Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Epinefrin Seviyelerini Azaltmanın Yolları

0 324

Stresden kaynaklanan epinefrin, belirli yaşam tarzı, diyet veya takviye stratejileri takip edilerek doğal olarak azaltılabilir. Test sonucunda yüksek epinefrin seviyeleri olan kişiler bazı stratejiler uygulayarak epinefrin seviyelerini azaltabilirler, ancak bu stratejiler herkes için uygun olmayabilir. Bu yüzden önemli değişiklikler yapmadan önce uzman bir doktorla görüşmeli ve bu stratejiler asla doktorun önerdiği bir tedavi veya ilaç yerine kullanılmamalıdır. Bu yazıda epinefrin seviyelerini azaltmak için uygulanabilecek bazı stratejiler üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Stresi Azaltmak

Epinefrin Seviyelerini Azaltmanın YollarıAktiviteye bağlı olarak vücudun gün boyunca epinefrin seviyelerinde ani yükselmeler olması normaldir. Bununla birlikte, uzun süreli epinefrin yükselmeleri sağlık üzerinde zararlı etkilere neden olabilir. Kronik yüksek epinefrinin arkasındaki en yaygın suçlu stresdir. Stresi azaltmanın yollarını bulmak, kortinol gibi diğer stres hormonları ile birlikte epinefrinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Rahatlatıcı aktiviteler stresi azaltabilir ve stres hormonlarının salınmasını önleyebilir. Kanıtlanmış stres atma faaliyetleri arasında meditasyon, yoga, doğada zaman geçirmek ve müzik dinlemek gelebilir.
Epinefrin seviyelerini düşürme de sadece mola vermek bile yardımcı olabilir. 55 kişiyle yapılan bir araştırma, Alzheimer hastalarının stresli bakıcılarının evde 2 hafta ara verdikten sonra epinefrin düzeylerinin düştüğünü bulmuştur. Günlük olarak dinlenmek ve rahatlamak için daha fazla zaman ayırmak epinefrin düzeylerinin azaltılması için yardımcı olabilir.

Sigarayı Bırakmak

Sigara içmek idrarda epinefrin artışına neden olabilir. Alışkanlığı bırakmak epinefrin düzeylerini iyileştirmenin iyi bir yolu olabilir. Sigara içen 17 kişiyle yapılan küçük bir çalışmada, epinefrin düzeylerinin sadece bir gün sigara içilmedikten sonra düştüğü bulunmuştur.

Kahve İçmeyi Azaltmak

Daha önce de belirtildiği gibi, epinefrin seviyeleri kahve içtikten sonra keskin bir şekilde yükselebilir. Kişinin yüksek epinefrin konusunda endişeleri varsa, muhtemelen kafein tüketimini azaltması yardımcı olabilir.

Taurin

Enerji içeceklerinde yaygın bir bileşen olan taurin, epinefrini de düşürebilir. 19 kişilik küçük bir çalışmada, her gün 6 g taurin takviyesi epinefrin düzeylerini önemli ölçüde düşürmüştür. Enerji içeceklerinden kaçınmak ve kaliteli bir taurin takviyesi seçmek yardımcı olabilir.

Diğer Koşullar

Epinefrini azaltmak için aşağıda listelenen yaklaşımları destekleyen hiçbir klinik kanıt yoktur. Ve aşağıda listelenen çalışmalar, herhangi bir sağlık yararını destekleyici olarak yorumlanmamalıdır.
• EGCG, bildirilen birçok sağlık faydası olan yeşil çayda bulunan bir antioksidan bileşiktir. Bir çalışma, EGCG’nin hayvanlarda kafeinin neden olduğu epinefrin yükselmesine karşı koyduğuniu bulmuştur.
• Diyet antioksidanları: Bir hücre bazlı çalışmada epinefrinin neden olduğu DNA hasarına karşı korunan kuru zeytin yaprağı ekstresi kullanılmıştır. Bir sıçan çalışmasında, domates ekstraktı epinefrinin neden olduğu kalbe zarar vermesini önlemiştir.
Düşük Epinefrin Düzeyleri Nedenleri
Burada gösterilen nedenler genellikle düşük epinefrin ile ilişkilidir. Doğru tanı için uzman bir doktora görünmesi tavsiye edilmektedir.

Addison Hastalığı

Epinefrin Seviyelerini Azaltmanın YollarıAddison hastalığı, adrenal bezlerin hasar görmesinden kaynaklanır ve yeterli hormon üretemezler. Bu durum epinefrin dahil olmak üzere birçok hormon seviyesinin azalmasına yol açmaktadır. Semptomlar yorgunluk , kas güçsüzlüğü ve cildin koyulaşmasını içerebilir. 19 kişiyle yapılan bir çalışmada, Addison’lu hastalarda ortalama olarak, hasta olmayanların epinefrin seviyelerinin yarısından daha azı olduğu tespit edilmiştir.

ACTH Eksikliği

Adrenokortikotropik hormon (ACTH) eksikliği, adrenal bezlerin yeterli miktarda epinefrin ve diğer hormonlar üretmesini önleyen başka bir durumdur. Bu yorgunluk, kas ağrısı ve kilo kaybı gibi semptomlara yol açabilir. ACTH normalde adrenal bezlerin hormon salması için uyarılmasından sorumludur. ACTH eksikliğinde, fonksiyonel olmayan bir hipofiz bezi yeterli ACTH üretmemektedir. 43 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada ACTH eksikliği olan çocukların normal epinefrin düzeylerinin sadece % 10-20’sine sahip olduğu bulunmuştur. Başka bir çalışmada, ACTH eksikliği olan erişkinlerde idrarlarında çok daha düşük epinefrin düzeyleri tespit edilmiştir.

Dopamin Beta: Hidroksilaz Eksikliği

Dopamin beta-hidroksilaz eksikliği, bir kişiyi epinefrin veya norepinefrin üretemeyen çok nadir görülen bir genetik bozukluktur. Bu duruma DBH genindeki mutasyonlar neden olur ve düşük tansiyon, cinsel işlev bozukluğu ve göz kapaklarının sarkması gibi çeşitli semptomlara yol açabilir.

Böbrek Disfonksiyonu

Böbreklerin zarar görmesi, epinefrinin idrar seviyesini etkileyebilir. Yapılan bir çalışma, diyabete bağlı böbrek hasarı olan hastalarda katekolamin düzeylerini araştırmıştır. Bu hastaların da idrarda epinefrin düzeylerinin anlamlı derecede düşük olduğunu bulmuşlardır.

Metabolik Sendrom

Bir kişiye obezite, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve yüksek kolesterolün bir kombinasyonuna sahip olduğunda metabolik sendrom teşhisi konmaktadır. 577 kişiyle yapılan bir çalışmada, metabolik sendromu olanların idrarda daha düşük epinefrin tespit edilmiştir. Daha şiddetli metabolik sendrom semptomları olanlar en düşük epinefrin düzeylerine sahip bulunmaktadır.

Alzheimer Hastalığı

Beynin hipokampus bölgesinde hasar, Alzheimer hastalığının erken belirtilerinden biridir. Beynin bu bölgesi aynı zamanda vücuttaki katekolamin düzeylerinin kontrolüne de yardımcı olmaktadır. 115 hastanın bir çalışmasına göre, Alzheimer’la ilişkili demansı olanlarda daha düşük epinefrin düzeyleri bulunmaktadır.

Parkinson Hastalığı İlaçları

Epinefrin Seviyelerini Azaltmanın YollarıParkinson hastalığı, beynin belirli bölgelerindeki dopamin nöronlarının tahrip edilmesini içermektedir. Epinefrin gibi diğer katekolaminler de değiştirilebilir. Daha eski tarihli bir çalışma, Parkinson hastalığı olan 83 kişinin idrarda daha yüksek epinefrin düzeylerine sahip olduğunu gözlemlemiştir. Bununla birlikte, epinefrin sadece 50’li ve 60’lı yaşlarında kişilerde yükselmiştir. Bir kez dopamin (levodopa) ilacı verildiğinde seviyeleri düşmüştür. Yapılan başka çalışmalar levodopa’nın idrardaki epinefrini düşürdüğünü doğrulamış, ancak tedavi edilmeyen hastalarda epinefrin değişiklikleri bulunamamıştır. Bu nedenle, Parkinson hastalığı muhtemelen epinefrini etkilemez, ancak levodopa etkilemektedir.

Etkileri

Kronik olarak düşük epinefrin düzeylerinin sağlık üzerindeki etkileri iyi anlaşılmamıştır. Vücut genellikle gerektiğinde epinefrin üretmek için iyi bir iş çıkarır ve düşük seviyelere sahip olmak nadirdir. Düşük epinefrin düzeylerinin ana nedenleri, hepsi nadir görülen adrenal ve hipofiz bezleri veya genetik bozukluklarla ilgili problemlerdir. Bu hastalıklar sıklıkla norepinefrin ve kortizol gibi diğer hormonlarda da eksikliklere neden olmaktadır.
Düşük epinefrin ile ilişkili bazı semptomlar arasında şunlar vardır:
• Düşük kan basıncı
• Düşük kan şekeri
• Kilo kaybı
• Egzersiz güçlüğü
Düşük epinefrinin etkileri, egzersiz sırasında salınan epinefrin miktarını sınırlayabilen karmaşık bir durum olan kronik yorgunluk sendromu olan kişilerde de görülebilir. Bu epinefrin eksikliği, yorgunluk, düşünme güçlüğü ve kas ağrısı gibi semptomları kötüleştirebilir.

Kaynakça:
https://labtestsonline.org/tests/catecholamines
https://www.uclahealth.org/endocrine-center/urine-catecholamine-test

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.