Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Epilepsi Ve Ketojenik Diyet

0 288

Ketojenik diyet, epilepsi için uygulanan en eski yöntemlerden birisidir. Bu diyetin ana amacı vücudun uzun süreli açlık durumunu korumak ya da metabolizmayı uzun bir zaman dilimi boyunca bir şey yemeden, perhiz yaparak gözlemlemektir. Vücut perhiz halinde olduğu süre boyunca ketonlar, metabolizmanın yağ yakıcı ikincil organik maddeleri, üretilir. Diyetin uygulandığı bazı epilepsi hastalarında perhiz halindeyken epilepsi nöbetlerinin azaldığı ve hatta tamamen ortadan kaybolduğu gözlenmiştir.

Diyetin içeriğine göz atacak olursak, ilk başta şunu söyleyebiliriz ki, diyet yüksek oranda yağ; ancak oldukça düşük oranda karbonhidrat tüketimini içeriyor. Bedenin ana kalori kaynağı yağ olunca ketonlar da kendilerine açılan kapıdan içeri giriyor. Unutulmaması gereken en hassas nokta bu diyette kesinlikle ”bir” ve ”birkaç” arasında hiç bir fark yok.Yani ”bir kereden bir şey olmaz” deyip,tatlı kaçamaklar yaparsanız kesinlikle tam randımanlı olarak faydasını göremezsiniz bu diyetin. Perhiz boyunca çocuklarda büyüme fonksiyonları işlevsiz hale gelir ve doğal olarak çocukların kilolarında artma beklenmez. Ama diyetten sonra çocukların gelişimleri yetkili gözlerle detaylıca incelenir ve gerekli müdahaleler yapılır.

fats-and-meats-lg-1

Diyet ekseriyetle kontol problemi yaşanan ve Lennox-Gastaut sendromu çocuklara uygulanır. Lennox-Gastautlu hastalar bilinçlerini kaybetmedikleri halde kendilerini yere atabilirler veya ritmik şiddetli kasılmalarla vücutları üzerindeki kontollerini bir anlığına yitirebilirler. Bu semptomları gösteren çocukların genellikle nörolojik durumuyla ilgili bir takım problemler vardır. Felç, zihinsel özürlülük gibi… Bu hastalar sıklıkla diyete cevap veremez; yani bu hastalık grubunda diyet, anca ilaçların verebileceği kadar yarar sağlar. Bu yüzden diyet yalnızca 2 yaşından 10-12 yaşına kadar olan dirençli epilepsi hastalarına önerilir. Diyete karşı ne kadar direnç gösterirse göstersin yine de dirençli epilepsi hastalarında nöbetlerin kısmen de olsa kesildiği gözlenmiştir. Epilepsi hastalarının vücutları istenilen seviyede keton üretene kadar diyet devam eder ancak bu süre zarfında hastalar diyetin olası yan etkilerine, kusma, düşük kan şekeri, karşı doktor gözetiminde olmak zorundadır.

Teknik olarak diyetin ikinci ayından sonra bireyde etkili olup olmadığına karar verilir. Eğer umut verici etkiler görülürse, genel olarak diyet süresi 2 yıla uzatılır. Diyete başlandığı andan itibaren nöbet önleyici ilaçlar kesilir.Çoğu çocuk diyetin etkisiyle artık daha canlı ve enerjik gözükür. Ketojenik diyete başlamış olan epilepsi hastaları, doktor, hemşire veya diyetisyenler tarafından dikkatlice takip edilmelidir.Bilhassa nerolojistler bu konuda tam yetkilidir.İsteyen birey hastayı, epilepsi kliniklerine rutin kontrollerini yaptırmaya götürebilir.

Kaynakça:
1)http://www.webmd.com/epilepsy/guide/ketogenic-diet
2)http://beyintumoru.org/wp-content/uploads/2011/07/hero-keto.jpg
3)http://www.charliefoundation.org/explore-ketogenic-diet/explore-1/introducing-the-diet
4)http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/dec/07/ketogenic-diet-high-fat-epilepsy-weight-loss

Yazar:Ihsan Taskin

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.