Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

En Güçlü Kartal Türleri

0 5.467

İnsanların dikkatini çeken kartallar karizmatik görüntüleri ve güçleri ile çok etkileyici hayvanlardır. Japonya ve ABD ülkeleri kuşları ülke sembolleri olarak kullanırlar. Kötü ortamlara bile hemen adapte olabilen bu hayvanlar bu özellikleri nesillerini devam ettirmektedir. En büyük kartal türleri aşağıdaki gibidir.

Filipin Kartalı

En büyük ve en ağır olarak bilinen Filipin kartalı isminden de anlaşıldığı gibi Filipinler’de bulunan yağmur ormanlarında yaşamaktadır. Filipin kartalı çok tanınan, bilinen kuşlar değildir. Bunun sebebi ise neslinin tükenmekte olmasıdır. Mindanao adasında yaklaşık 220 çift olarak bulunur. Kafasında büyük ve kahverengi tüyler bulunur. Filipin kartalı maymun yiyen bir hayvandır. Yaklaşık olarak 5 ile 9 kilogram arasında ağırlığa sahiptir. Filipin kartalı 1995 yılından bu yana Filipinler’in ulusal sembolü olmuştur.

Steller’ın Deniz Kartalı

En Güçlü Kartal TürleriBu kartal türlerinin ana besin kaynaklarından biri balıklardır. Bir diğeri ise deniz kuşlarıdır. Avcı kuş olarak hayatını sürdüren bir hayvandır. Oldukça güçlü, parlak ve ağır görünümlü bir hayvandır. Bu kartal türü kanatlarının bir kısmı hariç beyaz renkli tüyleri bulunan kartallardır. Gövde uzunluğu ise 90-100 cm arasındadır. Kanat açıklığına gelince 2-3 cm arasında değişmektedir. En çok dikkat çeken detay ise parlak sarı gagasıdır.

Harpia Kartalları

Bu kartallar en tehlikeli ve en büyük kartallar arasında yer alır. 5 cm gibi çok uzun gagaya sahiplerdir. Bir insan bileği kalınlığında olan ayak bilekleri oldukça etkileyicidir. Güney Amerika ve Orta Amerika ormanlarında yaşarlar. Kanat açıklığı 3 metredir. Kanatlarını açtıklarında çok inanılmaz görüntüler ortaya çıkar.

Beyaz Kuyruklu Kartal

Avrupa’nın en yırtıcı hayvanı Beyaz Kuyruklu kartallardır. Vücudu kahverengi iken kuyruğu beyaz ve parlak bir görünümdedir. Kanat açıklığı 2 metre civarındadır. Gövde uzunluğu ise 100 cm uzunluğundadır. Bir akbabayı andıran bu hayvan duruşu ve hareketleriyle çok etkileyici bir kartal olmuştur. Tükettiği pek çok besin bulunmaktadır. En çok tükettikleri besin kaynağı ise balıklardır. Balık dışında ise karaca, koyun ve tilki gibi hayvan türlerini de tüketmektedir.

Afrika Savaş Kartalı

Afrika’da yaşayan bu kartal burasının em yırtıcı kuşları arasında yer alır. Genel olarak ağırlığı 7 kg civarındadır. Genel olarak kahverengi ön kısmı ise beyaz renklidir. Çok güçlü pençeleri bulunan bu kartal avını kolayca yakalayabilmektedir. Kuzu ve yaban farelerini sıkça tüketir. Hatta ara ara antilop bile avlayabilirler. Bunlar dışında ise diğer kuş türleri ve balıkları da tüketirler.

Kama Kuyruklu Kartal

Yeni Gine ve Avusturya‘nın en büyük olan Kama kuyruklu kartal 2-3 metre arasında kanat açıklığı bulunur. Ayaklarına kadar beyaz tüyleri, gözlerinin etrafı ise koyu kahverengidir. Diğer kartal türleri gibi parlak bir gagası bulunmaz çok soluk bir gagası bulunur. 4-5 kilo arasında bir ağırlığı bulunur. Bu kartal türleri genelde açık alana ve ormanlık alana daha iyi adapte olabilirler.

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku