Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sahte Ürünlerle Mücadele Etmenin Yolu

0 249

Lüks mallar pazarı, son 20 yılda dünya çapındaki ticaretin önemli bir yüzdesini temsil edecek şekilde istikrarlı bir şekilde büyürken, araştırmalar sahte ürünlerin varlığıyla ilgili endişeleri ortaya koymuştur. Ve yapılan araştırmalara göre sahte ürünlerden zarar oluşumu yılda 12 milyar ABD doları tutarındadır. Lai ve Zaichkowsky sahte ürünleri, orijinal ürünlere benzeyen ancak performans, güvenilirlik veya dayanıklılık açısından tipik olarak daha düşük kalitede yasadışı olarak üretilen ürünler olarak tanımlarlar. Bu tür ürünler şirketlerin karlarını düşürür, çünkü bu üreticilerin sattığı ürün markaların satmayacağıdır, bu da markaların gelirlerinin doğrudan çalınması anlamına gelir.
Sahte Ürünlerle Mücadele Etmenin YoluBu endüstri, çok sayıda sahte malın ele geçirilmesiyle sonuçlanan ürünlerden muzdariptir. Dolayısıyla, lüks mallara olan talebin artması, sahte ürünlere olan talebin itici gücüdür. Bireysellik ve benzersizlik ihtiyacı, sahte tüketicilerin önemli özelliklerinden biridir. Araştırmalar, insanların bireysellik ve benzersizliğe ihtiyaç duyduklarını ve bu zorunluluğun kişisel marka tercihi ve satın alma kararları ile ifade edilebileceğini belirtmiştir. Paranın sahip olduğu mallarla görülebilen statü kazandığı fikrinden bu yana, insanlar sadece yapabildikleri için değil, aynı zamanda kastettikleri için de ürün almaya başlamışlardır. Ayrıca mallara, özellikle lüks mallara atfedilen anlamlar da vardır, çünkü mülkiyette bir ayrıcalık duygusu gelir.
Dolayısıyla, sahte mal satın almak, gerçek lüks markaların müşterileri için bir münhasırlık kaybı olarak gerçeğe dönüşür. Bu nedenle yeni veya eski kurulan işletmeler, bir sahteciliği önleme teknolojisi ürününü piyasaya sürmek için bir strateji planlamaları, geliştirmeleri ve uygulamaları gerekir. Ancak, sahteciliği önleyen teknoloji ürünleriyle müşterilere ulaşmak kolay değildir ve sektör genelinde odaklanmayı gerektirir. Bu tür çalışmalar, sahte pazarın büyümesini, moda firmalarına satış ve imaj kaybını kontrol etmeye yardımcı olur.

Sahte Ürünlerle Mücadele Etmenin Yolu

MobilityNow, yalnızca mobil çözümlere odaklanan bir başlangıç şirketidir. Hâlihazırda internete mobil cihazlar üzerinden erişen 1,2 milyardan fazla kullanıcı varken ve bunların neredeyse yarısı elektronik alışveriş sürecinde cep telefonlarını kullanırken, MobilityNow teknolojileri uyarlayarak büyük bir rol oynar. Tüm İnternet trafiğinin % 15’inden fazlası mobil cihazlardan geldiği için, mobil cihazların önemi günümüzde giderek artmaktadır. Bu da şirketlerin teknolojilerini uyarlamalarına ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir ve MobilityNow burada büyük bir rol oynar.
Sahte Ürünlerle Mücadele Etmenin YoluMobilityNow, insanların ve işletmelerin güvenlikle güçlü bir dijital varlık oluşturmasına ve yönetmesine yardımcı olmak için mobil dünya için çözümler geliştirmek amacıyla 2012 yılında kurulmuştur. Şirket, çevrimiçi dünyanın çevrimdışı dünyaya mobil platformlar aracılığıyla kalıcı olarak bağlanacağına inanır. İnsanların, makinelerin, sitelerin ve şehirlerin güvenli bir şekilde bağlandığı ve tanımlandığı bir ekosistem oluşturmayı savunur. İnternet sahteciliğin daha hızlı ve daha kolay yayılmasına yardımcı olsa da, sahteciliği önleyebilecek birkaç yazılım vardır. BULLA, sahtecilikle mücadele etmek için basit ve yenilikçi bir çözümdür. Hedef üründe güvenli bir yakın alan iletişimi (NFC) çipi entegre etmekten ve bu çipi şirket kimlik doğrulama sunucusu BULLA-id ile ilişkilendirmekten oluşur.
Elektronik cihazlar arasında kısa menzilli kablosuz iletişim olarak da tanımlanır. Sistem, android mobil uygulama ve ürün yönetimi platformu aracılığıyla markanın kimlik doğrulamasını anında doğrulayabilir. NFC, ürünlere yerleştirilebilir ve mobil cihazlar tarafından okunabilen elektronik olarak depolanmış bilgiler içerebilir. NFC’nin sağladığı avantajlardan biri, okunmasının daha hızlı olmasıdır, dolayısıyla daha az zaman alır ve daha az zahmetlidir. Mobil uygulamalar aracılığıyla bir akıllı telefon tarafından okunabilir. NFC, en son kimlik doğrulama teknolojilerini kullanan güçlü bir araçtır. Üreticilere ve tüketicilere, onları yakınlaştıran ve güven bağlarını sağlamlaştıran yeni bir olasılıklar dünyasına erişim sağlamayla sonuçlanır. Böylece, BULLA çeşitli ürün kategorilerine entegre edilebilir.
Moda endüstrisinde BULLA, sahtecilik riskini azaltmak ve markayı süreçlerini, ürünlerini ve yeniliklerini sahtekarlıklardan korumak ve aynı zamanda şirketlerin kayıplarını azaltmak için entegre edilebilir. Örneğin markalar, şişeye BULLA mührünü yerleştirerek sahteciliğin tespit edilmesine yardımcı olur. BULLA kullanıcılarından üç şekilde yararlanılır; birincisi, BULLA, son kullanıcıya özgünlük doğrulaması sağlar. Müşterinin markayla etkileşime girmesinin doğrudan bir yolu olarak çalıştığı için marka ile açık bir iletişim hattı sağlar. Son olarak, tüketici için kullanımı kolay ve basittir, ayrıca kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Örneğin bir kullanıcı, indirilen mobil uygulama üzerinden markaya yerleştirilen BULLA etiketini tarayabilir.

