Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünya Genelinde En Lezzetli 10 Tatlı Türü

0 51

Dünya Genelinde En Lezzetli 10 Tatlı TürüTatlılar, evrensel bir gelenek olarak yemeklerimizin ardından kendimizi şımartmanın hoş bir yoludur. Dünya genelinde binlerce tatlı türü ve tarifi bulunmaktadır. Ancak mutlaka denemeniz gereken en lezzetli 10 tanesini bu yazıda listeleyeceğiz. Bu liste, tamamen şeker tutkunlarına hitap eden bir liste olacaktır.

10. Cheesecake

Cheesecake, dünyadaki en popüler ve en eski tariflerden birisidir. Günümüzde Amerika mutfağının sembolü olsa da kökeni Yunanistan‘a, M.Ö. 776 yıllarındaki tarihteki ilk olimpiyat oyunlarına dayanmaktadır. Cheesecake’in birçok versiyonu vardır. Ancak hepsinde esas olan krem peynirinin bulunmasıdır. Bundan farklı olarak meyveli, fındıklı, kurabiyeli, çikolatalı ve farklı şuruplarla tatlandırılmış versiyonları bulunmaktadır.

9. Pastel de Nata

Pastel de Nata, Portekiz kökenli bir tatlıdır. Puf böreğini esas alan ve yumurta sarısı, süt ve şeker ile hazırlanan bir yumurta tartından oluşmaktadır. Bu tatlının tarifinin Lizbon’daki en iyi saklanan sır olduğu söylenir. Çünkü bir efsaneye göre bu tatlıya ait otantik tarifi sadece 3 kişi tarafından bilinmekte ve 200 yıldır bu tarifin bir sır gibi gizli tutulduğu söylenmektedir.

8. Yüzen Ada (Floating Island)

Yüzen ada tatlısı Fransız mutfağı kökenli bir tatlı türüdür. Kek gibi bir şekli vardır ve bu kek şeklindeki parça tabanında bulunan özel bir vanilya kreması üzerine konumlandırılır. Alttaki tabaka, çırpılmış yumurta akı, şeker ve vanilya özü kullanılarak yapılır. Çok lezzetli bir tatlı olan yüzen adayı hazırlaması ve sunması oldukça kolay bir tatlıdır. Herhangi bir organizasyonda çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

7. Tatin Turtası

Elmalı turtaya benzeyen bu tatlı Fransa kökenlidir. Ancak geleneksel elmalı turtaya göre yapımı biraz farklıdır. Elmalar turta fırına verilmeden şeker ve tereyağı ile karamelize edilir. Adını 19. yüzyılın sonlarında yaşamış Tatin kız kardeşlerden almıştır. Bu kız kardeşlerden birisi geleneksel elmalı turta yaparken bir hata yapıp elmaların tereyağı ve şekerle daha çok karamelize olmasına neden olmuş. Yaptığı tatlıyı kurtarmak için ters çevirip tekrar pişirince Tatin turtası tatlısı yapılmış oldu.

Dünya Genelinde En Lezzetli 10 Tatlı Türü6. Baklava

Baklava, Ortadoğu, Balkanlar ve Yunanistan gibi ülkelerde yaygın tüketilen bir tatlı türüdür. Antep fıstığı, badem, ceviz veya fındıklı çeşitleri bulunmaktadır. Bal veya şerbetle tatlandırılır. Genelde eşkenar dörtgenler şekilde dilimlenir ve servis edilir. Çok fazla tüketilen baklavanın lezzeti harika diyebiliriz.

5. Milföy

Napoleon olarak da bilinen Milföy veya vanilya dilimi, Fransa’da geleneksel bir tatlıdır ancak kökeni tam olarak bilinmemektedir. 3 tabaka puf hamurundan oluşur. Bu tabakalarda pasta kreması, çırpılmış krema veya reçel olabilir. Üstü genelde şekerleme ile süslenir ve lezzeti gerçekten çok iyidir.

4. Tiramisu

Tiramisu, İtalya kökenli ve çok lezzetli soğuk bir tatlıdır. İçeriğinde kahve, yumurta, şeker, peynir bulunur ve kakao veya likör ile tatlandırılır. Ayrıca, çikolatalı veya limonlu tiramisu gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

3. Pavlova

Bu tatlının kökeni konusunda Yeni Zelanda ve Avustralya arasında belirsizlik bulunmaktadır. Pavlova tabanında kat kat bir yapısı olan ve kırmızı meyvelere dayanan bir tatlı tarifidir. Oldukça lezzetli olan bu tatlı ile ilgili daha hoş olan bir detay ise kesin olmamakla birlikte bu tatlının isminin yaratıcısının dansçı Anna Pavlova’ya aşkından geldiği söylentisidir.

Dünya Genelinde En Lezzetli 10 Tatlı Türü2. Sacher Turtası

Sacher turtası, Avusturya kökenli tipik bir çikolatalı tatlıdır. Gerçekte, tarifinin 1832’de Franz Sacher tarafından yaratıldığı bilinmektedir. Bu buluşu ile mutfak asistanını etkilemeyi başardığı bilinmektedir. Koyu çikolata ile kaplı ve geleneksel olarak kremşanti ile servis edilen, üst tarafında ince bir kayısı reçeli tabakası bulunan yoğun bir çikolatalı kekten oluşur. Bu tatlıyı denemek için elbette birçok alternatif yer var. Ancak orijinal tarifiyle ancak Viyana’daki Sacher Hotel’de bulabilirsiniz.

1. Brownie

Brownie, tipik bir Amerikan mutfağı tatlısıdır ve dünyadaki en meşhurlarından biridir. Bir Amerikalı aşçının hazırlamış olduğu bir bisküviye maya eklemeyi unutarak 1897 yılında icat ettiği söyleniyor. Bunun sonucunda çok yakından bildiğimiz bir lezzet ortaya çıkıyor: yoğun bir çikolatalı kek. Genellikle dondurma ile sıcak servis edilir ya da üstünde bir krema ile sunulur.

Tatlı tutkunları için hazırladığımız bu yazıda dünyanın dört bir tarafından en lezzetli tatlıları paylaştık. Afiyet olsun.

Kaynakça:
www.strangelist.com/top-10-worlds-delicious-desserts/

Yazar:Bekir Afşar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku