Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kamp Yapmanın Sağlığımıza İyi Geldiğini Gösteren 6 Durum

0 227

Kamp Yapmanın Sağlığımıza İyi Geldiğini Gösteren 6 DurumKamp yapmak genellikle maceracı arkadaşlar için bir macera kaynağıdır. Gençken toplu hallerde daha merkezi yerlerde kamp yaparlarken maceracı ruhlu kişiler genelde daha az kişilerle ve daha tenha yerlerde kamp kurmayı severler. Peki, kamp yapmak sadece macera için midir? Sağlığımız üzerinde kamp yapmanın ne kadar etkisi olduğunu biliyor muyuz? Düzenli kamp yapmanın sağlığımızı nasıl pozitif yönde etkilediğini keşfetmek istemez misiniz? Gelin hep birlikte keşfedelim!

1. Sirkadiyen Ritmimizi Düzenler!
Amerika’da 2013 yılında kamp yapmanın vücudumuzun 24 saatlik sirkadiyen ritmimize etkisi araştırıldı. Bir hafta boyunca doğada kamp kuran katılımcıların sirkadiyen ritimlerinde düzelme olduğu ortaya çıktı. Artık katılımcılar daha düzenli bir uyku düzenine sahiplerdi. Uyku araştırmacısı Dr. Michael Breus’a göre bir hafta yapay ışığın olmadığı bir yerde kamp yapmak vücudumuzun biyolojik saatini sıfırlar. Kamp yapmanın vücudumuzdaki melatonin seviyesini arttırdığı ve bu sayede uyku kalitesini yükselttiği ortaya kondu. Buradan çıkan sonuç ışığında Amerika’da bazı doktorlar basit uyku sorunları çeken kişilere kamp yapmalarını önermeye başladı.

2. Bağışıklık Sistemimizi Düzenler!
1980’lerden beri Japonlar ulusal bir halk sağlığı uygulaması olarak orman banyosu adı verdikleri programı sürdürüyorlar. Kamp yaparak gerçekleştirdikleri bu uygulamanın insanın sağlığına nasıl etkisi olduğunu araştırmak için yüksek bütçeler harcadılar. Ormandaki bir hafta sonu doğal yollardan vücuttaki ”Doğal Öldürücü (NK)” hücrelerin varlığını arttırdığını gösterdiler. Bu artış, bir hafta sonu doğaya maruz kaldıktan sonra bir aya kadar sürdü. Orman havası, bitkilerden ve ağaçlardan doğal bir bileşik olan fitonit içerir. Bazı araştırmalar, fitatonitin teneffüs edilmesinin bağışıklık sistemi fonksiyonunu iyileştirebildiğini göstermektedir.

3. Çevresel Uyarı Diyetinin Etkileri!
İlk maddede belirttiğimiz gibi yapay ışıktan uzaklaşmak sirkadiyen ritmi geliştirir. Bu da uykunun gelişmesine yardımcı olur. Tabii, ince bir uyku tulumunda yere yatmak, rahatlamak için mükemmel bir yol gibi görünmüyor, ancak çalışmalar, insanların doğada daha derin ve daha iyi düzeltici bir uykuya sahip olduklarını gösteriyor. Bunun en büyük faktörü, insanların kamp yaparken geç saatlere kadar TV seyretmek, internette dolaşmak vb. işlerle uğraşamaması. Kamp yaparken en rahat olmayabilirsiniz, ancak muhtemelen biyolojik olarak daha iyi uyuyorsunuzdur.

Kamp Yapmanın Sağlığımıza İyi Geldiğini Gösteren 6 Durum4. Aile Bağlarını Kuvvetlendirir!
Günümüz dünyasında aynı evde yaşayan aileler bile artık çok muhabbet kuramaz oldu. İnternetin 7-24 ulaşılabilir olduğu andan beri kişiler arası iletişim önemli ölçüde düştü. Peki ya aile ile çıkılan ve telefonsuz geçirilen bir kamp deneyimi aile bağlarına nasıl bir etki sağlar düşünebiliyor musunuz? Kısa bir süre için de olsa akşam herkes odasında ayrı takılmayacak ve herkes ortak muhabbetler edecek hem de ateşin başında. Bu tam bir aile terapisidir ve çoğu ailevi problemi ortadan kaldırır.

5. Temiz Hava İle Vücudumuzu Temizleyelim!
Kampın bir başka somut faydası da ormanda temiz havanın bol olmasıdır. Uzmanlar pencereleri açmamızı ve evlerimizi sık sık havalandırmamızı teşvik ediyorlar. Dışarıda, özellikle gecede, zaman geçirmek, temiz havanın faydalarını elde etmek için harika bir yoldur. Çok sayıda ağacın bulunduğu alanlar çevre içinde daha yüksek bir oksijen konsantrasyonuna sahiptir ve bu nedenle nefes almak ve rahatlamak daha kolaydır.

6. Doğal Eğlenceler İle Sıkılmaya Son!
Kampın en büyük özelliklerinden biri de televizyon ve internetin olmadığı ortamlarda farklı ve doğal eğlenceler bulunabilmesi. Doğada yapılan bu tarz uğraşlar çoğu psikoloğa göre terapi gibidir. Doğayı dolaşmak, hayvan seslerini dinlemek, yapay ışıklardan kurtulmak vb. etkileriyle insanlar kendilerine çok güzel uğraşlar bulabilir. Hepiniz bir an gözlerini kapatıp hayal etsin: Ormanın içinde hamakta, bol oksijen ve kuş sesleri arasında kitabınızı okuyorsunuz. Anlatması bile terapi gibi bir de yaşamayı düşünün!

Kaynakça:
https://wellnessmama.com/205858/camping-benefits/

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.