Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Yüksek 25 Şelalesi

0 188

Dünyanın En Yüksek 25 ŞelalesiDünyanın en yüksek şelale seviyesinin ne kadar yüksek olduğuna inanmazsınız. Meraktan ya da bilimsel zorluklardan kurtulup beslendikleri kaynaklara bakılmaksızın, insanlar dünya şelalelerinin yüksekliğini her zaman denemek isterken, ölçümlerin karşılaştırılmasını zor bulmuşlardır. Bunun nedeni, toplam yüksekliğini nasıl ölçtüğüne dair bir standart veya fikir birliğinin olmadığı ve ayrıca, en yüksek şelalelerin bazılarına erişmenin oldukça zor olmasıdır. Bu nedenle ortaya çıkan ölçümler tahminler haline gelme eğilimindedir. En çok kabul gören şelale ölçümlerinden bazılarını kullanarak dünyadaki en yüksek şelale listesini derledik. Kaliforniya’daki Yosemite Şelalelerinden Venezuela’daki ünlü Angel Falls’a kadar bunlar Dünyanın En Yüksek 25 Şelalesi:

Dünyanın En Yüksek 25 ŞelalesiÇığ Havzası Şelaleleri, Montana, ABD
Montana’daki Glacier Ulusal Parkı’nda bulunan Çığ Havzası Şelalesi, ABD Kıta’daki en yüksek şelalelerden biridir. Sperry Buzulu’nun en kuzey kesimi ve düzinelerce dağ gölü ve karlı akar dereleri tarafından beslenmektedir. Yüksekliği ise 707 metredir.
Kjeragfossen, Norveç
Norveç’in Rogaland İlçesindeki Forsand belediyesindeki doğal bir alanda bulunan Kjeragfossen, yüksekliği 715 metredir.
Manawainui Şelalesi, Hawaii, ABD
Manawainui Şelaleleri, Hawaii’de Maui Adası’ndaki çarpıcı Manawainui Vadisi’nde yer alan ve dünyanın en saygın ve en yüksek şelalelerinden biri olup 719 metre yüksekliğe sahiptir.
Olmaafossen, Norveç
Listedeki birçok Norveç şelalesinden biri olan Olmaafossen, Batı Norveç’te bulunan Rauma belediyesinin Raumadalen kentinde bulunmaktadır. Şelale, küçük göl ve buzullarla beslenir fakat suyun yoğunluğu ve akış hızı mevsimlere göre büyük farklılıklar göstermektedir. Şelalenin yüksekliği 720 metredir.
Cascades de Trou de Fer, Reunion, Fransa
Hint Okyanusu’ndaki Madagaskar kıyılarında uzanan Reunion Adası’ndaki Trou de Fer Kanyonu’nda bulunan Cascades de Trou de Fer, Fransız adasındaki en uzun ve en muhteşem şelalelerdir. Yüksekliği 725 metredir.
Yosemite Şelaleleri, Kaliforniya, ABD
Toplam 739 m yükseklikten düşen Yosemite Şelalesi, Yosemite Ulusal Parkı’ndaki en yüksek şelale ve ABD’nin en yüksek şelalelerinden biri olup, özellikle ilkbaharın aylarında şelale ayrı bir cazibe merkezi olmaktadır. Bu inanılmaz doğa harikası şelalenin yüksekliği 739 metredir.
Johannesburg Şelalesi, Washington, ABD
Washington’daki Kuzey Cascades Ulusal Parkı’ndaki Cascade geçidi yakınlarında bulunan Johannesburg Şelalesi, Johannesburg Dağı’ndaki buzullardan akan küçük akarsuların beslediği muhteşem şelalelerden biri olup yüksekliği 751 metredir.
Kjellfossen, Norveç
Batı Norveç’in Sogn og Fjordane İlçesindeki Gudvangen köyünün yakınında bulunan Kjellfossen şelalesi, dünyadaki 18. en yüksek şelale olarak listelenmiş olup, şelale yüksekliği tam olarak ölçülmemiş, bu nedenle daha uzun olabilir. Bazı kaynaklar 840 m uzunluğunda olarak listeliyor, bazı kaynaklarsa 755 metre olarak kayıtlara geçmiştir.
Mutarazi Şelaleleri, Zimbabwe
Afrika’nın ikinci en yüksek şelaleleri olan Mutarazi Şelaleleri, Zimbabwe’deki Nyanga Ulusal Parkı’nda bulunmaktadır. Yaz mevsimin sık yağan yağmurlarla karakterize olmuş şelaleyi su yüksekliğinin zirveye ulaştığı zamanlarda ziyaret etmek kayda değer güzellik oluşturmaktadır. Bu eşsiz güzelliğin yüksekliği 762 metre olarak kaydedilmiştir.

