Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Selülit Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

0 377

Selülit Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?Genellikle kalça ve bacak bölgesinde cildin portakal kabuğu görüntüsüne sahip olmasına selülit denir. Selülit çoğunlukla bayanlarda görülür fakat erkeklerde hatta bebeklerde bile selülit olabilir. Selülit oluşumunda etkili bir çok neden vardır. Kabızlık, sindirim rahatsızlıkları, karaciğerin yetersiz çalışması, güneş ışığına korunmadan çıkmak, asitli içecekler tüketmek, çay ve kahveyi çok tüketmek selülit oluşumuna neden olur.

Selülit tedavisinde öncelikle egzersiz çok önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak selülit oluşumunu büyük ölçüde engeller. Çünkü; spor yaptığınızda kan dolaşımınız hızlanır ve kaslar gerilir. Ayrıca yürüme yüzme gibi aktivitelerde kan ve lenf yolları dolaşımınıda hızlandırır. Bunun yanı sıra uygulayacağınız diyetler, beslenmenize dikkat etmekte selülit oluşmasını engeller. Aşırı selüliti olan kişiler ise selülit masajlarıyla selülitlerinin görünümünü azaltabilirler. Evinizde yapacağınız peelinglerde hem bacak ve basen bölgenizi canlandırmaya hemde selüliti yok etmeye yardımcı olabilir. Selülit tedavisi olurken bolca su tüketmeyide unutmamak gerek. Su vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olur. Selülit oluşmaması için, bitki çayları tüketmek ve en doğal besinlerle beslenmek gerekir.Alkol tüketmemek gerekir.

Selülit Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?Aşırı selülit oluşumunda ise doktora başvurmalı yada güzellik merkezlerinde selülit tedavisine başlanmalı bu tedavi sonuna kadar götürülmelidir. Menapoz ve hamilelik döneminde de selülit artışı görülür. Bunun için ise yine beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Aktarcılardan alacağınız doğal yağlar ve tuzla bacaklarınıza ve selülit olan bölgelere seri bir şekilde yapılan masajda etkilidir. Selülit oluşumunda tıbbi faktörler dışında, ruhsal bozukluk, gerginlikte selüliti tetikler. Bu nedenle kişi, piskolojisini bozmamalı,sinirlenmemeli buna bağlı olarak stres yapmamalıdır. Sonuçta her hastalığın olmasada çoğu hastalığın en büyük nedeni strestir. Yaşanan piskolojik rahatsızlıklar sadece selülit değil birçok hastalığa davet çıkarabilir. Bu nedenle herhangi bir hastalığımız varsa ve piskolojik olarak rahat değilsek, hastalığın tedavi süresince piskolojik olarakta yardım almalıyız. Bunu bir eksiklik yada eziklik gibi görmemeli, zihinsel rahatlama ve kolay bir yaşam olarak düşünmeliyiz.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.