Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çorum’un Meşhur Müzesi ve Tarihçesi

0 438

Çorum’un Meşhur Müzesi ve TarihçesiÇorum’un meşhur müzesi Çorum Müzesi’dir. Çorum müzesi 33 yıl boyunca hizmet verdiği binasından arkeolojik çalışmaların artmasından kaynaklı daha büyük bir binaya taşınmıştır. Son yıllarda yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan eserler için yer gereksinimi duyulmuştur. Bu yüzden taşınmış olduğu bina hastane, Ziraat Mektebi, Meslek Yüksek Okulu gibi kurumlara hizmet vermiştir. Son olarak 1986 yılında Milli Eğitim Bakanlığından müze yapılmak üzere alınmıştır. Yalnız binada 1988 yılında yangın çıkmıştır. 1989 yılında da restore edilmiş ve 2003 yılında Çorum Müzesi olarak hizmete girmiştir.
Çorum Müzesi’nde Arkeoloji ve Etnografya teşhir salonları vardır. Arkeolojik eserler bölümü 4 katlı olup her katında farklı kazılardan çıkan eserler bulunmaktadır. İlk katta Kalkolitik çağdan başlayarak kronolojik sıralama yapılmıştır. Bu katta aynı zamanda Alacahöyük, Kuşsaray, Büyük Güllücek kazılarından çıkmış eserler sergilenmiştir.
Müzede sergilenen eserler tanıtım levhaları ile beraber sergilenmektedir. Hititlere ait önemli eserler bu müzede yerini almıştır.
Müzenin ikinci katında Hitit yazılı belgeler, bullalar, mühürler bulunmaktadır.
Üçüncü katta ise Friglere ait kalıntılar mevcuttur. Hellenistik, Galat ve Roma dönemine de ait eserler bu katta bulunmakta olup son katta da Roma dönemi eserleri vardır. Roma Dönemine altın, gümüş ve cam eserler sergilenmektedir.

Çorum’un Meşhur Müzesi ve TarihçesiAnadolu uygarlıkların beşiğidir. Tarihin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak da bu medeniyetlerden kalan birçok eser ülkemizde bulunmaktadır. Yalnız bu eserler zamanla ve arkeolojik çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılmaktadır. Çorum ve çevresi de bu anlamda oldukça zengin kalıntılara sahiptir. Özellikle Hititlerden kalan eserler ön plandadır.
Çorum hem doğal hem de tarihi zenginlikleri bünyesinde barındırır. Bu anlamda ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de mutlaka Çorum Müzesi’dir. Çorum Müzesi haftanın her günü ziyarete açıktır. Yazın saat 8:oo’de açılır, akşam 19:00’a kadar ziyaret edilebilir. Kışın ise saat 8:30’da açılır, akşam 17:00’a kadar ziyaretçilerini bekler. Müzeye giriş ücreti de oldukça makuldür.
Çorum Müzesi Gülabibey mahallesi, Cengiz Topel Caddesi, Çorum, Merkezdedir.
Çorum Müzesi “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak Gayri Menkul Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescillenmiştir.
Çorum Müzesinin bahçesi de tanzim edilmiştir.
Çorum Müzesi’nin salonları birbirinden bağımsızdır. Müzenin etnografya salonunda Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nden kalan Türk sanatına ait eserler vardır.
Bu müzeyi internet ortamında sanal olarak gezmek de mümkündür. Ayrıca tarihi kalıntıların yanında Çorum’a özgü değerlerde müzedeki yerini almıştır. Bakırcılık, Leblebicilik, Kahvehane kültürü yansıtılmıştır.

Çorum’un Meşhur Müzesi ve TarihçesiÇorum Müzesinde sesli rehberlik hizmetleri vardır ve bu rehberlik hem Türkçe hem de İngilizce’dir. Bu hizmetler ücretsizdir.
Çorum Müzesi modern çağa uygun dizayn edilmiş olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Kısacası hem kronolojik sıra hem de tematik sergileme sistemi gözetilmiştir. Tarihte modern bir şekilde yolculuk yapmak isteniyorsa Çorum Müzesi doğru bir tercihtir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku