Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Duhring Hastalığı Nedir?

0 757

4926_hastalikkDuhring hastalığı; diğer adıyla “Dermatitis Herpetiformi”s olan bu hastalığın günümüz de çok duyulmamasına karşın ciddi bir hastalıktır.

Difteri hastalığı; gırtlak difterisi, boğaz difterisi ve burun difterisi görmek mümkündür. İsmini az duyduğumuz bu hastalık nedir?
Duhring hastalığı ( Dermatitis Herpetiformis), arpa, yulaf ve buğday başta olmak üzere gibi protein tahıllarda bulunur. Bu hastalık glutene bağlı enteropatinin görüldüğü bilinmektedir. Bacaklar, kollar ve gövde de simetrik olarak çıkar ve ardından papulerle ve su toplayan kabarcıklar gibi kronik kaşıntıları meydana getirir. Görülen duhring hastalığı genel olarak 20-40 yaş arasında görülür. Buna karşı çocuklarda da görüldüğü saptanmıştır. 1884 yılında, Amerikalı Dr. Louis Duhring tarafından keşfedilmiştir. Hastalığın başlangıç yaşı 20-60 olduğunu söylemek yanlış olmaz.

4926_difteriDuhring Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bir hastanın ağzından gelen ”Sanki derimde oluşmuş şiddetli bir güneş yanığı sonrasında ısırgan otlarının üzerinde yuvarlanmışım ardından da karıca ve perilerle dolu bir yün battaniyeye sarılmışım gibi duygu” ifadesi hastalığın nasıl bir belirtileri gösterdiğini anlayabiliriz. Deride yanma ve batma, şiddetli ve periyodik kaşıntı oluşur. 10-12 saat önce semptomlar sıklıkla lezyonlar görülür. Glutenin ve iyoditlerin gerektiğinden fazla alınması, bu belirtilerin alevlenmesi neden olur. İnce bağırsak, emilim bozukluğu glutene duyarlı enteropatinin belirtisi, hastaların büyük çoğunlukta görülür. Derideki lezyonlar bazen içi kan dolu minik gergin su toplayan büller oluştururken, bazen kırmızı kabarcıklar ortaya çıkar. Sistemik semptomu genellikle yoktur. Kaşınmalar sonucunda vücutta kabuklar oluşmaya başlar. İyileşme evresinde açık veya koyu renkte izler bırakır.

En sık dirseklerde, kürek kemiklerinin üzerinde, kalçalarda, saçlı deride ve kolların dış yüzeylerinde görülür. Karın ağrısı, çölyak ve ishal gibi benzeri bulgular yüksek glutenli diyetli hastalarda görülür. İnce bağırsak biyopsilerinde belli bir oranda gluten hassasiyetine bağlı oluşur ve hastaların %90’ı gibi büyük bir kısmında görülür.

Tanı

Kan örneklerinde, hücreler arasında oluşan bağlara karşı 19A antikorların görülmesi, tanı klinik muayenede tanı konulabilir.

 

Duhring Hastalığı Tedavisi

Duhrind hastalığı (Dermantitis Herpatiformis) tedavisinde, doktorların önerdiği ve en çok kullanılan ilaç dapson’dur. Başlangıçta dozu, SO-300 mg olarak alınırken hastalığı iyileşen hastalığın iyileşmesine göre doz azaltılır ve nihayetinde kesilir. Hastalar dapsını tolere edemediği taktirde sülfapiridin ile tedavi edilmeleri gerekebilir. Hastalara yaşamı boyunca glutensiz diyet verilir. İyodun hastalığı şiddetlendirmesi sebebiyle deniz balıkları, iyot içeren ilaçlar ve iyotlu tuzlar tüketilmesi yasaklanır.

Glutensiz Diyette4926_deri-150x150

Serbest İçecekler: Kahve, salep, ayran, gazoz, kolalı içecekler, meyve suları, ıhlamur, adaçayı, süt serbesttir.

Yasaklanan İçecekler: Çoğu alkollü içecekler ve boza ve tüm mayalı içecekler.

Bu hastalık irsi değildir. Yani anne veya baba geçirmişse, çocuğa direk olarak geçmesi olası değildir. Ayrıca bu hastalık hiçbir şekilde bulaşıcı değildir. Türkiye’de bu hastalık görülmemesine karşın batı ülkelerinde 400 kişide bir veya 10.000 kişide bir arasında görülür.

Yazar:Ismet Göksel Berber

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.