Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Masaj Koltuklarının Tehlikeleri Nelerdir?

0 1.749

4967_massage_chair_seatedÇok ciddi ve tehlikeli olmasa da, masaj koltukları hakkında bazı endişeler ve kullanırken dikkatli olmanız gereken noktalar vardır. Bu tehlikelerin ne olduğunu öğrenmek için makaleyi okumaya devam edin.

Masaj koltukları, evinizin etrafında olması gereken mükemmel şeylerdir. Masaj yaptırmak istediğiniz zaman hemen randevu almanız oldukça zordur. Bir iki gün beklemeniz gerekebilir. Bir masaj koltuğunuz varsa istediğiniz her zaman kendinizi rahatlatabilirsiniz. Ancak; bundan önce aşağıdaki sorunların sizde olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Masaj Koltukları ile İlişkili Tehlikeler:

Kendinize bir masaj koltuğu almadan önce ya da masaj koltuklarından birini kullanmadan önce, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

-Masaj koltuklarının bir çok çeşidi ve farklı mekanizmaları vardır. Eğer sadece belirli bir ağırlık aralığı için çalışan bir sandalye ise, o zaman bu aralıkta olduğunuzdan emin olun. Eğer kendiniz için bir tane alıyorsanız kilonuza uygun olanı bulmalısınız. Sandalyenin aşırı yüklenmesi yanlış çalışmasına neden olabilir ve kaslarınızda morarma ve sertleşme ile sonuçlanabilir.

-Masaj yaptırmak için bir spa’ya gittiyseniz, yüzünüzü yerleştirdiğiniz kısmın temiz bir örtü ile örtülü olduğundan emin olun. Her gün bir çok kişi bu aletleri kullanmaktadır ve yeterince temizlenip dezenfekte olduğundan emin olmanızın bir yolu yoktur. Nezle gibi bulaşıcı bir hastalığı olan bir kişinin yüz başlığını, sizden hemen önce kullanmış olma ihtimali vardır. Aynısı sizin için de geçerlidir; eğer bulaşıcı bir hastalığınız varsa başka kişilere bulaştırmamak için masaj randevunuzu ertelemelisiniz.

4967_masaj

-Masaj koltuklarının faydalarından biri de kan basıncını düşürmesidir eğer normalde de kan basıncınız düşük ise, bu koltuklardan birini kullanmadan önce doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır. Kan basıncı genel sağlık durumunun en önemli göstergelerinden biridir ve kan basıncındaki geniş bir aralıkta gerçekleşen dalgalanmalar, inme riskini arttırabilir.

-Kan pıhtılaşması yada kolayca çürüme sorunu yaşayan insanların, bu sandalyeleri kullanmaları önerilmez. Bu kişiler masaj koltuğu yerine elle yapılan klasik masajları tercih etmelidir. Çok sık ve çok uzun süre bunları kullanmak kasların morarmasına ve hassasiyetine neden olabilir. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde bunları kullanabilirsiniz ancak bundan sonra kullanmaya devam etmek istiyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

-Masaj koltukları elektrikle çalışır. Bu nedenle denklemde elektromanyetik alan olması kaçınılmazdır. Kalp hastalıkları olan kişiler, bu sandalyeleri kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Vücudunda kalp pili gibi bir elektronik cihaz taşıyan kişiler, bu masaj koltuklarını kullanırken sandalyenin manyetik alanının kalp pilinin düzgün çalışmasını bozma riski vardır. İleride istenmeyen durumlar oluşmaması için bu gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğini doktorunuza danışmalısınız.

4967_s

-Diğer endişelenmesi gereken grup ise, epilepsi nöbetleri gibi vücudunda elektrolit dengesizliklerinden kaynaklanan sorunlar yaşayan kişilerdir. Bu gibi durumlarda, el ile yapılan klasik bir masajı tercih etmelisiniz ya da bir masaj koltuğu kullanmanın olası etkileri hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Bunlar endişe verici temel noktalardı. Bunların dışında, sandalyenin kötü bakım ve aşırı kullanımı nedeniyle çökmesi gibi güvenlik konularında sorunlar ya da aşırı kullanımıyla, kaslara zarar vermesi gibi bazı durumlar da yaşanabilir. Ancak yukarıdaki şeyleri aklınızda tuttuğunuz ve sandalye ile gelen talimatları izlediğiniz sürece, masaj koltuğunun faydaları çok daha ağır basmaktadır ve bir evde olabilecek en rahatlatıcı ekipmanlardan biridir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/dangers-of-massage-chairs.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku