Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Eldeki Basınç ve Masaj Noktaları

0 4.283

İnsan vücudunda çok fazla baskı noktası vardır ve bazı insanlar bu noktalara bastırmanın vücudun diğer bölümlerini ve genel sağlığı etkileyebileceğine inanırlar. Bir kişinin iyileşmesine yardımcı olmak için baskı noktalarının kullanımını destekleyen sınırlı araştırmalar vardır. Ancak sadece baskı yerine iğneleri içeren akupunkturun kullanımı hakkında çok daha fazla araştırma mevcuttur.
Basınç noktalarının kullanılması invazif olmayan ve nispeten risksiz bir uygulamadır, bu nedenle doktor tarafından önerilen tedavilerin yanında kullanılması genellikle güvenlidir. Akupunktur ve refleksoloji, iyileşme tedavilerinde baskı noktalarını kullanırlar. Refleksoloji veya akupressür ile ilgilenen insanlar için eller birçok baskı noktasına sahiptir.

Basınç Noktaları Nelerdir?

Basınç noktaları, vücudun geleneksel Çin tıbbında kullanılan baskı noktalarını yansıtan alanlarıdır. Geleneksel pratisyenler vücutta gelişmiş enerji akışı olduğuna inandıkları belirli noktaları tespit etmişlerdir. Bilim adamları prosedürlerini ve etkinliklerini incelememiş olsalar da, insanlar bugün hala bu tedavileri uygulamaktadırlar.

El Basınç Noktaları

Refleksoloji uzmanları aşağıdaki el basınç noktalarını kullanabilirler:
Akciğer meridyeni: Avuç içi kenarına doğru konumlanmış olan akciğer meridyeni başparmaktan aşağıya doğru, bilekteki çizgisine kadar uzanır. Refleksologlara göre, bu çizgi boyunca herhangi bir noktayı ovmak, basınç uygulamak hapşırma, üşüme ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.
Kalp 7 noktası: Bir kişinin bilek üzerinde yer alan kalbi 7 noktası, küçük parmakla aynı hizada olan küçük bir kemiğin dışında bulunur. Bu noktanın geleneksel adı “Ruh Kapısı” dır. Basınç noktalarının kullanımını destekleyen kişiler, kalbe 7 basınç uygulamasının aşağıdakileri rahatsızlıkları engelleyeceğine inanmaktadırlar:
• Uykusuzluk problemi
• Kaygı
• Depresyon
• Kalp hastalığı
İç geçit noktası: İç geçit noktası doğrudan elde değildir. Bunu bulmak için el avucunuzu yukarı yerleştirin ve aşağı doğru bir inç aşağıya ölçmek için üç parmağınızı kullanın. İç geçit noktası burada, yaklaşık olarak bileğin merkezindedir.
Uygulayıcılar mide bulantısını ve mide ağrısını hafifletmek için bu basınç noktasına sıkıca masaj yapmak için diğer elin başparmağını kullanmanızı tavsiye ederler. Ayrıca diğer sindirim sorunlarına da yardımcı olabilir.
El çukur noktası: Bir kişi eldeki işaret parmağı ile baş parmak arasındaki Eldeki Basınç ve Masaj Noktalarıçukur noktasını bulabilir. Uygulayıcılar, eldeki bu çukur noktaya sıkı bir baskı uygulamanın, stresi azaltabileceğini , migreni durdurabileceğini ve aşağıdaki durumlarda acıyı azaltabileceğini iddia etmektedirler:
• Omuzlar
• Diş
• Boyun
Dış geçit noktası: Dış geçit noktası neredeyse iki tendonun arasındaki elin ve kolun üstündeki iç geçit noktasına paraleldir. Uygulayıcılar burada baskı uygulamasının bir kişinin enerjisini artırdığını ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylemektedirler.
Başparmak noktasının tabanı: Bir kişi, el bileği kıvrımına ulaşana kadar baş parmağın avuç tarafından aşağı doğru parmağını sürerek parmak ucunun tabanını bulabilir. Refleksologlar, bu noktaya hafif bir baskı uygulanmasının, solunum ve nefes problemlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanmaktadırlar.
İnce bağırsak 3 noktası: İnce bağırsak 3 noktası, elin hemen yanında küçük parmağın altında ve elin büyük kıvrımlarından birinin üzerindedir. Bazı insanlar bu noktaya sıkı baskı uygulamanın, kulak ağrıları, başın arkasındaki baş ağrıları ve boyun ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini iddia etmektedirler.

On Basınç Noktasının Dağılımı

Her parmağın ucu, bu on basınç noktasına ev sahipliği yapar. Bu noktalara baskı uygulamak veya akupunktur kullanmak, yüksek ateş veya boğaz ağrısı gibi bazı genel grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı uygulayıcılar ayrıca, basınç uygulamanın bir koma veya epilepsi tedavisine yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Dört Parmak Eklemi

Bir kişi, işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağı ve küçük parmaktaki büyük eklemlerin her birinin içindeki dört dikişi bulabilir. Akupressür savunucuları, bu noktaların, özellikle çocuklarda, sindirim sorunlarının tedavisinde yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Basınç Noktaları Faydalı mıdır?

Baskı noktalarının ve uygulamaların iyileştirici etkilerinin faydalı olup olmadıklarını saptamaya yönelik kanıtlı çalışmaları yeterli değildir. Kanıtların çoğu, geleneksel tıp konusundaki araştırmalardan ve anekdotal sonuçlardan gelir. Akupressure veya refleksoloji denemek isteyen bir kişi bunu güvenle yapabilir. Lokal bölgeye geçici ağrı dışında bu alanlara baskı uygulamanın neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca, bir kişi, basınç noktası tedavisine çalışırken doktor tarafından önerilen tıbbi tedavileri kullanmaya devam etmelidir. Daha önce kan pıhtısı olan veya kan pıhtıları için risk faktörü olan kişiler, akupunktur veya masaj almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.
Eldeki Basınç ve Masaj NoktalarıEllerde; çok daha büyük bir nokta zincirinin bir parçası olan, birçok baskı noktası vardır. Akupressür ve refleksolojinin savunucuları, bu noktaların vücudun diğer bölgelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğine inanmaktadırlar. Kişiler kendilerine baskı yapmayı deneyebilir ya da baskı noktalarını inceleyen ve nasıl çalıştıklarını anlayan lisanslı bir pratisyenin hizmetlerini kullanabilirler.
Hastalıkları tedavi etmek için baskı noktalarının kullanımını destekleyen çok az sayıda çalışma olduğuna dikkat etmek önemlidir. Ancak kişiler düzenli tıbbi tedavilere ek olarak el basınç noktalarını güvenle kullanabilirler.

Kaynakça:
chiro.org
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku