Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dukan Diyeti Nedir?

0 317

3500_duk2

Günümüzde kendine oldukça büyük bir yer edinmiş olan fast-food kültürü,dengesiz ve sağlıklı beslenme alışkanlığını da beraberinde getirmiş durumdadır. Bununla birlikte bu duruma bağlı olarak obezite, modern toplumların en büyük sorunlarından birini teşkil ederken aynı zamanda buna bağlı sağlık sorunları da artmaktadır. Yani obezite, insan sağlığı için büyük tehdittir.

Sağlıklı yaşamak için de dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek esastır. Bu tür beslenme alışkanlıklarıyla kilo vermek içinse, diyet kavramı kendini göstermiş ve insanlara beslenme alışkanlıklarını düzelttirerek sağlıklı yaşamın anahtarını sunmuştur.

Birçok türü bulunan diyet, hiç şüphesiz ki günümüzde en popüler olanlarından birisi Dukan diyetidir. Bu diyetin diğerlerinden ön plana çıkmasındaki nokta ise, dukan diyetinin meşhur Hollywood ünlüleriyle beraber adının duyulmasıdır. Aynı zamanda bu diyet türü, popüler kültür tarafından son dönemin muhteşem bir mucizesi olarak da ifade edilmektedir. Dukan diyetinin temelinde yüksek protein alımı esastır. Bununla birlikte bu beslenme alışkanlığının bazı belirli aşamaları bulunur.

3500_duk1

Bu diyet türü, diğerlerine göre bir konuda oldukça güzel bir avantaj içerir. Bu da dukan diyeti süresince belirli günler dahilinde bazı yiyeceklerin sınırsız bir şekilde tüketilme iznidir. Bu özellik, kişide oluşan ve kronik hale gelebilen stresin bitimi anlamına da gelmektedir. Çoğu diyet türünün hemen başlarda çok katı kuralları olduğu gerekçesiyle bırakıldığı düşünüldüğünde, dukan diyeti kişilere daha esnek yapıda ve stresi az olan bir beslenme alışkanlığı sunar.

Diyet yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi, kişinin strese girmesidir. Bu sorun, aynı zamanda kişinin diyeti sona erdirmesine de yol açan bir sorun olmakla birlikte dukan diyeti adı verilen diyet türünde protein günleri adı altında belirli günler bulunur ve bu günlerde et ve balık tüketimi sınırsız hale gelir. Böylece kişi diyet süresince hem stres kavramından uzaklaşmakta hem de vücuda yüksek oranda protein alınmaktadır. Vücuda giren yüksek miktardaki protein ise, kişinin kilo kaybetmesinde önemli bir rol oynar. Fakat burada bir şeye dikkat edilmesi gerekir.

3500_duk4Yüksek protein içeren diyetlerin, kesinlikle uzman bir hekime başvurularak yapılması gerekir. Bu duruma dukan diyeti de dahildir. Bunun nedeni ise, vücuda alınabilecek yüksek oranda protein organlardaki aşırı yüklenme nedeniyle bazı problemlere yol açabilir. Bunun dışında yüksek orandaki protein vücut içerisinde olağanın üzerinde Kalsiyum atılmasına neden olur ve diyet boyunca Kalsiyum takviyesi almak gerekebilir. Bu nedenlerle de, yüksek protein içeren diyetlerin kesinlikle bu alanda uzman bir hekime danışılarak yapılması gerekmektedir.

Çoğu diyet türünde olduğu gibi dukan diyetinde de atlatılması gereken zor günler bulunur. İlk 10 gün, dukan diyetinde bunu ifade eder. Çünkü bu on gün boyunca kişi yıllardır alışmış olduğu beslenme alışkanlığını bırakır ve yeni beslenme alışkanlığına uyum sürecine girer. Bu uyum süreci ise 10 gün olarak ifade edilmektedir. Bu süreç içerisinde ise ilk 7 gün zorlayıcı düzeydedir. Eğer bu süreç kararlı bir şekilde atlatılırsa, diyet kişiye sağlık getirecektir. Dukan diyetinde kişiden bu ilk on gün boyunca ağırlıklı olarak protein içeren besinler tüketmesi istenmektedir. Bu ise, kişiyi zorlayan bir durumdur. Çünkü bu tür gıdaların dışına pek fazla çıkılmaz.

Dukan diyetiyle ilgili şu durum da asla unutulmamalıdır. İnsan metabolizmaları birbirlerinden farklıdır ve her metabolizmanın diyet türlerine aynı etkiyi yaratması beklenemez. Bu nedenle de, kişinin diyet yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.