Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evde Bağışıklığı Artırma ve Stresi Azaltmanın Yolları

0 477

Özellikle son yaşanan koronavirüs vakasından sonra herkesin istediği tek bir şet var o da; kendisinin ve sevdiklerinin bağışıklık sistemini geliştirmek. Çıkması beklenen koronavirüs aşısı bir RNA virüsü içerir. Aşı hücreleri genetik olarak değiştirebilir ve bu aşanın kişiyi genetik olarak nasıl değiştireceği bilinmemektedir. Dolayısıyla, bu tür bir aşı senaryonun nasıl kontrol altına alabileceğinde virüsün hücreye bulaşmasını önlemek ve yayılmasını azaltmak açısından faydalı olması beklenmektedir. Fakat her ne olursa olsun güçlü bir bağışıklık sistemi en temel korunma faktörüdür.
Ek olarak antiviral diyet protokolü ve bağışıklık güçlendirici besinler ve besin takviyelerinin sağlam bağışıklık sistemini korumak için yapabilecek şeyler arasındadır ve düşük stres düzeylerine dikkat etmek gerekir. Bağışıklık sistemini geliştirmek zaman isteyen bir durumdur ama iyi sonuçlar almak için faydalı olabilir. Bu yazıda evde bağışıklık sistemini geliştirmek ve stresi azaltmak için yapılabilecek bazı koşullar üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Meditasyon

Evde Bağışıklığı Artırma ve Stresi Azaltmanın YollarıMeditasyonda Ziva tekniği, sadece kişinin sağlığını, uyku durumunu ve cinsel yaşamını iyileştirmek için faydalı değildir. Aynı zamanda çalışırken ve evde bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olabilir. Ziva tekniği bir uygulama değildir, lotus pozunda oturmayı veya tütsü yakmayı gerektirmez. Dünyanın en iyi sanatçıları tarafından kullanılan zihinsel araçların üçlüsüdür. Bu teknik youtube gibi video izleme araçlarından izlenerek öğrenilebilir. Ve uygulanabilir.Ve kişilerin evde rahatlıkla uygulayacağı bir tekniktir. Oscar, Grammy, Emmy ve Tony ödül kazananlar, NBA oyuncuları, Fortune 500 CEO’ları, meşgul ebeveynler ve girişimciler de dahil olmak üzere 20.000’den fazla öğrenci şahsen (zivaLIVE) veya çevrimiçi (zivaONLINE) meditasyon yapmayı öğrenmiştir

LifeLine Tekniği

The LifeLine Center’ı kuran Dr. Darren Weissman, DC tarafından yaratılan LifeLine Tekniği, semptomların, stresin ve hastalıkta vücudu uyanmasını sağlamak için konuştuğu bir felsefesine bağlıdır. daha büyük bir Acı verici duyguların yanı sıra korku, stres ve hastalığın işlenmesi de için bir fırsat oluşturur. Bu doğal iyileşme yöntemi, bilinçli ve bilinçaltı zihni bağlayan bir felsefe, bilim ve kuantum teknolojisi olarak kabul edilir. LifeLine Tekniği Çin Tıbbı, Ayurveda Tıbbı, kayropraktik felsefesi, uygulanan kinesiyoloji, homeopati, renk terapisi, ses terapisi ve daha fazlasını içermektedir.

Tapotmen (Vurma) Tekniği ile Uyarılma

Öfke, kaygı ve korku gibi olumsuz duygular vücudun kortizol seviyesini (“ölüm hormonu”) artırmaktadır. Nasıl beslenildiği fiziksel enerjiyi belirlemede rol oynadığı gibi, ruh hali ve düşünceler tarafından da şekillenir.
• Korku böbreküstü ve böbreklerinizi zayıflatır.
• Üzüntü akciğerlerin ve kalın bağırsağın işlevini bastırır.
• Anksiyete ve sinirlilik kalpteki ve ince bağırsaktaki ateş enerjisini azaltır.
• Suçluluk, utanç pankreas ve midenin sindirim fonksiyonunu bastırır.
Duygusal akupresür noktalarını kullanarak EFT, vücuttadaki enerji meridyenlerini parmak uçlarıyla dokunarak uyarmaya yardımcı olur. Duyguları ele almanın bu hızlı, kolay ve etkili yöntemi, 21. yüzyılda iyileşme için en güçlü tekniklerden biri olmaya adaydır! Çünkü stres tüm zamanların en yüksek seviyesindedir ve TAP egzersizlerinden sonra stres deneyiminde günlük ortalama % 45 azalma gözlemlenmiştir.

Kaliteli Uyku

Uykunun sakinleştirici bir etkisi olduğunu herkes bilir. Bu süre zarfında yeterli uyumanın (hatta yakalanmasının) enfeksiyonlarla savaşmak ve enerji kazanmak için gerekli olduğu kanıtlanmıştır.

Işık Terapisi

Vücutta doğal enerjiyi açığa çıkarmak, tıpkı vücudun doğal güneş ışığında ihtiyaç duyduğu ışık dalga boyları gibidir. Fakat güneş hasarına neden olan ısı veya UV ışınları olmadan tıbbi sınıf LED‘ler kullanılması ve güneşli havaya ihtiyaç duymaması gibi avantajlar sunmaktadır. Kırmızı ışık tedavisinin, iltihaplanma ve ağrı kesici, cilt gençleştirme ve kollajen üretimi, kas iyileşmesi, melatonini artırma, uyku bozukluklarını iyileştirme ve sirkadiyen ritmi dengeleme gibi çok çeşitli doğal sağlık yararları sağladığı gösterilmiştir.

