Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alternatif Yakıt Kaynakları Nedir?

0 566

Alternatif Yakıt Kaynakları Nedir?Alternatif yakıt kaynakları ve bu kaynakların kullanılması için gereken parayı genelde geleneksel doğal yakıtların fiyatları arttığında aklımıza getiririz. Yakın gelecekte doğal yakıt kaynaklarının tükenmesi beklenmektedir. Dolayısı ile insanlar doğal yakıt kaynaklarının ömrünü uzatmak adına alternatif yakıt kaynaklarına yöneleceklerdir.

Alternatif Yakıt Kaynakları Nedir?Alternatif Yakıt Nedir?

Alternatif yakıtlar, dünyada sınırlı miktarda bulunan doğal yakıtların yerine kullanılabilen yakıtlardır. Ham petrol ve petrol ürünleri dışındaki kaynaklara verilen ad olan alternatif yakıtlar, sınırlı miktarda bulunan geleneksel yakıt kaynaklarının yerini alabilirler. Bunlardan bazıları tekrar tekrar kullanılabilen yenilenebilir kaynaklardır. Ülkemizde alternatif yakıt üretimi oldukça azdır.Petrol, kömür ve gaz gibi geleneksel doğal yakıt türlerinin yakın gelecekte tükenecek olması bizleri korkutmaktadır. Bu nedenle, alternatif yakıt kaynaklarına yönlenmemize ve onları kullanmamıza ihtiyacımız bulunmaktadır. Çok az otomobil üreticisi halihazırda yakıt tasarrufu sağlamakla kalmayıp aynı zamanda daha az kirliliğe neden olan hibrit otomobil üretimine başlamıştır. Alternatif yakıtlar, geleneksel olmayan veya modern yakıtlar olarak da bilinir. Biyodizel, hidrojen, biyokütle kaynakları, biyo-yakıtlar, bütanol, metanol, etanol gibi biyo-alkoller ve piller ve yakıt hücreleri şeklinde kimyasal olarak depolanan elektrik, alternatif yakıt kaynaklarına verebileceğimiz bazı örneklerdir.Alternatif yakıtlar, temiz bir yanma gerçekleştirirler ve mevcut doğal kaynak stokunu yeniden doldurmak için en iyi yollardan biridir. Fosil yakıtlar için önemli bir seçenek olarak kullanılabilecek en iyi alternatif yakıt kaynaklarına bir göz atalım.

Alternatif Yakıt Kaynakları Nedir?Biyodizel

Hayvan yağından veya bitkisel yağlardan kimyasal bir süreçle üretilir. Çevre dostu, kükürt içermeyen, biyolojik olarak parçalanabilen ve toksik olmayan temiz yanan alternatif bir yakıttır. Dizel motorların doğrudan kullanabileceği bir yakıt türüdür.

E85

Benzine alternatif bir yakıt türüdür ve yüzde 85 etanol ve yüzde 15 benzin karışımından oluşur. Bu yakıtı bulmak oldukça zordur. Benzinden daha az verimli olduğu için pek tercih edilmemektedir. Bir arabanın bir depo benzinle kat ettiği mesafeyi alabilmesi için neredeyse iki katı veya daha fazla E85 kullanması gerekmektedir.

Hidrojen

Su moleküler bir bileşendir ve aynı zamanda en değerli enerji kaynaklarından biridir. Hidrojen yakıt hücreleri ve piller için bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Yakıt hücrelerinde benzinden daha verimli yanar. Çok sayıda olmasa da hidrojenle çalışan arabaları üreten birkaç otomobil üreticisi bulunmaktadır. Otomobiller için en iyi yakıt kaynaklarından biri olduğu kanıtlanabilir.

Alternatif Yakıt Kaynakları Nedir?Doğal Gaz

Birleşik Devletlerde, doğal gazın çoğu yurtiçinde üretilmektedir. Gaz kuyulardan çıkarılır ve ham petrol üretiminden elde edilir. Daha iyi performans, temiz yanma, yerli üretim ve daha düşük emisyon nedeniyle benzinli ve dizel yakıtlara göre daha iyi bir konumdadır. Bu yakıtı kullanmanın en yararlı kısmı, benzin veya dizelle karşılaştırıldığında, karbon monoksit salınımını % 90 oranında azaltmasıdır.

Etanol

Buğday, mısır ve arpa gibi bitkilerden yurt içinde üretilir. Geleneksel yakıt kaynaklarından daha az sera gazı emisyonuna neden olur. Ayrıca çeşitli şeker türlerinden üretilebilir. Etanol, biyo-materyal ve atık maddelerden yapılabilen bir üründür.

Alternatif yakıt kaynakları, günümüzde çok önemlidir ve geleneksel kaynaklar yerine bunları kullanarak çevreye büyük bir fayda sağlayabiliriz. Bu tür kaynakların daha fazla kullanılmasını sağlamak için birçok ülke, alternatif yakıtlı araçlar satın alanlar için vergi teşvikleri teklif etmektedir.

Kaynakça:
https://www.buzzle.com/articles/alternative-fuel-sources.html

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.