Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Yüksek Gökdeleni: Burj Halife

0 391

3537_burj5 (1)

Gelişmişliğin en gözde simgelerinden birisi olarak gösterilen modern şehirleşme, günümüz itibariyle akıl almaz boyutlara ulaşmış durumdadır. Özellikle artık modern ve gelişmiş şehirleri ifade etme gibi özelliği bulunan gökdelenler ya da şehirde yükselen devler, sayılarıyla ve görüntüleriyle insanları hayrete düşürecek boyutlara ulaşmış durumdadır.

Şüphesiz bu tür gökdelenlere verilebilecek en iyi örnek ise, dünyanın en büyük gökdeleni konumunda bulunan Burj Halifedir. Bu gökdelenin ismi Türkçe karşılığıyla Halife Kulesi anlamına gelirken bu gökdelen Dubai’de bulunur.

İsmi ise, Birleşik Arap Emirlikleri Emir’i olan Halife Bin Zaid El Nahyan’dan esinlenerek verilmiştir. Dubai’de yer alan ve dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burj Halife’nin yüksekliği tam tamına 828 metre gibi akıl almaz bir yüksekliktedir. 828 metreye ise, toplam anlamda tam 164 kat sığdırılmışken, bu katlardan 160 katı kullanılabilmektedir.

3537_burj3 (1)

Tam tamına 828 metre olan bu gökdelenin yapımında 12.000 adet işçi görev almıştır. Gökdelenin başlanma tarihi ise, 21 Eylül 2004 tarihidir. Bu dev binanın yapımı için ise harcanan para, 4.1 milyar dolardır. Gökdelenin mühendislik ve de mimarlık işlerini ise, Amerika’da bulunan Skidmore Mimarlık Şirketi üstlenmiştir. Bu dev binanın inşası sırasında, aşırı yükseklik nedeniyle oluşabilecek durumlar hesaba katılarak inşa devam etmiştir. Bu denli bir binada oluşabilecek tehlikelerden en ilk akla gelenlerden rüzgarın etkisinin en aza indirgenebilmesi için, binanın köşeleri keskin bir biçimde değil dairesel bir biçimde tasarlanmıştır. Ayrıca bina inşası sırasında 150. Kattan sonraki bütün katların inşasında çelik maddesi kullanılmıştır.

Dev gökdelenin yapımında 330 bin metreküp beton, 39 bin ton da çelik kullanılmıştır. Ve inşa sırasında 12.000 işçi 22 milyon saat çalışmıştır. 21 Eylül 2004 tarihinde yapımına başlanan inşaatın bitim tarihi ise, 1 Ekim 2009 yılını bulmuştur. Açılışı ise, 4 Ocak 2010’da yapılmıştır. Açılışı Dubai Şeyhi Muhammed Bin Raşid El Mahdum gerçekleştirmiştir. Dünyanın en görkemli gökdeleninin açılışı da görkemli bir şekilde gerçekleşmiş ve açılışta havai fişek gösterileri, paraşütçülerin yapmış olduğu gösteriler ve de açılış da Arap dansları kullanılmıştır.

828 metre büyüklüğünde dünya üzerindeki en büyük dev olan Burj Halife, tam 95 kilometre öteden görülebilme özelliğine sahiptir. Bu dev gökdelende ne bulunduğu merak edildiğinde, 160 adet oldukça lüks yapıda otel odası, suit, 57 adet asansör, 1044 tane daire ve de 3000 araç kapasiteli otopark merakları gideren bilgileri oluşturur. Aynı zamanda bu dev gökdelen cam panellerle kaplanmış olup bu gökdelende kullanılmış olan cam panellerin sayısı ise 28.261 tanedir.

3537_burj1

Günümüzün en yüksek gökdeleni konumunda bulunan Burj Halife’nin enleri bununla bitmemektedir. Bu görkemli bina, yine bünyesinde birçok eni bulundurmakla birlikte önemini ve ayrıcalığını daha da artırmaktadır. Binanın sahip olduğu diğer enler ise şunlardır;

*Dünyanın en yüksek ve kendi başına duran yapısı:828 metre

*Dünya üzerinde şu ana dek yapılmış ve her açıdan en yüksek yapı:828 metre

*Dünyada en çok kata sahip olan yapı:164 kat

*Dünyada bulunan en yüksek camii: Yapının 158. Katı

*Dünya üzerindeki en hızlı ve en yükseğe çıkan asansör: Saatte 64 km hıza sahip

*Dünyada en yüksekte bulunan gece kulübü: Bu gece kulübü 144. Katta bulunuyor.

*Dünyanın en yükseğinde bulunan yüzme havuzu: Gökdelen 76. Katında bu havuza ev sahipliği yapmakta.

*Dünyanın halka açık konumda bulunan en yüksek ve terasa sahip gözlem katı: 124.Kat

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.