Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Erken Dönemde Görülen Hamilelik Belirtileri

0 19

Hamile kalmaya çalışanlar, zamanlamanın her şey olduğunu iyi bilirler. Yumurtlama süresi 12 gün geçtiğinde, hamile kalındığını gösteren bazı erken işaretler görülebilir ve hamilelik testi yapmadan önce bu belirtilerle hamile kalındığı anlaşılabilir. Sonrasında da test yapılarak hamilelik garantilenmiş olur.
Bazen adette bir dönem gecikme yaşanmadan bile hamile olunduğundan şüphelenilebilir. Bazı kadınlar için, hamileliğin erken belirtileri sonraki ilk birkaç hafta içinde başlayacak şeklinde düşünürle, çünkü bunu deneyimleyenler vardır. Gebelik semptomları ayrıca yoğunluklarına, sıklıklarına ve sürelerine göre değişebilir. Aşağıdaki gebelik erken belirti ve semptomları üzerine bilgiler bulunmaktadır ve birçok erken gebelik semptomu, adet öncesi rutin rahatsızlıklara benzer şekilde yaşanmaktadır.

Erken Dönem Belirtiler

Yapılan anket çalışmasına göre hamile kalan bayanların erken dönemde benzer belirtiler gösterdiği tespit edilmiştir. Yaygın görülen erken dönem belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Göğüslerde Hassaslaşma ve Şişkinlik

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri göğüslerde görülür. Gebe kaldıktan iki hafta sonra hormonal değişiklikler göğüslerin hassaslaşmasına, karıncalanmasına veya ağrımasına neden olabilir. Ya da göğüslerin daha dolgun ve daha ağır hissedebilmesini sebep olur.

Şişkinlik

Progesteron ilginç bir hormondur, hamileliğin erken döneminde bile vücutta büyük değişikliklere neden olabilir. Kasların gevşemesine neden olur ve buna bağırsaklardaki kaslar da dâhildir, böylece sindirim yavaşlayabilir. Bu durum şişkinliğe, geğirmeye ve yellenmeye neden olabilir.

Yorgunluk

Yorgunluk ve isteksizlik gebeliğin erken belirtileri arasında üst sıralarda yer alır. Erken gebelikte progesteron hormonu seviyeleri yükselir. Progesteron hormon seviyelerinin yükselmesi uyku hali getirebilir. Aynı zamanda, daha düşük kan şekeri seviyeleri, daha düşük kan basıncı ve artan kan üretimi, hamilelik sırasında enerji seviyelerin düşmesine neden olmaktadır.

Damarlar Belirginleşme

Rahim büyüyen fetüse yer açmak için genişledikçe, vücudun sağ tarafından aşağı doğru uzanan büyük kan damarı olan inferior vena kava üzerine basınç uygulanabilir. Bu, varisli damarlara neden olan bacaklara kan akışını azaltır. Ayrıca bazı kadınlar bunları vulvalarında (“vulva varisleri”) veya hemoroid olarak bilinen daha kötü rahatsızlıklarda yaşayabilirler. Hamileliğin erken dönemlerinde, bazı kadınlar bu mavi damarların daha belirgin olması nedeniyle göğüslerini adeta harita gibi olduğundan şikayet etmektedirler.

Hafif Kanama veya Kramp

Bazen çok az lekelenme ya da vajinal kanama yaşanması hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. İmplantasyon kanaması olarak bilinen bu durum, döllenmiş yumurtanın uterusun iç yüzeyine yapışmasıyla olmaktadır ve döllenmeden yaklaşık 10 ila 14 gün sonra gerçekleşir. Bu tür kanamalar genellikle normal bir döneme göre biraz daha erken, daha lekeli ve daha açık renklidir ve uzun sürmez. Bazı kadınlar da hamileliğin erken dönemlerinde karın krampları yaşarlar. Bu kramplar adet kramplarına benzemektedir.

Kusma veya Sadece Bulantı

Günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen sabah bulantısı, gebeliğin klasik belirtilerinden biridir. Bazı kadınlar için mide bulantısı, gebe kaldıktan iki hafta sonra başlamaktadır. Mide bulantısı, en azından kısmen, midenin daha yavaş boşalmasına neden olan hızla yükselen östrojen seviyelerinden kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Hamile kadınların yüksek bir koku alma duyusu vardır, bu nedenle çeşitli kokular(pişiren yiyecekler, parfüm veya sigara dumanı gibi) hamileliğin erken döneminde mide bulantısı dalgalarına neden olabilir. Sabah bulantısının etkileriyle savaşmaya yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktalara dikkat etmek gerekir.
Mide tamamen boşaldığında daha kötü olur. Asla tamamen aç olmadığından emin olmak için yatağın yanında bir paket bisküvi bulundurmak ve atıştırmak faydalıdır. Zencefil yemek veya zencefil çayı içmek, anne adaylarının çoğuna da yardımcı olur. Aşırı durumlarda, hamileliğini ilk aylarında bile alınabilecek tamamen güvenli olan bulantı önleyici ilaçlar vardır ve bu konuda doktorla görüşmek gerekir.

İştahsızlık veya Aşırı İştah

Hamileyken, kahve veya kızarmış yiyecekler gibi belirli yiyeceklerde mide bulandırabilir. Veya tam tersine kişide iştah artışı da yaşanabilir. Hamileliğin diğer birçok semptomu gibi, bu yiyecek tercihleri de hormonal değişikliklere bağlanabilir (özellikle hormonal değişikliklerin en dramatik olduğu ilk üç aylık dönemde) Bu dönemde kişinin yemek istediği yiyeceğin kişinin veya bebeğin ihtiyaç olduğu şey olduğu konusunda bir kanıt yoktur. Örneğin, günde iki litre portakal suyu içmek C vitamini eksikliğiniz anlamına gelmemektedir. Hamilelik sırasında düzenli yemek yemeye duyarlı olmak gerekir. Kişi kendisi ve bebeği için en sağlıklı yiyecekleri tercih etmeli ve gereken besinleri almalıdır.

Baş Ağrısı

Hamileliğin erken dönemlerinde, hormonal değişikliklerin neden olduğu artan kan dolaşımı sık, hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

Kabızlık

Kabızlık, gebeliğin başka bir yaygın erken belirtisidir. Progesterondaki artış, gıdanın bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olarak kabızlığa neden olabilir.

Ruh Hali Değişimi

Hamileliğin erken döneminde vücutdaki hormon değişimleri, kişiyi alışılmadık derecede duygusal ve ağlamaklı hale getirebilir. Ruh hali değişimleri özellikle ilk üç aylık dönemde da yaygındır.

Bayılma ve Baş Dönmesi

Kan damarları genişledikçe ve kan basıncı düştüğünde baş dönmesi hissedebilir. Hamileliğin erken dönemlerinde baygınlık, düşük kan şekeri ile de tetiklenebilir.

Ağızda Hissedilen Metalik Tat

Birçok kadın, hamileliğin ilk birkaç haftasında tat alma tomurcuklarının etkilendiğini fark ederler. Bazı kişiler bunun metalik bir tadı olduğunu söylerken, bazı kişiler ise daha ekşi olduğunu söylemektedirler. Tadı aslında disguzi denen bir şeydir ve hamilelik hormonlarından, özellikle de östrojenden kaynaklanmaktadır. Tehlikeli değildir ve genellikle ilk üç aylık dönemden sonra kaybolur.

Burun Tıkanıklığı

Tıkalı bir sinüs genellikle hamileliğin erken bir belirtisidir. Östrojen seviyelerinde bir artış, sinüs geçişlerinin şişmesine ve daha fazla mukoza üretmesine neden olabilir. Hamile olabileceğinden şüphelenen kişiler herhangi bir burun damlası, dekonjestan almadan önce mutlaka bir doktorla konuşmaları tavsiye edilir.

Yükselen Bazal Sıcaklık

Bazal vücut sıcaklığı, sabah ilk uyanıldığında olan ağız sıcaklığıdır. Bu sıcaklık yumurtlamadan hemen sonra biraz artar ve bir sonraki adet döneme kadar bu seviyede kalır. Eğer kişi hamile kaldıysa bazal vücut ısısı grafiği yükselir, iki haftadan fazla olan sürekli yükselme olduğunda kişinin hamile olduğu anlamına gelebilir.

Kaçırılan Regl Dönemi

Belki de hamileliğin en belirgin erken belirtisi, adet döneminin kaçırıldığı zamandır. Bu olası hamilelik belirtisi, kadınların diğer gebelik belirtileri hakkında daha fazla ayrıntı aramasına neden olan faktördür. Bazı kadınlar, her zamankinden daha hafif bir dönem yaşayabilir. Aylık döngüsünü kaçırdığını fark edene kadar aşağıda listelenen hamilelik belirtilerinin hiçbirini yaşanamayabilir.

Hareketli Rüyalar ve Kabuslar Görmek

Bu sinir bozucu hormonlar, hareketli rüyalar ve kâbuslardaki artıştan da sorumludurlar. Ancak bunun yanında hamilelerin uykusu genellikle sık sık wc ihtiyacı, ishal durumu, bebekte hareketlilik ya da kramp gibi sebeplerden olsun, gebelik sırasında bölünmektedir. Ve bir rüya ne kadar yeni olursa, hatırlanma olasılığı o kadar artar.

Diş Eti Kanaması veya Burun Kanaması

Hormonlardaki artış nedeniyle, diş etlerinin fırçalandığında veya diş ipi ile kullanıldığında iltihaplanma ve kanama olasılığı daha yüksektir. Burundaki kan damarları da hamilelik sırasında genişleyerek burun kanaması riskini artırabilir.

Hamilelik Hissi Yaşamak

Birçok kadın, hamilelik belirtileri hakkında bir sezgileri olduğuna inanmaktadır. Sezgilerinin çoğu kez doğru olduğu kanıtlanmıştır. Belki de kişinin kendini farklı hissetmesinin nedeni; kendini yorgun, huysuz, mide bulandırıcı, sersemlemiş gibi normale göre farklı belirtiler yaşamasıdır. Ayrıca mide ekşimesi, kabızlık olabilir veya daha sık tuvalete gidilebilir. Belkide belinde donuk bir ağrı veya sertlik hissedebilir, göğüslerde ağrı veya aşırı hassaslaşma yanında dolgun görünüm yaşamış olabilirler.
Ne yazık ki, bu semptomlar sadece hamileliğe özgü değildir. Bazı kişilerde bir hastalığın belirtisi veya adet döneminin başlangıcında da görülmektedir. Bununla beraber bu semptomların hiçbirini yaşamadan da hamile kalınabilir. Yine de, kişi bir adet dönemini kaçırırsa veya bu listedeki belirtilerden herhangi birini fark ederse hamilelik testi yapması sağlıklı olacaktır. Evde hamilelik testiniz pozitifse, hemen bir sağlık uzmanınızdan randevu alınmalı ve hamile olduğunu kesinleştirmelidir. Sonrasın da da doğum öncesi bakıma başlamalıdır. Hamilelik testleri, adet döneminizi kaçırdıktan sonra en az bir veya iki güne kadar bunları almayı beklerseniz en iyi sonucu verir. Hamilelik testi sonucu negatif olsa bile emin olmak için birkaç gün sonra tekrar denenmesi tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:
https://www.kidspot.com.au/birth/pregnancy/signs-and-symptoms/first-symptoms-of-pregnancy-what-happens-right-away/news-story/2683c7eed8bb3fe71f95599078bddea5
https://www.parents.com/pregnancy/signs/symptoms/signs-you-may-be-pregnant/
https://www.medicinenet.com/pregnancy_symptoms_am_i_pregnant/article.htm

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.