Dünyanın En Yüksek 25 ŞelalesiGocta Catarats, Peru
Gocta Catarats, Peru’nun Amazon’daki Chachapoyas uzun ömürlü şelalesi, yüzyıllardır yerli halk tarafından iyi bilinmesine rağmen, 2005 yılında bir Alman olan Stefan Ziemendorff tarafından bir grup Peru kâşifiyle yapılan bir sefere kadar güzelliği dünyaca fark edilmemiştir. Şelalenin yüksekliği 771 metredir.
Mongefossen, Norveç
Norveç’teki Rauma Belediyesinde bulunan Mongefossen, bir demiryolu istasyonundan görülebilen dünyanın en yüksek şelalesi olarak zirveyi elinde tutuyor. Yükseklik konusunda bir tartışma var ancak hesaplanmış değer 773 m’de olarak kaydedilmiştir.
Kolonyal Dere Şelalesi, Washington, ABD
Washington’daki North Cascades Ulusal Parkı’nda bulunan Colonial Creek Şelalesi, ABD kıtasındaki en yüksek şelale olarak kayıtlara geçmiştir. Düşme, ortalama 13 derece eğimle hesaplanmış olup yüksekliği 788 metre olarak kaydedilmiştir.
Waihilau Şelalesi, Hawaii, ABD
Waihilau Çayı ile beslenen Waihilau Şelalesi, Hawaii’nin pitoresk Waimanu Vadisinde bulunan at kuyruğu görüntüsünde ki şelale, yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı diğer birçok büyük Hawai Vadisi’nde olduğu gibi zengin bir görüntü sunar. Şelalenin kaydedilen yüksekliği 792 metredir.
Ramnefjellsfossen, Norveç
Norveç’in Sogn og Fjordane İlçesindeki Stryn belediyesindeki Ramnefjellet dağında bulunan Ramnefjellsfossen şelalesi, Ramnefjellbreen Buzulu tarafından beslenen 818 m uzunluğunda bir şelaledir. Düşmelere tekne, deniz düzlemi veya yol ile ulaşılabilir ve düşme alanının yürüyüş mesafesinde bir kamp alanı yer almaktadır.
Strupenfossen, Norveç
Myklebustbreen adında büyük bir buzul tarafından beslenen Strupenfossen şelalesi, Norveç’in göze çarpan başka bir şelalesi olup, çok güçlü değil, fakat benzersiz güzelliktedir. Yaz aylarında, eriyen buzulun su seviyesini artırdığı vakit ziyaret etmek için en iyi zamandır. Şelalenin yüksekliği 820 metredir.
Browne şelalesi, Yeni Zelanda
Yeni Zelanda, nefes kesen güzel şelaleleri ile ünlüdür ancak biz bunlardan sadece en uzun şelalesini listeye ekledik. Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Fiordland Ulusal Parkı’nda bulunan Browne şelalesi, çok sayıda bitki türü ve kuşa ev sahipliği yapan muhteşem manzara ile çevrilidir. Yüksekliği 836 metre olarak hesaplanmıştır.
James Bruce Şelalesi, Kanada
James Bruce şelalesi, British Columbia, Kanada’daki Princess Louisa Marine Provincial Park’ta yer alan şelale küçük bir buzul kalıntısı tarafından beslenir. Şelalenin yüksekliği 826 metre olarak kaydedilmiştir.