Uçucu Yağlar

Evde Bağışıklığı Artırma ve Stresi Azaltmanın YollarıMilyar dolarlık uçucu yağlar endüstrisinin popüler olmasını birçok haklı nedeni vardır. Bu sektör yakından incelendiğinde bu uçucu yağların merdiven altı üretim yapan birçok şirkette bulunmaktadır. Bu yüzden uçucu yağları güvenilir bir kaynaktan almaya dikkat etmek gerekir. Normalde iç kullanım için uçucu yağlar önerilmemektedir ancak viral bir enfeksiyon durumunda istisnai durumlar vardır.

Kızılötesi Sauna Battaniyeleri

Seyahat veya evde kullanım için mükemmel olan Kızılötesi Sauna Battaniyeleri vücudu detoksifiye eder, kaslara taze besinler sağlar ve metabolik hızı artırır. Böylece egzersiz yapmadan kaloriyi yakılabilir. Ayrıca rahatlatıcı, ancak ısıyı uyaran kızılötesi, beynin mutluluk kimyasallarını da tetiklemektedir. Kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlayan sağlıklı, gençleştirici bir deneyim olarak tasvir edilmektedir. Potansiyel faydaları arasında şunlar sayılabilir:
• Detoksifikasyon: Geleneksel ısıdan 7 kat daha fazla detoksifikasyon sağlar
• Anti-anksiyete: Vücuttaki iyi bileşikleri arttırır ve kortizolü düşürür
• Kalori yakımı: Saatte 600 kalori yakar
• Yaşlanma karşıtı: Kolajeni güçlendirir ve sağlıklı bir parıltı sağlar
• Uykuyu iyileştirir
• Enflamasyonu azaltır
• Kan akışını ve dolaşımını artırır
• Boğaz kaslarını ve eklemlerini yatıştırır.

Egzersiz

Evde egzersiz yapmak kolaydır, bir mini trambolin üzerinde egzersiz yapmak özellikle bağışıklık sistemini uyarır. Tüm kan grupları için ideal bir egzersiz şeklidir çünkü çok az enerji gerektirir, ancak hızla bağışıklığı yeniden oluşturur. Vücudun yabancı işgalcilerle savaşmasına yardımcı olan T hücrelerini uyarır. Mini bir trambolin üzerinde zorlayan bir aerobik antrenmanı yapmak zorunda olunmaz. Günde bir veya iki kez beş dakika yeterli olacaktır ve düşük etkili aktivite yapmak uygundur. Tam olarak zıplanmasa bile, topukları yükseltmek ve ayak parmakları yüzeyde tutmaya çalışmakla iyi bir egzersiz yapılabilir. Egzersizle artan oksijen düzeyleri zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır.

Sağlıklı Beslenme

Evde Bağışıklığı Artırma ve Stresi Azaltmanın YollarıSağlıklı beslenme bağışıklık sistemi güçlü tutmak için önemlidir. Pratik fakat istikrarlı olarak bazı beslenme koşullarına dikkat etmek etkili bir bağışıklık sisteminde etkili bir fayda sağlayabilir. İşte bazı dikkat edilmesi gerekenler:
• Glüten, süt ve rafine şekerden uzak durulmalıdır çünkü karbonhidratlar şekere dönüşür.
• 80/20 kuralına dikkat edilmelidir. 80/20 prensibinin sindirimine yardımcı olan iki konsepti vardır:
– Miktar: Aşırı yemek sindirim sistemini ciddi şekilde zayıflatır. Miden sadece kapasitenin% 80’ini doldurarak ve vücudun sindirmesine yardımcı olmak için % 20’sini boş bırakarak yiyecekleri sindirmek için mideye fırsat verilmelidir.
– Besinlerin dengesi: Her öğünün % 80’i kara ve okyanus sebzeleri olmalıdır. Diğer % 20 bir protein olmalıdır.
• Vücudun iç ekolojisini iyi bakterilerle doldurmak için probiyotikler tüketmek idealdir. Bunlar adeta hayatta kalma besinleridir denilebilir. Sindirim sistemini, özellikle fermente besinlerle doldurmak bazı patojenleri yok edebilen nitrik oksit bakımından zengin besinler tüketilmesi anlamına gelmektedir.
• Organik ve çeşitli gıdalar tüketmek
• Zaman kısıtlı beslenmek yani oruç tutmak faydaları arasında virüslerden korunmakta vardır.(veya bir enfeksiyonu tedavi etmek). Son zamanlarda yapılan bir çalışmada inflamasyonda bir azalma görülmüştür. Vücut ayrıca oruçta hızlı bir şekilde artan ve vücudun artık ihtiyaç duymadığı eski hücrelerden ve proteinin artık ihtiyaç duymadığı proteinlerden kurtulmasına izin veren otofaji olan hücresel temizleme sürecinden geçmektedir. Bu sürecin, kalori azalmak değil, oruç için benzersiz bir şey olduğunu belirtmek önemlidir.

Kaynakça:
https://gut.bmj.com/content/42/3/313
https://stm.sciencemag.org/content/9/377/eaai8700

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.