Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Tehlikeli 10 Demiryolu Hattı

0 246

10.Şeytanın Burnu, Ekvador

Bu demiryolu, 1902 yılında inşa edilmiştir ve Ekvador’u And Dağları’na bağlamaktadır. Bu rota, dünyanın en tehlikeli tren rotalarından biri olarak kabul edilir. Şeytanın burnu olarak bilinen ve deniz seviyesinden 9000 feet yükseklikte bulunan bir bölüm vardır. Bu tür yükselişler rotayı dünyadaki Dünyanın En Tehlikeli 10 Demiryolu Hattıen zor raylı tırmanışlardan biri yapar. Bu rotada neredeyse dikey olan tırmanmalar ve damlalar vardır. İnsanların bu rotada seyahat etmeleri şaşırtıcıdır ve daha da şaşırtıcı olanı, yolcuların yolculuğun tadını çıkarmak için trenlerin tavanını kullanmasıdır.
Bu zor demiryolunun inşası yaklaşık 4000 işçinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Andean manzarası, bazı yerlerde nefes kesicidir. Pistin 12 km uzunluğunun tamamlanması 4 yıl almıştır.

9.Outeniqua Choo Tjoe, Güney Afrika

Bu tren yolu insanları, Güney Afrika‘da George ve Knysna kasabaları arasında taşımak için yapılmıştır. Treni kullananlar, Hint Okyanusu’nun güzel manzaralarına sahiptir, ancak okyanusa çok yakın olduğu için bazı korkuları da barındırırlar. 2006’da bir sel trene ve köprüye o kadar ciddi hasar vermiştir ki Haziran 2009’da operasyon dışı kalmıştır. Bu olay yolcuları trene binmekten korkutmuştur.

8.Tren A Las Nubes, Arjantin

Şili’deki Polvorillo için Salta Arjantin kentlerini bağlayan tren yolu 217 km uzunluğundadır. Bu tren yolunun inşa edilmesi 27 yıl sürmüştür ve 1948’de tamamlanmıştır. Başlangıçta malları taşıması için kullanılmıştır, ancak şimdi yolcular bu yolu kullanmaktadır. 4 bin 200 metre yüksekliğinde 29 köprü, 21 tünel ve 13 viyadük bulunmaktadır. Bu rota, güzel manzaralar sergilese de, genellikle yeni gelenlere korku vermektedir.
Dünyadaki 5. en yüksek demiryoludur. Büyük dağ demiryolları, Arjantin için bir miras demiryoludur. Güzergahtaki 2 spiral ve 2 zikzak, trenin yukarı çıkması için ileri geri hareket ederken yolculara korku vermektedir.

7.Okyanus Kıyısı Demiryolu, ABD

Okyanus Kıyısı Demiryolu; aslen Santa Cruz, Kaliforniya San Francisco’dan yolculuk için inşa edilmiştir. Rota Pasifik Okyanusu’nun yanından geçmektedir. Okyanus gelgitleri yeteri kadar yükselirse, su yolculara püskürtme yapabilir. Bu yolculuk sırasında pencereden dışarı bakmak, herkesin korkmasına neden olmaktadır çünkü her zaman gelgitler treni uzağa götürebilirmiş gibi görünmektedir.

6.Georgetown Döngü Demiryolu, ABD

Georgetown Döngü Demiryolu, Colorado’yu Silverplume kasabasına bağlamaktadır. 1877 yılında inşa edilen bu demiryolu, Silverplume’deki gümüş madenlerine erişim sağlamaya hizmet etmiştir. 1884 yılında açılmıştır. 1939’da sökülmüştür. Yine 1984 yılında turist treni olarak Dünyanın En Tehlikeli 10 Demiryolu Hattıfaaliyete geçmiştir. Şimdi turist taşımak için hizmet vermektedir. Rota iki köprü içermktedir; Creek Valley Köprüleri ve Şeytan Kapısı Yüksek Köprüsü. Her ikisi de yaklaşık 100 ft. deniz seviyesinden yukarıdadır. 100 yıllık miras demiryolu, sert arazilerde 7,2 km’lik bir mesafeyi kapsayan 640 fit yüksekliktedir. Şeytan Kapısı, gezintinin en korkutucu kısmıdır. Rota korkutucu at nalı eğrilerine sahiptir ve demiryolu, zamanının mühendislik harikası olarak kabul edilmektedir.

5.Ölüm Demiryolu, Burma

Ölüm Demiryolu, Japonya İmparatorluğu altındaki iki dünya savaşı sırasında savaş esirlerinin ve yerel işçilerin ter ve kanları tarafından yapılmıştır. Bangkok’u Rangoon’a bağlar. Yolcu taşıyan ve sağa çıkan tren, tehlikeli manzaralardan geçmektedir. Genellikle dünyanın en tehlikeli tren rotalarından biri olarak bilinmektedir. Ayrıca Burma Demiryolu zorunlu işçiler tarafından inşa edilmiştir. Çizgiyi sert arazilerde ve kötü çalışma koşullarında inşa ederken 12.000’den fazla müttefik mahkum ve 90.000 sivil işçi ölmüştür. İnşaat sırasında ölenlere birçok savaş mezarlığı ve anıt adanmıştır.