Dünyanın En Yüksek 25 ŞelalesiPuukaoku Şelalesi, Hawai, ABD
Puukaoku Şelaleleri, Molokai Adası’nın kuzeydoğu kesiminde bulunan dünyanın en yüksek uçurumlarından olan Haloku Kayalıklarından oluşmuştur. Şelale, uçurumun içinde ince ve derin yerden özel olarak fotoğraflanmıştır. Şelale yüksekliği kesin olmamakla birlikte yaklaşık 840 metre olarak kaydedilmiştir.
Balaifossen, Norveç
Balaifossen, Norveç’teki en yüksek şelalelerden biridir ve ülkenin güneyindeki Ulvik belediyesinde bulunmaktadır. Balai Nehri tarafından besleniyor ve 850 m’den düşen su ve büyük bir fiyord olan Osafjorden’de sonlanmaktadır.
Vinnufossen, Norveç
Norveç’in Romsdal ilçesinin Sunndal belediyesinde ve Sunndalsora köyünün doğusunda bulunan Vinnufossen şelalesi, Avrupa’nın en yüksek şelalesi ve dünyada ise en altıncı sırada yer almaktadır. Vinnufjellet Dağı’ndan akan ve Vinnufonna Glacier’den beslenen Vinnu nehrinin bir parçası olan şelale, 860 metre yükseklikten su düşümünü gerçekleştirmektedir.
Yumbilla Falls, Peru
Amazon’un kuzeyindeki Peru’nun bölgesindeki yemyeşil yağmur ormanlarının derinliklerinde saklı olan Yumbilla Şelalesi, 896 m uzunluğunda olup, Peru Ulusal Coğrafya Enstitüsünden araştırmacılar tarafından hazırlanan bir raporun ulusal gazetelerde ve daha sonra uluslararası medyada yayınlandığı 2007 yılındaki gibi uluslararası alanda da bilinir hale gelmiştir.
Oloupena Şelalesi, Hawaii, ABD
Oloupena Şelalesi, Molokai Adası’nın Hawai Adası’nın kuzeydoğu kesiminde yer alan bir şelale ve 900 m ‘lik çarpıcı yüksekliği ile dünyadaki dördüncü en yüksek şelale olarak kabul edilmektedir. Kısa, mevsimlik bir derede oluşmuş ve dünyanın en uzun deniz kenarı kayalıklarından birinin kenarına düşüş gerçekletirmektedir.

Dünyanın En Yüksek 25 ŞelalesiTres Hermanas Falls, Peru
Peru’nun korunan Parque Nacional Otishi Ulusal Ormanı’nda bulunan Tres Hermanas Şelalesi “Üç Şirin Şelaleler” olarak tercüme edilir ve dünyanın üçüncü en yüksek şelalesi olarak kabul edilmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde 914 m yükseklikten akar ve akışı kesen üç farklı tabaka veya basamaklardan oluşur.
Tugela Şelalesi, Güney Afrika
Tugela Şelaleleri, Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal Eyaletindeki Royal Natal Ulusal Parkı’nda bulunan mevsimlik şelalelerin bir kompleksidir. Genellikle dünyanın ikinci en yüksek şelale olarak kabul edilir, ancak aslında Angel Şelalesinin yerine dünyanın en yüksek şelalesi olarak öne geçebilir. Şelalenin son ölçümü 948 olarak hesaplanmıştır.
Angel Falls, Venezuela
Venezuela’nın Bolívar Eyaleti, Gran Sabana bölgesindeki Cuyama Cayana Ulusal Parkı’ndaki Auyantepui Dağı’nın kenarında yer alan Angel şelaleleri, şaşırtıcı yüksekliği 979 m olan ve dünyanın en yüksek kesintisiz şelalesi olarak kaydedilmiştir. Şelale yalıtılmış ormanda yer alır ve erişilmesi zor olsa da, ülkenin en popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-tallest-waterfalls-in-the-world/5/

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku