Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Özgüven Eksikliği ve Özgüven Arttırma Yolları

0 236

Çocuklarda Özgüven Eksikliği ve Özgüven Arttırma YollarıÇocuklar en değerli varlıklarımız ve en büyük hazinemizdir. anne babaların arkalarında bıraktıkları tek eser evlatları ve onların karakterleri doğrultusunda sergiledikleri tavırlardır. Çocuk ne şartlarda yaşarsa o şartlarda bir yetişkin olur.
Çocuklarda özgüven de yine çocuğun çocukluk yaşından itibaren ileri yaşlarında da etkisini göreceği bir davranış biçimidir. Özgüven çocuklar için oldukça önemli bir konudur. Öyle ki özgüveni tam ve yerinde olan çocuklar hayatta ki bir çok kapının anahtarını ellerinde tutmaktadırlar. Peki çocuklarda özgüven eksik yada yanlış şekillenmiş ise ne olur? Başarısızlık, ilgisizlik, insani ilişkilerin zayıflığı ve hatta haklarını bile savunamama gibi bir çok sıkıntı oluşabilir. Bunlar ise çocuğun gelişiminde oldukça olumsuz etkiler yaratarak yetişkin bir birey olduğunda sıkıntıya düşmesine neden olur. İşte tam da burada çocuklarda özgüvenin rolü ortaya çıkar.
Özgüven genellikle çocukluk yaşlarında oluşmaya başlar ve ileri ki yaşlarda devam ederek konudan konuya farklılık gösterir. Öz güvenin çocukluk yaşta oturması ise çocukların karakterinin yüzde doksanının çocuklukta oluşmasından
kaynaklanmaktadır. Gelelim çocuklarda özgüven duygusunun gelişmesi için yapılması gerekenler nelerdir:

Çocuklarda Özgüven Eksikliği ve Özgüven Arttırma Yolları-Çocuğa her şeyi fazla fazla sunmamak.
-Çocuğa sürekli fırsatlar tanınmalı (suyunu kendisi içmesi, ayakkabısını bağlaması, odasını toplaması) gibi şeyler yapamasa bile sürekli istenmeli
-bazı basit ev işlerinde çocuktan yardım istenmeli ve onun yaptığı işe saygı duyarak müdahale edilmemeli.
-Çocuk arkadaşları ile iletişim halindeyken her hangi bir olumsuzlukta anne ve babanın müdahale etmemesi gerekir. Bu şekilde çocuk zamanla kendini ve haklarını kendisinin koruması gerektiğini öğrenir ve uygular.
-Anne veya babanın her hangi bir konuda çocuğa karşı olan tutarlı tutumunda çocuğun başka bir kişi tarafından savunulmaması gerekir. Bu şekilde hata kavramını öğrenip, başkasına sığınmamayı da karakterine oturtmuş olur.
-Çocuklar her düştüğünde yada en ufak bir kaza gibi olumsuzluklarda anne veya babaya sığınır fakat bazen bunun sınırları aşılmış olabilir. Bu sınırı iyi koyup uygulamak gerekir ve en ufak sorunda kendilerine sığınak bulmaya çalışmayıp sorunların üstesinden gelebilmeyi öğrenmeleri gerekmektedir.

Çocuklarda Özgüven Eksikliği ve Özgüven Arttırma YollarıÇocuklar yaşları çok küçük olsalar da onlar da bir bireydir. Her şeyden önce bu kuralı unutmamakta fayda vardır. Hatta bazen bir çok çocuk ev ve kurallar hakkın da en az bir yetişkin kadar başarı gösterir. Bu o çocuğun tamamen anne babasının ona verdiği güven duygusuyla başarmış olduğu bir şeydir. Bir çok uzmanın da söylediği gibi başarının en temel kuralı güvenmek ve inanmak. Yani başarı ve mutluluğun altında yatan temel etmen özgüvendir. Çocuklarımızı dikkate alıp onlara yaşlarına uygun sorumluluklar vererek bu konuda ilk adımlar atılabilir. Bu başlarda biraz sıkıntı ve zorluk yaratsa da ilerleyen yaşlarda anne babasının çocuğa verdiği en güzel davranış biçimi olarak,çocuğun donanımlı bir yetişkin olmasında oldukça büyük katkı sağlayacak bir davranıştır.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.