4.Beyaz Geçiş ve Yukon Rotası, ABD

Beyaz Geçiş ve Yukon Rotası, Alaska’yı Kanada’ya bağlamak için inşa edilen 110 mil uzunluğundaki bir demiryoludur. Tren şimdi bu güzergah boyunca turist taşımaktadır. Yolun yükseklikleri, dönüşleri ve fonları içerdiği için bu rotaya katlananların çok cesur oldukları söylenir. Bu raydaki bazı köprüler 3000 ft kadar yüksek olabilir. Tren yolculuğu, Alaska-Kanada manzarasının Dünyanın En Tehlikeli 10 Demiryolu Hattıdoğal manzarasını sunsa da, bazı özellikleri korkutucu ve potansiyel olarak tehlikelidir. 2006 yılında, trenin ciddi bir şekilde raydan çıkması bir bölüm işçisinin ölümüne neden olmuştur. Yine 2014 yılında tren raydan çıkmıştır ve 19 yolcu ve dört demiryolu çalışanı yaralanmıştır. Dar ve karanlık tüneller çizgiye daha fazla korku eklemektedir. Bu rotadaki köprüler korkutucu ve tehlikeli olmaktadır.

3.Kuranda Manzaralı Demiryolu, Avustralya

Kuranda Manzaralı Demiryolu pisti Queensland’daki Cairns ve Kuranda’yı birbirine bağlar ve doğal manzarası ve korkutucu seyahatleriyle tanınır. 37 km uzunluğundaki rotada 15 tünel, 93 keskin köşe ve kayalıklardan ve şelalelerden geçen 40’tan fazla köprü bulunmaktadır. Şelaleler yolculara su püskürtmektedir. Yolcuların birçoğu bu yolculuğa çıkmak konusunda oldukça sıkıntı yaşadıklarını bildirmiştir. Hattın inşaatı 1886’da başlamıştır, 1891’de tamamlanmış ve aynı yıl 25 Haziran 1891’den itibaren faaliyete başlamıştır. 2010 yılında, bir heyelan treni raydan çıkarmıştır ve 5 yolcuya zarar vermiştir. Doğal demiryolu Avustralya‘nın gururu ve mirasıdır.

2.Minamiaso Rotası, Japonya

Minamiaso Rotası, Japonya’nın en aktif yanar dağlarından olan Aso Dağı çevresine inşa edilmiştir. Bu trene binerken, yolcular genellikle bir mesafeden lav yaktıklarını görmektedirler.
1928’de bütün demiryolu hattı halka açılmıştır. 2016 Kumamoto Dünyanın En Tehlikeli 10 Demiryolu Hattıdepreminde, demiryolu köprüsü ciddi şekilde hasar görmüştür. O zamandan beri köprü hassas ve kırılgan hale gelmiştir. Depremden sonra, bu demiryolu hattının kullanımı oldukça azaltılmıştır. Manzara sadece doğal değil aynı zamanda aktif bir volkanın ve tehlikeli köprünün çevresi nedeniyle korkutucudur.

1.Chennai-Rameswaram Rotası, Hindistan

Hint Chennai ve Rameswaram şehirlerini birbirine bağlar, 2.3 km uzunluğundaki köprüye sahip bir demiryoludur. Demiryolu hattı doğrudan Hint Okyanusu’ndan geçer. Bu köprü gemilerin geçmesine izin vermek için bölünebilir. Bu rotayı takip eden trenler, güçlü rüzgarların varlığı onu okyanusa çarpabileceği için risk altındadır. Bu nedenle yönetim, trenin bu köprüyü düşük hızlarda geçtiğinden emin olmasını sağlar. Pamban Köprüsü’nün ortasındaki çift yapraklı bir baz kesiti, demiryolu hattının en tehlikeli kısmıdır. Bölge, siklonlara ve yüksek gelgitlere eğilimlidir ve bu da yolcular için daha da tehlikeli hale gelmektedir. Köprü, Florida’dan sonra dünyanın ikinci en aşındırıcı ortamında bulunur. Bu, köprünün bakımını oldukça zor bir görev haline getirmiştir. 1964 yılında, bu bölgedeki treni deviren 7,6 m’lik fırtına dalgalanmasından sonra 150 yolcu hayatını kaybetmiştir. Pamban Köprüsü aynı zamanda dünyanın en tehlikeli demiryolu köprüsüdür.

Kaynakça:
http://listamaze.com/10-most-dangerous-railway-lines-in-the-world/

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku