Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

0 459

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?Eller, vücudumuzda yüzümüzden sonra dış etkilere en çok maruz kalan yerdir. Ayaklarsa eller gibi hergün dış faktörlerden etkilenmeseler bile ayakkabı içersinde çeşitli etkenlere maruz kalırlar. Ellerimiz gün içersinde vücudumuzda belkide en çok kirlenen yerdir. Bu yüzden arada da olsa ellerimize özel bakım uygulamalı nem ihtiyacını karşılamalıyız. Öncelikle düzenli olarak nemlendirici krem kullanmalıyız. Kremler soğuktan, sıcaktan, dumandan, tozdan ve benzeri dış etkilere karşı ellerimizin korumalığını arttırır. Ayrıca el kremleri; avuç içi nasırların ve lekelenmelerin oluşmamasına yardımcı olur. Yaz aylarında ise cildimize nasıl güneş koruyucu krem kullanıyorsak, ellerimizide kullanmalıyız. Bu şekilde el kırışıklıklarının önüne geçebiliriz.

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?Yüzün estetikle kusurlarının giderilmesi olağandır fakat eller için henüz estetik bir operasyon gerçekleştirilmemektedir. Ellerimizi gün içersinde sık sık yıkamalı, bakterilerden, mikroplardan, kirden arındırmalıyız. Ayrıca ellerimizi biraz daha şımartmak istiyorsak ona uygun peeling yapabiliriz. Birazcık bal ve çok az tuzla ayda bir kez uygulayabileceğimiz peeling, ellerimizdeki ölü deriyi atar.

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?Ayaklarımızda en az ellerimiz kadar önemlidir. Yanlış yapılan pedikür, sert zemin, ayağı sıkan ayakkabılar, çok tpuklu ayakkabılar ayak sağlığını ciddi şekilde etkiler. Bununla birlikte doğabilecek nasır, kemik şekillerinde değişiklik, ayak mantar enfeksiyonu, batık gibi hastalıklar gün yüzüne çıkar. Bu nedenle ayaklarımızı sıkmayan rahat ayakkabılar tercih etmeli, sıklıkla çorap değiştirmeli, aynı çorabı üst üste giymemeli ve ayaklarımızı mutlaka yıkayıp temiz tutmalıyız. Banyodan sonra nemli ayaklarınıza uygulayacağınız ayak kremi, hem ayağınızı nemlendiriken hem de nasır oluşumunu önler. Ayrıca zeytinyağının içersine biraz pudra ekleyip ayaklarınıza sürün ve ovun. Bu karışım hem ayaklarınızı rahatlatacak, hem nemlendirecek, hemde kuruyan ayaklarınızı anlandıracaktır.

Son olarak banyoda ayaklarınızın ve el tırnaklarınızın etlerini tırnaklarınızla geriye doğru iter ve bu işlemi her banyo yapışınızda uygularsanız, bir süre sonra manikür ve pediküre ihtiyacınızın kalmayacağını görürsünüz.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku