Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Steve Jobs Kimdir?

0 335

4759_steveSteve Jobs; 24 Şubat 1955 yılında Amerika’nın Wisconsin eyaletinde dünyaya geldi. Kaliforniyalı Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinildi. Öz kız kardeşi ise, ünlü roman yazarı Mona Simpson’dır. Gerçek adı Steven Paul Jobs’dır.

1974 yılında Kaliforniyada “Homebrew Computer Club” isimli bilgisayar kulübü toplantılarına, Steve Wozniak ile katılmaya başladı. Wozniak ile dünyaca ünlü Atari Inc.de iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. Çok kısa süre zarfında Jobs ve Wozniak iş hayatına atıldılar. Pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapabilme imkanı sağlıyan “Blue Box” adlı ürünü üretmeye başladılar. 1976 yılında Jobs ailesi, garajında Apple Computer Co. adlı günümüzün en iyi teknoloji şirketlerinden birinin temellerini attılar. İlk ürünleri “Apple I'”i 666 dolara piyasaya sürdüler. 1977 yılında ise, “Apple II” piyasaya çıktı. Apple II ev piyasasında büyük başarı elde etti ve yerini sağlamlaştırdı. 1980 yılında ise Apple Computer halka arz edildi. Yine 1980 yılında “Apple III” piyasaya sunuldu fakat Apple II’nin yerini alamadı. Apple çok büyük bir hızla büyümeye devam ederken, yönetimde deneyimli, şirketin genişlemesini sağlayabilecek profesyonel bir yönetici arayışına girdi. Bu açıklarını Steve Jobsun ünlü şirket Pepsinin CEOsu olan John Scullyi ayartması ile kapattılar. Aynı sene “Apple Lisa” piyasaya sunuldu. Teknolojik olarak gelişmiş olmasına rağmen, ticari olarak beklenen başarıyı sağlıyamadı. 1984 yılında “Macintosh” piyasaya sunuldu. Apple Lisa’nın aksine, Macintosh ticari başarıyı sağlayan ilk GUI bilgisayar oldu. Macintoshun başarısı Appleın Apple IInin yerine Maci sürmesi ile devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

4759_ssteve

Appledan 1985 yılında bir kavga sonucu ayrılmıştır. Steve Jobs Apple’dan ayrıldıktan sonra başka bir teknoloji şirketi kurdu, NeXT Computer. NeXT Computer, Apple Lisa gibi teknolojik olarak çok gelişmiş; fakat sadece bilimsel çalışma alanlarında başarılı ve tanınmış olmuştur. Steve Jobs 18 Mart 1991’de Laurene Powell ile evlenerek dünya evine girdi. Üç çocuğu oldu. Steve Jobs vejetaryendi. Fakat balık yerdi.

Pixar: Ünlü animasyon şirketi olan Pixar’ı, Edwin Catmull ile 1986 yılında Kaliforniyada kurdular. Şirket 10 yıl sonra Toy Story (Oyuncak Hikayesi) adlı animasyon filmi ile patlama yapmıştır. Şirketin birçok filmi ödüllere layık görülmüştür. Bunlardan bazıları ise, Bir Böceğin Yaşamı(A Bug’s Life), 1999’da Oyuncak Hikayesi 2(Toy Story 2), Sevimli Canavarlar(Monsters, Inc.), 2003’de Kayıp Balık Nemo(Finding Nemo) ve 2004 yılında İnanılmaz Aile(The Incredibles)’dır. 2006 yılında Cars, iki dalda Oscar’a aday gösterilmiş, 2007 yılında da Ratatouille, en iyi animasyon dalında Oscar kazanmıştır.

4759_jobs1996 yılına gelindiğinde Apple şirketi Steve Jobsu geri getirebilmek için NeXT şirketini 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. 1997 yılında Steve Jobs şirketin geçici CEOsu seçildi. NeXTin satın alınması sonucu iki şirketin teknolojileri birleştirildi. Steve Jobsun yönetiminde Apple iMaci piyasaya sundu. Satışlarda patlama yaşandı ve günümüzde de iMac Apple şirketinin ünlü ürünleri arasında yer almaktadır. Steve Jobs şirketin sadece kişisel bilgisayar ürünü ile kısıtlı kalmasını istemedi ve iPodu piyasaya sundu. iPod sayesinde binlerce mp3 formatında şarkıyı ufak bir cihaz olan iPoda sığdırdı. Daha sonra iTunesu da kurarak çevrimiçi müzik dükkanı kurdu. Sık Sık çalışanlarını yenilikçi düşünmeye itici ve cesaretlendirici ilham cümleleri kurarak motive ederdi. Mükemmel ikna etme ve pazarlama yeteneğine sahiptir. Öte yandan düzensiz ve çok hırslı bir yönetici olduğundan sıkça söz edilir. Apple şirketinde CEO olarak yıllık sadece 1 dolar karşılığında senelerce çalıştı. Buda onu Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşla Çalışan CEO” ünvanını kazandırdı. Şirket kar etmeye başladığında geçici CEOluk ünvanındaki “geçici” kısmı kaldırıldı ve şirketin gerçek CEOsu oldu. 1 dolara çalışmaya devam etsede Apple şirketi ona pek de ucuz olmayan hediyeler vermeye devam etti. Örnek olarak: 1999 yılında 90 milyon dolar değerinde özel bir jet ve şirketin sınırlı hisselerinden 30 milyon dolarlık bir pay.

Appledaki görevinden, 25 Ağustos 2011 yılında ciddi sağlık sorunları sebebiyle ayrıldı. Yerine CEO olarak Tim Cook geçti. Ölümüne kadar Apple Computerda yönetim kurulu başkanı olarak devam etti. 31 Temmuz 2004’de Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyat oldu. Steve Jobs’da bulunan kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmadı. Steve Jobs 2004’te kanser tedavisi görmeye başladı. 2009 yılında ise karaciğer nakli yapıldı. 5 Ekim 2011 tarihinde Steve Jobs aile üyeleri başucundayken ve sükunet içinde hayata gözlerini yumdu.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.