Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Georgia Neresidir?

0 1.725

Georgia_in_United_States.svgGeorgia, Amerika Birleşik Devletleri’nin güney doğusunda yer alan bir eyalettir. Eyaletin Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. 1732’de keşfedilen Georgia, dönemin 13 kolonisinden birisidir. Adını Büyük Britanya Kralı II. George’dan alan şehir, Amerika Birleşik Devletler anayasasına katılan 4. eyalettir. Georgia, 1861’de Konfederasyon devletinin 7 eyaletinden birisi olarak kabul edilmektedir. Son olarak eyalet Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmış, ve ülkenin en önemli eyaletlerinden biri olmuştur. Georgia, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan 50 eyalet arasında en büyük 24. eyalettir. Ayrıca popülarite açısından ise, ilk 8’de yer almaktadır. Georgia, Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinin ardından en hızlı büyüyen ve gelişen ikinci eyaleti konumundadır. Oldukça iyi bir iklime sahip olan Georgia’da Amerika Birleşik Devletleri’nin meyve ihtiyacı karşılanmaktadır.

Eyalette, binlerce şeftali ve portakal tarlaları bulunmaktadır. Florida’dan sonra en çok meyve yetiştirilen eyalet olan Georgia’ya bu yüzden ”Şeftali Eyaleti” denmektedir. Bunun yanı sıra eyalete, ”Güneyin İmparatorluk Ülkesi” adı da verilmiştir. Eyaletin başkenti ve aynı zamanda da en popüler şehri olan Atlanta, bölgenin en çok turist çeken yerleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Atlanta’da bulunan Hartsfield Jackson Uluslararası Havalimanı dünyanın en işlek havalimanıdır. Georgia oldukça verimli toprakları ile tarım sektörünün kalbini oluştururken ekonomik açıdan ise, Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin 15 eyaleti arasında bulunmaktadır. Nüfusu itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 8. eyaleti olan Georgia’da yaklaşık olarak 10 milyon insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Eyalette yaşayanların yaşam standartları Amerika Birleşik Devletleri ortalamasının üzerinde yer almaktadır.

Georgia’da kişi başına düşen yıllık gelir 51.000$ civarındadır. Kişi başına düşen milli gelire göre eyalet en iyi 25 eyalet arasında yer almaktadır. 1788’de Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası haline gelen Georgia, güneyde Florida’ya, doğuda Güney Carolina’ya ve batıda Alabama’ya, kuzeyde Tennessee ve Kuzey Carolina’ya komşudur. Eyaletin kuzeyinde Appalachian Dağları’nın bir parçası olan Blue Ridge Dağları yer almaktadır. Eyaletin en yüksek bölgesi, Brasstown Bald’dır. Brasstown Bald’ın deniz seviyesinden yükseliği yaklaşık olarak 1,458m’dir. Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunan Georgia’nin iklimi okyanus iklimidir ve yazalar oldukça sıcak ve nemli geçmektedir. Yazları sıcak olan Georgia’da kışlar ise, oldukça ılıktır. Tropikal bir bölgede yer alan Florida’ya nazaran doğal afetlerin az görüldüğü bir yer olan Georgia’da sıkça hortumlara rastlanılmaktadır. Özellikle bölgede 2008’de görülen hortum ya da başka bir ifadeyle tornadoda ciddi yıkımlar yaşanmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku