Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Epilepsi Hastası Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

0 427

Halk arasında bilinen adıyla “sara”, yani “epilepsi”, toplumda doğru bilinen yanlışlarla gündemde. Bunlardan biri de gebelik konusu. Oysa epilepsi tedavisi gören kadın hastaların yüzde 90’ı anne olabiliyor.
Sağlıklı doğum olasılığı yüzde 90…

Epilepsi Hastası Kadınlar Hamile Kalabilir mi?Nörolojik bir sorun olan epilepsiyle ilgili tabular birer birer yıkılıyor. O tabulardan biri de gebelik. Gebelik sürecinde düzenli kontrol edilen hastaların sağlıklı bebekler dünyaya getirme olasılığı gelişen tıbbi olanaklar sayesinde artık yüzde 90. Epilepsi hastası kadınların gebe kalabildiğini ve bebeklerini rahat bir şekilde emzirebildiklerini belirten uzmanlar, ilaç tedavisiyle hastaların yaklaşık yüzde 70’inin nöbetsiz hale gelebildiğini belirtiyor. Elbette hamilelik süreci boyunca doktor kontrolünün devam etmesi gerekiyor.

Epilepsinin Belirtileri

Peki, ataklarla seyir gösteren epilepsinin temel belirtileri neler? Epilepsi hastaları anormal koku hissedebilir, vücudunda uyuşma olabilir, ağızda çekilme, elde kasılma, bacakta kasılma ve tamamen kendini kaybetmeye giden ataklar görülebilir. Epilepsinin en sık rastlandığı yaşlar ise geçiş dönemleri. Ataklar çocukluk çağında, ergenlik döneminde ya da 50’li 60’lı yaşlarda da kendini gösterebiliyor.

Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı?

Epilepsi hastalarının yakınlarının mutlaka dikkat etmesi gereken noktalar da var. Öncelikle panik yapmamak gerekiyor. Hastanın ağzına cisim sokmak ya da yüzüne kokulu nesneler tutmak geleneksel yanlışlardan bir kaçı. Yapılması gereken ise hastanın boynunu yukarı kaldırıp çenesini biraz bastırıp ağzını hafif açmasını sağlamak. Eğer hastada görülen atak 1-2 dakika kadar süren kasılmalı bir atak ise mutlaka ambulans çağrılıp hastaneye götürülmesi gerekiyor.

Peki hastaların geçirebilecekleri nöbetleri engellemek ya da azaltmak için nelere dikkat etmeli? Uzmanlara göre, epilepsi hastaları sağlıklı beslenmeye ve uyku düzenine dikkat etmeli. Bu kişiler ani bir şekilde uyandırılmamalı ve yemeklerini düzenli yemeli. Aşırı güneşte kalmamak ve parlak ışıklardan uzak durmak da hastaların dikkat etmesi gereken noktalardan.

Yazar:Esat Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku