Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karın Ağrısına İyi Gelen Meyveler ve Yiyecekler

0 2.611

Karın Ağrısına İyi Gelen Meyveler ve YiyeceklerKarın ağrısı birçok insanda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Karın bölgesinde oluşan kramp girme hissi, genellikle sindirim zorluğu ve gaz sıkışması nedeniyle ortaya çıkan bir ağrı türüdür. Üşütmek, soğuk almak, bozuk gıdalar tüketmek, gaz yapan ve ağır yemekler yemek sindirimi zorladığı için karın ağrısına neden olur. Eğer sıklıkla karın ağrısı çekiyorsanız ve şiddetli ağrılar hissediyorsanız apandisit, mide hastalığı, mide kanaması gibi önemli hastalıkların habercisi olabilir. Karın ağrısı kabızlık ya da ishal gibi rahatsızlıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Fakat ağrılarınızı ihmal etmeyip, doktor ve uzmanlara danışmalı ve tedavi olmalısınız.

Karın Ağrısına İyi Gelen Meyve ve Yiyecekler

Nane: Karın ağrısına iyi gelen ve hafif düzeyde olan ağrıyı geçirmek için bir miktar kuru ya da yaş naneyi bir adet limon ile parçalara ayırıp kaynatarak suyunu içerseniz karın ve mideniz oluşan ağrıyı hafifletmiş olursunuz.

Armut: Sindirim zorluğu nedeniyle karın ve mide ağrısı çekiyorsanız bu ağrıyı hafifletmek için sindiriminizi kolaylaştıran bir meyve olarak armut yemelisiniz. Kabızlığa ne iyi gelir? sorusunun da en güzel cevaplarından biri armuttur. Armudun içinde bulunan bol lif kaynağı sindiriminizi kolaylaştırıp ağrınızı hafifletecektir.

Elma: Bir tane elmayı ezip püre haline getirin içine 1 çay kaşığı karbonat ve 2 tatlı kaşığı şeker veya bal ekleyip yiyin. Elma karın ağrısına iyi gelen meyvelerden biridir ve ağrınız kısa sürede geçecektir.

Zencefil: Birçok hastalığa ve ağrıya iyi geldiği bilinen zencefili karın ağrınız içinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Özellikle kış aylarında her gün yemelisiniz.

Yoğurt: Probiyotik kaynak olarak bilinen yoğurt sizi enfeksiyonlardan koruyup bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır. Özellikle ev yapımı yoğurtlar besın kaynağı açısından daha değerlidir, karın ağrınız için bir kase yoğurt yemeniz yeterli olacaktır.

Süt: Eğer karın ağrınız hafif derecedeyse, ılık süt içmek karın ağrınıza iyi gelecektir.

Elma Sirkesi: Birçok faydası bulunan elma sirkesi karın ağrınıza da çok iyi gelecektir. Ilık suyun içine bir iki yemek kaşığı elma sirke ekleyip için.

Badem: Bir miktar badem içini, havanda döverek ezin ve daha sonra süt ile karıştırarak için. Karın ağrınıza faydası olacaktır.

Limon: Kaynatılmış sıcak suya bir çay kaşığı kadar nane ve bir parça limon kabuğu ekleyip demleyin, bir süre demlenmesini bekledikten sonra süzün ve günde üç öğün birer bardak için.

Yazar: Hatice İstanbullu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku