Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Empati Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 2.053

Günümüzün en fazla merak edilen ve hatta belki de en fazla ihtiyaç duyulan konularından biri de empati konusudur. Dilerseniz makalemizde empati nedir faydaları nelerdir hakkında detaylı olarak bilgiler sunalım. İnsanlar dünyaya geldiği anlardan itibaren bazı önemli duygular ile donatılmaktadır.

Bu önemli duygulardan biri de hiç kuşkusuz ki empati olgusudur. Empati olgusunun yalnızca yetişkinlerde bulunmadığını ayrıca dünyaya gelen bebekler de bu olgunun bulunabildiği yapılan bazı araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Günümüzün en fazla ihtiyaç duyulan olgularından olan empatinin genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Empati Nedir?

8848_empati1Empati; Eşduyum olarak da bilinmekle birlikte karşıdaki bireylerin tüm duygu ve davranışlarının tam anlamıyla motivasyonunu anlamak ve içselleştirmektir. Dolaysıyla empatiyi duygu ve düşüncelere tarafsız bir biçimde geçiş yapılabilmesi olarak da tanımlayabilmekteyiz.

Günümüz olumsuz koşullarının etkili olmasıyla birlikte çoğu zaman etkisini gösteremeyen empati olgusu beraberinde insan ve toplum içi ilişkilerin de önemli düzeyde bozulmasına neden olabilmektedir.

Tamamen bir insani olgu niteliğine sahip olan empati olgusu günümüzde yeteri kadar önem görmediğinden dolayı beraberinde bencilleşme olgusunun da meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Zıt anlamının antipati olduğu empati olgusu hakkında yapılan diğer bir araştırmaya göre ise bu önemli olgunun daha çok kişisel ve karakterist gelişiminin kusursuz olarak gelişen bireylerde yoğun olarak görülebildiği tespit edilmiştir.

Empati Nasıl Kurulabilir?

Empatinin tam anlamıyla kusursuz olarak kurulabilmesi için ilk olarak 3 ana kurala uyulması gerekmektedir. Bu 3 ana kural ise şunlardır;

 • Karşıdaki bireyin yerine kendimizi koyarak olay ve eylemlere onun bakış açısıyla bakmak ve tarafsız olarak değerlendirmek
 • Karşıdaki bireyin tüm duygu ve düşüncelerini doğru yönde değerlendirmek ve tam anlamıyla hissedebilmek
 • Son olarak da karşıdaki bireyin tüm duygu ve düşüncelerinin tam anlamıyla anlayabildiğini ona ifade etmektir.

Yukarıdaki 3 önemli kural hayata geçirildiğinde empati olgusu kolaylıkla kurulabilmektedir.

Empati Nasıl Kazanılabilir?

Birçok bireyler empati olgusunun oldukça zor kazanılabileceğini sanmaktadırlar. Oysa ki uzmanlar empati olgusunun oldukça kolay bir biçimde kazanılabileceğinin altını çizmektedirler. Empati olgusunun kazanılabilmesi ise şu şekilde olmaktadır;

 • Açık uçlu sorular yönetilerek
 • Azami oranda hareket etmek ve yorumda bulunmak
 • Yargılama sürecini yavaşlatmak
 • Kendi duygu ve düşüncelerimizi anlamaya çaba sarf etmek
 • Geçmişten tam anlamıyla ders çıkarılması
 • Son olarak olay ve eylemlerin kendi doğal akışına bırakılması ile empati olgusu elde edilebilmektedir.

Empatinin Başlıca Faydaları Nelerdir?

8848_empati3Şimdi de gelelim makalemizin de ana konusu olan empati olgusunun başlıca faydaları hakkında sizlere bilgiler sunmaya empati olgusunun oldukça fazla faydaları bulunmaktadır. Dolaysıyla merhamet olgusuyla eşdeğer nitelikte olan empati olgusunun başlıca faydaları ise şunlardır;

 • Birey ve toplumların objektif olarak hareket etmesini sağlamaktadır.
 • Birey ve toplumların dananışma içerisinde hareket etmesini sağlayarak daha üretken olmasını sağlamaktadır.
 • Bireyler ve toplumlar arasında huzur, refah ve mutluluğun ileri seviyede yaşanmasını sağlamaktadır.

Yukarıda da görüldüğü üzere empati olgusu gerek bireylerin ve gerekse de toplumların refah ve mutlulukları açısından hayati bir öneme sahiptir. Dolaysıyla uzmanlar empati olgusunun huzur ve mutluluğun oluşabilmesi açısından olması gereken en önemli olgulardan biri olduğunu belirtmektedirler.

Empati Daha Çok Kimlerde Bulunmamaktadır?

Makalemizin üst kısmında da belirttiğimiz üzere empati olgusu insani bir olgu olmakla birlikte vicdan ve merhamet gibi olgular ile bağlantılıdır. Bu anlamda yapılan araştırmalar sonucunda empati olgusunun en fazla bulunmadığı kimseler ise şu kimseler olduğu tespit edilmiştir. Empati olgusunun bulunmadığı kimseler şunlardır;

 • Antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı bulunanlarda
 • Akli denge bozukluğu bulunanlarda
 • Bencil olgusu ağır basan bireylerde
 • Bazı psikolojik takıntıları bulunan bireylerde

Kişilik çatışması sorunu yaşayan bireylerde empati olgusunun hiç bulunmadığı veya da çok az geliştiği gözlemlenmiştir. Özellikle de antisosyal kişilik bozukluğu rahatsızlığı bulunanlarda empati olgusunun gelişmediği tespit edilmiştir.

Makalemizde empati nedir faydaları nelerdir konusu hakkında detaylı olarak bilgiler sunduk. Empati olgusundan faydalanmak için psikiyatri doktorlarından destek talep edilebilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku