Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dr. Robert J. White ve Kafa Nakli

0 389

Ölü bir bedene beyin nakli yapan ve bir yıldırım çarpması ile bu yaratığa hayat verenDr. Robert J. White ve Kafa Nakli Dr. Frankenstein’ın hikayesini herkes bilir. Ciddi ve saygın bir araştırmacı olan Harvard Tıp Fakültesi mezunu Case Western Reserve Üniversitesi beyin cerrahisi öğretim görevlisi Dr. Robert J. White da bütün bir kafa naklinin gerçekleşebilmesinin gittikçe daha olası bir ihtimal haline geldiğine inanıyor.

Dr. White son 40 yıldan beri kafa nakli yapılması ihtimali üzerinde çalışıyor. 1960’larda bir maymun beynini bedeninden çıkarıp özel bir solüsyon içerisinde 22 saatten uzun bir süre canlı tutmayı başardı. 1970’lerde bir maymunun kafasını bedeninden ayırıp başka bir maymunun bedenine takmayı başardı. Kafa nakli yapılan bu yeni maymunun bilincini geri kazandığı, araştırmacıları ısırmaya çalıştığı, gözlerini oynattığı ve sekiz gün yaşadıktan sonra akciğer yetmezliğinden öldüğü bildiriliyor. Kafa naklinin bazı faydalı kullanım alanları olmasına rağmen, ahlaki ve dini soruları gündeme getirmektedir.

Dr. Robert J. White ve Kafa Nakli

Öte yandan, kafa nakli, boyundan aşağısı felçli bir insanın bedeni, hayatı tehlike arz ettiğinde sağlıklı kafanın sağlıklı donör bedene nakledilerek kişinin yaşamaya devam etmesinin sağlanabileceği anlamına gelmektedir. Bu hastaların omurilikleri boyunlarından aşağısını hissetmeyecekleri şekilde hasar görmüştür ve çoğunlukla hayati akciğer sorunları vardır. Araştırmacılar omuriliği yeniden nasıl bağlayabileceklerini henüz bulamadıklarından felçli kişinin kafası donör bedene bilgi gönderemeyecek veya bilgi alamayacaktır. Yinede ölmek üzere olan bir felç hastası olsaydınız kafanızı sağlıklı bir bedene naklettirerek bir süre daha yaşama şansını denemeyi ister miydiniz?

Dr. Robert J. White ve Kafa Nakli

Ahlaki soruların başında, sağlıklı bir kafaya sahip olan bir kişinin yabancı bir dönor beden üzerinde yaşamaya devam etmesine izin verilip verilmemesi gerektiği gelir. Ya da bir aile ölmüş oğullarının veya kızlarının bedeninin hala canlı olduğunu bilse nasıl tepki vereceği düşünülür?

Dini sorulardan bir tanesi de kişinin kafası yabancı bir bedene nakledildiğinde zihnine veya ruhuna ne olacağıdır. Ya da herhangi bir sebeple kafayı bedenden ayırmak doğru mudur? Dr. White ölümü tanımlamanın dini değil tıbbı bir mesele olduğunu söyleyerek cevap veriyor.

Bedenin aslında bir “enerji paketi” olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor. ”Eğer herhangi bir işlem insanın daha uzun yaşamasına yardım edebiliyorsa, çoğu doktor ve hastanın mümkün olan her şeyi yapma taraftarı olacağına inanıyorum, özellikle de diğer seçenek ölümse”.

Yazar: Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.