Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güneş Tutulması Olayı

0 332

gunes_tutulmasiGüneş tutulması; Ay’ın Güneş ile Dünya’nın arasına girmesi sonucunda meydana gelir.

Güneş tutulmasının olabilmesi için Ay’ın Yeniay Evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşma halinde olması Yani Yörünge Düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki Yörünge Düzlemi ile çakışması gerekir.

Dünya’nın uydusu olan Ay, yaklaşık 3,475 Kilometrelik bir çapı olan soğuk ve kayasal bir gök cismidir. Ay bir ışık kaynağı olmasına karşılık Güneş ışığını yüzeyden yansıtır. Ay, Güneş etrafındaki turunu 29,5 günde tamamlar ve bu dönüş sırasında Güneş’e göre konumunu değiştirir. Bu durum Ay’ın Evrelerini oluşturmaktadır.
Bu Evrelerden “Yeni Ay” görülemez çünkü bu Evrede Ay, Güneş ile Dünya’nın arasındadır ve Ay’ın aydınlanan kısmı Dünyamızdan görülmemektedir. Yeni Ay Evresi güneş tutulması olayı için de önem taşır.
Güneş tutulması sadece “Yeni Ay” Evresinde meydana gelebilir. Her ay 29,5 günde tamamlandığına göre her ay Güneş Tutulması olayı olabilir. Fakat Ay’ın yörünge düzlemiyle Dünya’nın yörünge düzlemi arasında 5 Derece fark vardır. Bundan dolayı Güneş Tutulması her ay gerçekleşmez.

tutulmasartlari

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.