Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Phuket Nasıl Bir Yerdir?

0 124

Phuket,Uzak Doğu Asya’nın en önemli tatil bölgelerinden bir tanesidir. Tayland’a bağlı olan bu ada, Andaman Denizi vasıtası ile Hint Okyanusu’na açılmaktadır. Phuket, 543 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Tayland’ın en büyük adası hüviyetindedir. Bunun yanında 350 binin üzerinde bir nüfusu da üzerinde barındırmaktadır. Ada, yılın her döneminde çok sayıda turist çekmektedir. Özellikle de Ocak, Şubat aylarında nüfusunu neredeyse ikiye katlamasına neden olacak biçimde batılı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

8520_111112004 yılındaki Hint Okyanusu depremi sırasında gerçekleşen tsunami felaketiyle ada çok büyük zarar görmüşse de bugün tekrar eski havasını yakalamıştır. Özellikle balayı çiftlerinin sıklıkla tercih ettiği ada Uzak Asya’nın en romantik destinasyonlarından birisidir. Phuket’te yılın her mevsimi oldukça sıcak geçer. Hava sıcaklığı ortalaması yıl boyunca 30 derece civarında seyreder. Ekvatora yakın olduğu için genel olarak tropikal iklim gözlenir. Bunun yanında Phuket’te bir yıl boyunca 3 farklı mevsim yaşanır. Aralıktan marta kadar süren serin mevsim,yüksek sezon olarak değerlendirilir ve turistlerin en çok tercih ettiği zaman dilimidir. Bu dönemde yağış hemen hemen hiç yok gibidir. Marttan hazirana kadar süren sıcak mevsim daha yağışlı ve bunaltıcı sıcakların görüldüğü mevsimdir. Haziran‘dan başlayıp kasıma kadar süren muson mevsimi ise oldukça yağışlı geçmektedir.Bu mevsimde gün içerisinde kısa süreli sağanaklar oluşturan kırkikindi yağmurları çok fazla görülür.Deniz daha büyük dalgalar oluşturduğundan ve güçlü dip akıntıları nedeniyle deniz turizmi için çok cazip bir mevsim değildir.

Nüfusunun çok büyük bölümü Budist olan ada içerisinde bir müslüman mahallesi ve cami de bulunmaktadır.

8520_44444Phuket’te Büyük Buddha Heykeli, Wat Chalong Tapınağı, Orkide Bahçesi,Promthep Cape manzara seyir noktası gibi noktalar turistler tarafından oldukça çekici bulunur. Bunun yanında fil safarileri, maymun, kaplan ve yılan şovlarıyla turistlerin ilgisini çeken gösteriler ve turlar ada sakinlerine ek gelir kapısı oluşturmaktadır. Yine Tayland’ın meşhur gece hayatından kesitler sunan Patong Bölgesi ve dünyaca ünlü Bang la Road Caddesi adanın en işlek bölgeleridir.

Adada,meşhur Tayland mutfağının yemeklerini müşterilerine tattıran restaurantların yanında dünya mutfağına ait çok sayıda restaurant da bulunmaktadır. Zıt lezzetlerin bir arada kullanılmasıyla ün kazanmış yemekler Türkiye’ye oranla oldukça düşük fiyatlarla müşterilere sunulmaktadır. Bunun dışında bol baharatlı Tay yemeklerini satan seyyar satıcılar keskin bir baharat kokusunun sokaklarda yayılmasına neden olmaktadır. Adada ananas,mangosten,liçi,durian gibi çok sayıda tropik meyve yetişmektedir. Bunun yanında bir kaju fabrikası ve bir bal fabrikası da yer almaktadır.

Hem filmlere hem de kartpostallara konu olan görüntüleri ile ün kazanmış olan Phi Phi Adaları’na, Phuket’ten yaklaşık 45 dakikalık bir tekne yolculuğu ile gidilebilmektedir. Bu ada grubunun içerisinde Maymun Adası, Leonardo di Caprio’nun Beach filmi, Lost dizisinin bir bölümü ve Indiana Jones serisinin bir filminin çekildiği adalar da bulunmaktadır.

Tayland’ın yerel para birimi Baht’tır. Amerikan Doları ve Euro da adada geçmektedir.
Kaynakça:
https://eldevarbiir.blogspot.com.tr/2016/03/tatil-ve-balayi-icin-phuket-nasil-bir.html

Yazar:Fatih Kara

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku