Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünya’nın En Büyük Kristalleri

0 533

Dünya'nın En Büyük KristalleriDünya üzerindeki en büyük kristalleri barındıran yer bir mağara. Üstelik bir çölün altında. Meksika’ da bulunan bu mağara Chihuahua Çölü’ nün altında bulunuyor. İçi kristallerle dolu. Hatta Dünya’ nın en büyük kristalleri 10 metre uzunluğuna ulaşan kristaller bu mağarada yer alıyor. Bu kristaller çok keskin. Çöl sıcaklığı zaman zaman 60 dereceyi buluyor. Bu sıcaklıkta kristallerin nasıl oluştuğu konusu da ilginç.

Binlerce yıl önce oluşan kristallerin bulunduğu ortam 45 derecelik sıcaklığa sahip. Kristal Mağarası 2000 yılında bir sondaj çalışması esnasında bulundu. Mağaranın hemen hemen her yeri kristallerle kaplı. Keskin kristallerden korunmak için bu mağaraya girenler öncelikle özel kıyafetleri giyip öyle mağaraya giriyor. Nem oranı da neredeyse %100. Bu yüzden insan yaşamı için çok tehlikeli bir mağara. Üstelik tahminlere göre mağaranın yaklaşık 1 mil altında magma bulunuyor. İşte bu magma yüz binlerce yıl önce soğumaya başladığından dolayı buradaki mineraller şekil değiştirmeye başladı. Dolayısıyla da bu devasa kristalleri oluşturdu.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku