Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Tehlikeli Kimyasallar

1 399

En Tehlikeli KimyasallarÇevremizdeki her şey kimyasallardan oluşmaktadır. Kimyasalları yemeklerimizde yiyor, içeceklerimizde içiyor, hatta nefes alırken bile kimyasalları soluyoruz. Bazı kimyasallar zararsız olup hayatımızı kolaylaştırıyor, vücudumuzun çalışmasına izin veriyor. Hasta olduğumuzda bizi daha iyi hissettiriyor. Ancak bu tehlikeli kimyasalların mevcut olmadığı anlamına gelmez. Kimyasalların zehirli olanları, kansere neden olanları, aşındırıcı olanları ve uçucu olanları vardır.

10. Etilen Glikol

Garajınızda bir yerlerde bu ilk kimyasalın bir şişenin içinde bulunması muhtemeldir. Antifriz olarak da bilinen etilen glikol, otomobillerde bir soğutucu olarak kullanılan yaygın bir ev kimyasalıdır. Bununla birlikte aynı zamanda tehlikeli bir zehirdir. Vücutta, bira ya da şarapta bulduğunuz alkolü parçalayan aynı enzim tarafından glikollaldehite dönüştürülür. Bu meydana geldiğinde glikollaldehit glikolik asit olarak adlandırılan bir maddeye oksitlenir. Asit, vücudun hassas pH dengesini bozar ve sitotoksik bir etkiye sahiptir, yani hücreleri öldürür.

9. 2,3,7,8-Tetraklorodibenzo-p-dioksin

Bir katil ismine sahip olmanın yanı sıra; 2,3,7,8-Tetraklorodibenzo-p-dioksin veya sadece dioksin, yanmanın bir yan ürünü olarak üretilebilen yüksek derecede toksik bir bileşiktir. Kimyasal klorakne olarak bilinen vücuttaki lezyonlara neden olur ve karaciğer, dalak ve bağırsaklar gibi yağlı organlara zarar verir. Bunun nedeni, dioksinin yağda çözünebilen bir moleküldür ve bu nedenle de vücudun yağ dokularında birikme ve sonra da etrafta gezinme eğilimi vardır. Bu kimyasalla ilgili en korkutucu şeylerden biri, nasıl çalıştığını ya da neden bu kadar ciddi etkileri olduğunu bilmememizdir, bu da dioksin zehirlenmesi için yapılan tedavinin bir sadece tahminden ibaret olduğu anlamına gelir.

8. BatrakhotoxinEn Tehlikeli Kimyasallar

Güney Amerika’ya özgü bazı kurbağaların derisinde bulunan Batrachotoxin, insanın bildiği en güçlü zehirlerden biridir. Bir kimseyi öldürmesi için kilogram başına sadece 2 mikrogram yeterli olmaktadır. Bu da tamamen yetişkin bir adamın birkaç tane tuzdan daha büyük olmayan bir dozu alması demektir. Bu; bir nörotoksindir, yani nöronları birbirine ve diğerine elektrik mesajları göndererek felce ve sonunda nöronları durdurarak ölüme yol açar.

7. Potasyum Siyanür

İnanılmaz derecede zehirlidir ve dünyanın dört bir yanındaki casuslar ve askerler için intihar haplarında tercih edilen madde olmanın getirdiği güdüleri kazanmıştır. Bu konuda söylenebilecek en güzel şey, hızlı bir ölüm sunmasıdır. ATP üretiminde gerekli olan bir enzimi inhibe ederek hücrelerin enerjiyi üretme süreci olan hücresel solunum sistemini engeller. ATP, vücudun birincil enerji birimidir. Potasyum siyanür kurbanlarının birkaç dakika içinde bilinçsiz kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşir.

6. Tiyoaseton

Tyioaseton zehirli değildir. Aşındırıcı, patlayıcı ve hatta uçucu değildir. Bununla birlikte dünyadaki en tehlikeli kimyasallardan biri yapan bir özel özelliğe sahiptir. Tiyoasetonun kokusu “korkutucu” olarak tanımlanır ve yakın çevresinde kusmaya, bayılmaya veya korkuyla kaçmaya neden olur. Bu kokunun ne kadar korkunç olduğunu anlayabilmek için bir hikaye gereklidir. 1889’da Alman kenti Freiburg’da bir grup bilim insanı ilgili bir bileşik üzerinde çalışmış ve tesadüfi olarak bazı tiyoaseton sentezlemeyi başarmıştır. Koku yarım kilometreden uzakta tespit edilebildi ve insanlar kontrolsüzce kusmaya başladıkça tüm şehrin tahliyesini tetikledi. Özetle, thiyoacetone öldürmeyecek, ama muhtemelen ölümü dilemenizi sağlayacaktır.

5. Dimetil MerKür

Dimetil cıva, iki metil (CH3) grubuna bağlı merkezi bir cıva atomundan oluşan basit bir moleküldür. Merkürün toksik etkileri hemen hemen herkes tarafından bilinir, ancak çok azı kendi başına sıvı metalin aslında oldukça zararsız olduğunun farkındadır. Vücuttaki herhangi bir dokuya kendi başına bağlanamaz ve bu nedenle emilemez. Bununla birlikte dimetil civa içindeki iki metil grubunun eklenmesi, bileşiğin kan içinde kolayca emilebildiği ve toksik etkisini gösterebileceği vücudun her tarafına taşınabileceği anlamına gelir. Laboratuvarda çalışırken kimyager Karen Wetterhahn iki damla kimyasal damlasını kazara döktüğü 1996 yılında dimetil civa ile çalışmanın gerçek tehlikeleri ortaya çıktı. Lateksin kimyasalın cildiyle temas etmesini önleyeceğini varsayarsak o da endişelenecek bir şey olmadığı sanılmıştı. Ancak birkaç ay sonra kognitif bozukluk belirtileri göstermeye başladı. Slurred konuşma, düşünme ve yorulma zorluğu kısa süre sonra komaya girdi ve beş ay sonra ölümüne yol açtı.

4. Floroantimonik Asit

Dünyanın en güçlü süperasit floroantimonik asit, HSbF6’dır. Hidrojen florür (HF) ve antimon pentaflorür (SbF5) karıştırılarak oluşturulur. Çeşitli karışımlar superacidi üretir, ancak iki asidin eşit oranlarını karıştırmak insan tarafından bilinen en güçlü süpelaktı üretir.

Floroantimonik Asit Superacid Özellikleri
– Su ile temas ettiğinde hızla ve patlayıcı olarak ayrışır. Bu özellik nedeniyle fluoroantimonic asit sulu çözeltide kullanılamaz. Sadece hidroflorik asit çözeltisinde kullanılır.
– Çok zehirli buharlar geliştirir. Sıcaklık arttıkça floroantimonik asit ayrışır ve hidrojen florür gazı (hidroflorik asit) üretir.
– Floroantimonik asit,% 100 sülfürik asitten daha güçlü olan 2 x 1019 (20 quintillion) katıdır.
– Floroantimonik asit, -31.3 olan bir H0 (Hammett asitlik fonksiyonu) değerine sahiptir.

3. Azidoazide Azide

Azidoazide Azide, insanın bildiği en uçucu, patlayıcı bileşiktir. Yüksek enerji onayında gevşekçe bağlı 14 azottan oluşuyor. Bir molekül yüksek bir enerji konformasyonunda olduğunda daha düşük bir enerji durumuna düşmeye çalışır, enerjiyi serbest bırakan bir geçişe sahiptir. Azidoazid azid, yüksek enerjinin konformasyonunun çok kararsız olduğu ve neredeyse her şeyin patlayabildiği bu fenomenin en uç noktasıdır. En küçük basınç veya sürtünme, küçük sıcaklık dalgalanmaları ve hatta ışığa maruz kalmak bile patlamasına neden olabilir.

En Tehlikeli Kimyasallar2. Klor Triflorür

N maddesi olarak da bilinen Klor Triflorür, ikinci dünya savaşı sırasında Nazi bilim adamları tarafından keşfedildi. Nazi Partisi başlangıçta askerlerinin bunu Müttefik sığınaklarla eritmek için kullandığını, ancak yıllarca süren araştırmaların çok kararsız olduğunu belirlediler. Bu kimyasal Naziler için çok yıkıcıydı. Oldukça uçucudur ve hemen hemen her şeyle patlayarak tepki verir.

1. Dimetil Kadmiyum

Dimetil civa, dimetil kadmiyum çoğu kimyager tarafından insan için bilinen en zehirli kimyasal olarak kabul edilir. Kadmiyum, cıvadan daha hafif olduğu için organik bileşik daha uçucudur. Anında kan akışını emer ve kalp ve akciğerler olarak adlandırılan iki küçük vücut parçası da dahil olmak üzere en yüksek kan ihtiyacını karşılayan organları parçalara ayırır. Bir mucizeyle bir kişi ilk kez maruz kalmadan hayatta kalmayı başarsa bile tehlike kesinlikle sona ermez. Dimetil kadmiyum kansere neden olduğu için oldukça kanserojendir. Bu yeterince kötü değilse, su içinde patlar ve çok patlayıcı olan dimetil kalsiyum peroksite ayrışır. Özetle; insan tarafından bilinen en tehlikeli kimyasal olarak adlandırılabilecek, uçucu, zehirli, kansere neden olan, patlayıcı ve kısır bir moleküldür. Gerçekten de dünyadaki kimyagerlerin çoğunun bununla çalışmayı reddetmesi şaşırtıcı değildir.

Kaynakça:

https://owlcation.com/stem/The-10-Most-Dangerous-Chemicals-Known-to-Man

Yazar: Meltem Yıldırım

1 yorum
  1. Şişli Yeminli Tercüme diyor

    Gerçekten teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.