Tüketicilere Ulaşmanın Stratejik Aşaması

MobilityNow, sahteciliğe karşı teknoloji çözümleri ürünleri için rakiplerin varlığını göz önünde bulundurarak, tüketicilerin sahte ürünlerle ilgili sorunlarıyla ilişkilendirebilecekleri değer sağlamak için BULLA’nın güçlü ve zayıf yönlerini belirlemiştir. BULLA’nın, kullanım kolaylığı, son kullanıcının anlaması ve kullanması çok kolay olması gibi, bahsetmeye değer iki ana güçlü noktası vardır. Ve MobilityNow’un şarap sektörü içindeki bağlantıları, ortaklıklar geliştirmeye yönelik bir güç olabilir ve şirket ayrıca içerik pazarlamasının rolünü de belirler.
Sahte Ürünlerle Mücadele Etmenin Yoluİçerik pazarlaması, teknolojinin evrimi ve bu evrimin sosyal medya üzerindeki etkisi nedeniyle son zamanlarda ortaya çıkan özel bir pazarlama türüdür. Müşterileri edinmek ve elde tutmak için medya oluşturma, paylaşma ve içerik yayınlamayı içeren bir tekniktir. İçerik pazarlaması, müşterilere veya potansiyel müşterilere ilgili bilgileri sağlamanın bir yolu olarak düşünülebilir ve bilgi kümesi, davranışları sürdürme ve hatta değiştirme amacına ve gücüne sahiptir.
Sonuç olarak lüks mallar piyasası, piyasanın sadece bir kısmı bu meşru ürünleri, bu malları karşılayabilenleri satın alır. Diğerleri, karşılayamayanlar, sahte satın alma seçeneğine gider, çünkü bazıları bu tür eşyalara ihtiyaç duysa da, bunları elde etmek için bazı olanaklar mevcut değildir. Çoğu, yerleşik oldukları ve paranın bir sorun gibi görünmediği için markalara zararlı bile görünmez. Elde edilen kaynaklara göre sahte ürün pazarı yıllar içinde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Hatta Çinli üreticiler ortaya çıkmaya devam ettiğinden ve yakalanırlarsa ödedikleri yaptırım, sahte ürünler üretmeyi bırakacak kadar ağır olmadığından, elde ettikleri kar riske değer. Özellikle sahteciliği önlemek için NFC teknolojisi aracılığıyla etiketler ve etiketler için alternatif teknolojinin alaka düzeyini ve önemini arttırır.
MobilityNow şu anda Portekiz 2020 kapsamında akredite bir kuruluştur. Uzmanlığı ve yeterliliği, hareketlilik danışmanlık hizmetlerinin sağlanmasında kabul edilmiştir. Ek olarak, şirket şu anda yakın alan iletişimini ve premium marka için çoklu kullanımlarını pazarlamaktadır. Ayrıca yıllar geçtikçe, sahte ürünlerle tüketiciye ulaşma stratejileri başarılı olmuştur.

Kaynakça:
hbr.org/how-luxury-brands-can-beat-counterfeiters
sciencedirect.com/science/article/pii/pdf?md5=0d827f38c5c5ddb9dbda5729470fe153&pid=1-s2.0-S2212567115013210-main.pdf

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku