Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Boyasının Zararları Nelerdir?

2 473

Saç Boyasının Zararları Nelerdir?İnsanlar saçlarındaki beyazları kapatmak yada sahip olduğu saç rengini açmak ve koyulaştırmak için saçlarını boyarlar. Saç boyaları içersinde çeşitli kimyasal maddeler bulundurur. Bu maddelerin bazıları içersinde kansere neden olan pigmentler bulundurur. Yurt dışında yapılan araştırmalara göre saçlarını sıklıkla boyayan kişilerin özellikle lenfoma kanserine yakalanma oranının, saçını boyamayan kişiler göre daha fazla olduğu öğrenilmiştir. Ayrıca kimyasal saç boyaları çeşitli alerjik hastalıklar, bununla birlikte yüzde ve gözlerde ödem, saç diplerinde yaralar, saçın aşırı kepeklenmesi, saç dökülmelerine neden olabilir.

Saç Boyasının Zararları Nelerdir?Saç boyasının doğal olup olmadığını anlamak için, öncelikle Avrupa Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik (Bdih) ten onay almış olması yani sertifikalı olması gerekmektedir. Ayrıca doğal bir saç boyası saçın rengini açamaz yani aldığınız boya saçınızın rengini açıyorsa doğal değildir. Kimyasal boyalar yaklaşık 1 ay rengini korurken, doğal boyalar kısa sürede saçtan akar ve ana renk ortaya çıkar. Burdan da boyanın doğal olup olmadığını anlayabiliriz. Hamilelerde saç boyası kullanmamalıdır. Çünkü insan derisi cilde sürülen çoğu şeyin emilimini gerçekleştirebilir. Hamile kişi saçını boyadığında direkt olarak aldığı zaralı madde bebeğede nüfuz eder. Bebek doğduktan sonrada emme süresi bitene kadar saç boyanmamalıdır.

Saç Boyasının Zararları Nelerdir?En doğal saç boyası kınadır. Fakat kınada çeşitli renkler olmadığı için pek tercih edilmesede, vücuda hiçbir zararı yoktur. Hatta günümüzde kınanın kanser önleyici etkisi olduğu bile araştırılıp onaylanmıştır. Kına; Hindistan ve Orta doğu’da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. Tamamen doğaldır. Ayrıca kimyasal boyalar gibi sentetik koku, renk ve petrol kökenli maddeler içermemektedir.

Saçınızdaki beyazları kapatmak istiyorsanız, kınayı tercih edin. Eğer saçınızda beyaz yoksa doğal saç rengi insan yüzü ve cildine en uygun renge en yakın olandır. Eğer illaki boyamam gerekiyor diyorsanız yukarıdaki uyarıları dikkate alarak doğal boyaları tercih ederseniz, hem sağlığınıza zarar vermezsiniz hemde daha doğal bir saç rengine kavuşursunuz.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. nesliha diyor

    bende boyattım cok kez acıcı da saçlarım yandı saf katkısız keratin serumu diye bir şey kullanmaya başladım hamura dönen lastik olan saçlarım kestirmeden düzeldi

    1. Solmaz diyor

      Serumun adı ne acaba öğrenebilir miyim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.