıştır. Aynı yıl ilk solo çizgi filmi Don Donald’da rol almıştır. Tasarımı daha yuvarlak hale gelmiş ve bu yeni Donald o zamandan beri büyük ölçüde aynı kalmıştırdı. Bu noktada kendi yaramaz ve huysuz kişiliğini almıştır.
Donald Duck'ın Tarihi1940’lı yıllarda gerçekten Donald’ın on yılı olmuştur. Başka bir çizgi film karakteri tarafından bilinmeyen bir yıldızlığa yükselmiş ve tartışmasız en popüler Disney figürü olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Disney üretimi durdurmak zorunda kalırken, Kanada savaş bonoları satarak ve birkaç Amerikan propaganda filminde oynayarak savaşan ruhu temsil etmiştir. Bu filmlerden biri ona En İyi Kısa Film dalında Akademi Ödülü kazandırmıştır. Film başarısının yanı sıra, 40’lı yıllarda kendi çizgi romanını da almış, bugün hala çocuklar ve yetişkinler tarafından sevilen bir dizi Donald Duck çizgi romanı serisini başlatmıştır. Çizgi roman karakteri, animasyonlu ördeğin ateşli kişiliğinden geliştirilmiş ve uzaklaştırılmıştır. Çizgi romanlarda, Donald çok daha iyi gelişmiş duygulara ve ifade edilmiş konuşmaya sahip olarak ortaya çıkmıştır. Duckburg dünyasına yerleştirilmiş, zengin amcası Scrooge McDuck ve yeğenleri Huey, Dewey ve Louie de dâhil olmak üzere arkadaşları ve ailesi tarafından kuşatılmıştır.
1950’li yıllarında Savaştan sonra Donald’ın ünü yok olmamıştır. Televizyon dizilerinde oynamaya başlamış, matematik ve geometri gibi konuları öğreten çeşitli eğitici filmleri de çekmiştir. 1960’lar ve sonrasında Donald, Walt Disney’in ölümünden sonra filmlere ara vermiş ve 1983 yılına kadar ekrana bir daha çıkmamıştır. 2004 yılında Hollywood şöhret yürüyüşünde kendi yıldızı ile ödüllendirilmiş ve filmlerde, dizilerde yer almaya devam etmiştir hatta bugünlerde çizgi romanları yayınlanmaya devam etmektedir. Donald Duck’ı ilk ortaya çıkışından beri neden sevilen ve nesiller boyu onu gelecekte uzun süre sevmeye devam edeceklerini anlamak zor değildir. Koleksiyona yeni bir çizgi roman, orijinal sanat eseri veya merak ekleyerek bu ördeğe duyulan sevgi farklıdır.

Kaynakça:
headstuff.org/culture/history/disney-studios-war-story-donald-duck
screenrant.com/donald-duck-military-history

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.