Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları

0 369

İnternet ve flash diskler virüs ve tehlikeli yazılım kaynıyor, bunun yanında antivirüs programları da el yakıyor. Biz de Bilgi Ustam okuyucular için en popüler ücretsiz Antivirüs programlarını inceledik. Popüler antivirüs programlarını diğer programlardan ayıran, virüs algılamasının yanında diğer zararlılar olan trojan, solucan, spyware, adware, dialer, keylogger ve rootkitleri de bulması ve kaldırmasıdır.

Geleneksel antivirüs programları sadece virüs ve casus yazılımları kaldırırken, daha yeni nesil programlar tam zamanlı koruma, sandbox (kara liste) gibi uygulamalar ile güvenliği daha da iyi bir seviyeye getiriyor.

Şimdi sizin için incelediğimiz programlara bakalım.

2808_avast-free_1[1]

1.Avast! Free Antivirus (ÜCRETSİZ)
Avast! ücretsiz sürümü, antivirüs programları listesinin en başlarında yer almayı hak ediyor. Son yıllarda zararlı algılama kapasitesini önemli ölçüde artıran Avast!, web ve e-mail korumasıyla, ağ kalkanları, boot taraması ve davranışsal bloklama özelliklerine sahip. Yeni sürümü internet sitelerine puanlama yaparak güvenli sitelerde gezdiğinizi size gösteren bir eklentiye sahip. Bu eklenti kara liste işlevini görse de amatör kullanıcılar için can sıkıcı olabilir. Son olarak Avast! sistem kaynaklarınızı zorlamayacağını belirtelim.

Boyut: 71.45 MB
Avast! Free Antivirus (ÜCRETSİZ)

2808_microsoft-security-essentials[1] (1)

2.Microsoft Security Essentials, MSE (ÜCRETSİZ)
Kısaca MSE dediğimiz bu antivirüs programı Microsoft’un bir ürünü. Bu programı kullanmak için orjinal bir windows sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Programın en güzel yanı hiçbir reklam ekranını size göstermemesi ve en güncel zararlı güncellemelerini otomatik olarak yapması. Kolay kullanıcı ara yüzü de dikkat çeken bir diğer yönü, size iş bırakmadan çoğu işi kendisi halledecektir.En son zararlıları kaldırmada başarılı olan bu program, sistem kaynaklarınızı zorlamayan antivirüs programları arasında.

Boyut: 13 MB
Microsoft Security Essentials, MSE (ÜCRETSİZ)

2808_avira-antivir-2013-free[1]

3.Avira AntiVir Personal Edition (ÜCRETSİZ)
Avira bir diğer yüksek kaliteli antivirüs programı, diğer örneklerimiz gibi bu da ücretsiz. Fakat son sürümlerinde reklamlara yer vermesi ve kurulum sırasında Ask araç kutusunu yüklemek istemesi sebebiyle listemizde aşağılarda yer alıyor.

Bu olumsuz özelliklerine rağmen, yine de kullanılabilir çünkü yüksek tarama ve algılama özelliğine sahip. Yüksek risk altında çalışan kullanıcılar tercih etmeli zira test sonuçlar gayet iyi. Sistem kaynaklarını biraz zorlasa da bunun karşılığını veriyor. Ücretsiz sürümünde e-mail tarama özelliği bulunmuyor, ama e-mailden indirdiğiniz ekleri tarıyor.

Boyut: 100 mb
Avira AntiVir Personal Edition (ÜCRETSİZ)

2808_panda-cloud-antivirus-free[1]

4.Panda Cloud Antivirus (ÜCRETSİZ)
Son sürümü ile Panda antivirüs programları treninde ön sıralara çıkmayı başardı. MSE gibi bu program da kolay kullanıcı arayüzü ile, amatör kullanıcılara bile hitap ediyor ve yüksek tarama kapasitesine sahip. Dezavantajlarına gelecek olursak maalesef güncellemeleri son zararlıları bulacak seviyede değil. Bu yüzden en son zararlılar sisteminize bulaşabiliyor.

Boyut: 33.08 mb
Panda Cloud Antivirus (ÜCRETSİZ)

2808_avg-2013-free[1]

5.AVG Anti-Virus Free (ÜCRETSİZ)
Evet son olarak AVG Anti-Virüs programına bakıyoruz. Olumsuz eleştiri alan önceki sürümlerinin aksine AVG bu sürümüyle, yüksek seviye korumayı vaad ediyor.”Identity Protection” adını verdiği koruma ile güvenliğinizi sağlıyor. Davranışsal koruma temeline dayalı bu program ücretsiz sürümünde reklam içeriğine sahip.

Boyut: 118 mb
AVG Anti-Virus Free (ÜCRETSİZ)

Kaynakça:
http://www.techsupportalert.com/best-free-anti-virus-software.htm

Yazar:Emre Ece

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.