Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Manyetizma Nedir?

0 911

Manyetizma, hareket halindeki elektrik yüklerinin birbirlerine karşı kuvvetlerini inceleyen bir fizik alt dalıdır. Manyetik alanların meydana getirdiği bir fiziki olaydır. Elektrik akımı veya maddenin temel bir parçası üzerinde manyetik alan meydana gelebilir. Bu manyetik alan ise başka elektrik akımları ve manyetik momentleri etkiler. Her madde manyetik alanlardan belli ölçülerde etkilenir. En çok doğal mıknatıslardaki etkisi bilinir.

Manyetizma Nedir?Doğal mıknatıslar, frromanyetizma nedeniyle kalıcı manyetik moment taşır. Ferromanyetizma teriminin “ferro” kısmı demir maddesinin Latincesi “ferrum”dan gelmektedir. Çünkü ilk doğal mıknatıs, “manyetit – Fe3O4” formülüyle ifade edilen, demirin doğal bir formu şeklinde görülmüştür. Çoğu maddeler kalıcı momentli değildir. Manyetik alanlar tarafından bazıları çekilir, bazıları ise itilir. Bazı maddeler ise karmaşık hallere girer. Manyetik alanlardan, yok denecek kadar az etkilenen maddeler, manyetik olmayan madde kabul edilirler. Bunlar bakır, alüminyum, gazlar, plastik ve sıvılaşmış oksijendir. Manyetik maddeler ise demir, nikel ve kobalttır.

Manyetiklik, sıcaklık, basınç, uygulanan manyetik alan gibi bir takım faktörlere bağlıdır. Bu faktörler değiştiğinde madde, birden fazla manyetizma özelliği gösterebilir.

Elektron hüzmesi yanına mıknatıs konulursa hüzme sapar. Elektrik motoru, manyetik kuvvetler etkisi ilkesiyle çalışır. Manyetizma atom içinde de önemli bir yer tutar. Atom çekirdeği etrafındaki elektronların hareketlerinde manyetik etki vardır. İki mıknatıs birbirine yaklaşınca itme ve çekme etkileri kolaylıkla hissedilir. Hareketli elektrik yükleri manyetik alan meydana getirir. Manyetik alan ise hareketli yüklere kuvvet uygular.

Kaynakça:
Wikipedia
turkcebilgi.com

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.