Amerika Birleşik devletlerinde yaşayan Horace Burgess isimli dindar bir kişi tarafından, gördüğü rüyadan ilham alarak yaptığı ve dünyanın en büyük ağaç evi olarak adını yazdırdığı bu dev yapı ona beklediğinden çok daha fazla ün getirmiştir. Yükseklik ve genişliğinin yanı sıra bu dev tahta evde normal yaşadığımız hatta lüks katlı evlerde bile bulunmayan birçok özellik bulunmaktadır.

Amerika’da Crossville, Tennessee’de ormanın içinde yer alan bu dev yapının 11 yıl süren uzun bir yapım süresi vardır. Yapımına 250.000 tonlarca tahta kullanılarak tam 10bin metrekarelik dev yapının içinde basketbol sahası bile bulunuyor. Burgess’in bazı inançları olduğu bu inançlara göre kendini nuh peygamber sandığı, farklı olduğunu ve farklı bir yapıda yaşamasını gerektiğini düşünmesi üzerine 12bin dolar harcayarak yaptığı ev ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumdadır.

Evin sadece düz tahtalar ile belirli katlar şeklinde yapılmadığı, farklı dizayn ve mühendislik dengelerin bulunduğu gözlemciler tarafından söylenmektedir. Dışarıdan bakıldığında bilinçsizce yapılmış. yıkılmaya müsait gibi görünen bu yapı içine girildikçe farklı düşüncelere yol açmakta ve kişileri kendine hayran bırakmaktadır.

Gezmek isteyenler için küçük bir uyarıda bulunmakta fayda var. Evin çevresinde ve içinde sigara kullanımı kesinlikle yasaklanmıştır.

Yazar: Sinan UZA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here