Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Venezuela’da Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Yer

0 304

Venezuela'da Ziyaret Etmeniz Gereken 10 YerVenezuela, Güney Amerika’nın kuzeyinde bulunan bir ülke olup, 30 milyonluk nüfusa sahiptir. Ayrıca, dört mevsimi barındıran bu şehirde, plajlar, dağlar, çöller, orman dağılımları ile zengin yeryüzü şekillerine sahiptir. Petrol, güzel kadınlarla ünlü olan bu şehir de gitmeniz gereken yerleri derledik.

Venezuela'da Ziyaret Etmeniz Gereken 10 YerCARACAS

Caracas ülkenin başkenti olup, ziyaret etmeniz için size çok nedenler sunmaktadır. Waraira Repano ya da Avila, kıyı kentini birbirinden ayıran ve kentin doğal bir parçası olan coğrafi bir kazadır. Şehrin tamamında iyi bir fotoğraf çekmek istiyorsanız, Valle Arriba Lookout’a gitmelisiniz. Gece hayatını seviyorsanız şehirde birçok gece kulübü olup, Hollic, Rosalinda, LeClub, Barriot gibi ünlü mekanlar da oldukça popülerdir. Venezuela’nın geçmişi hakkında bilgi edinmek isterseniz National Pantheon, Bolivar’s Mozole ve The Bolivar’s House’a gidebilirsiniz. Buralar da birkaç müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Bellas Artes Müzesi, Çocuk Müzesi, Soto’nun eseri gibi farklı anıtlar’ı görmeden geçmemeniz gereken yerlerdendir. Büyük bir şehir bu yüzden bütün yerleri ziyaret etmek isterseniz size bir gün yetmeyecektir.

Venezuela'da Ziyaret Etmeniz Gereken 10 YerRAGE DAĞI

Bu bölge Venezuela’nın kuzeyinde bulunmakta olup, 53.000 km2’lik bir yer kaplamaktadır. Bu bölgede, ziyaret etmek istediğiniz birçok plaj bulabilirsiniz. Çoğu arabayla erişebilir ve yol denizle yan yana gider. Mutlaka görmeniz gereken plajlar ise Tuja, La Sabana, Cepe, Choroni, Cata, Osma plajlarıdır.

Venezuela'da Ziyaret Etmeniz Gereken 10 YerMERİDA PARAMO

Bu bölge, ülkenin en düşük sıcaklığına sahiptir. Aralık-Şubat’ta giderseniz, Paramo’da ve -2°C’lik sıcaklıkları -10°C’lik Bolivar Zirvesinde bulabilirsiniz. Bolivar Zirvesi, ülkenin en yüksek zirvesinde, deniz seviyesinden 4978 metre yüksekte ve üstü daima karla kaplıdır. Kuzey yüzü tırmanmak işin en zor taraftır.
Paramo, deniz seviyesinden 4.118 metre yükseklikte bulunan bir bölgedir. Bu bölgede küçük bir kabinden süitlere kadar her türlü oteli bulabilirsiniz. Orada kalırsanız, tüm Aguila’s Peak görebilir ve sabah uyandığınızda şanslı iseniz, kar bulabilirsiniz. Ayrıca, bir ata binebilir ve yerel halkın size sunduğu güzellikleri görerek eğlenceli tur yapabilirsiniz.
Mukumbari Cable Car, dünyadaki en büyük teleferiklerden bir tanesidir, ayna Zirvesi’nin tepesine çıkmaktadır. Beş istasyon ziyaret eden bu teleferikte, son istasyonda sıcak çikolata satın alabileceğiniz ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda mağaza bulabilirsiniz.

Venezuela'da Ziyaret Etmeniz Gereken 10 YerMORROKO ULUSAL PARKI

Bu park Falcon devletinde olup, parkta şeffaf su ve beyaz kumlu birçok yerler keşfedeksiniz. Sualtı görünürlük için, yerler pratik dalış ve şnorkel için ideal olup, bu yerlerden birine gitmek için ise, Tucacas ya da Chichiriviche’de bir taksi botu kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede 20 dakika içinde sahilde olacaksınız. Hemen hemen tüm yerlerde, kokteyller, leziz deniz ürünleri ve kiralık şezlong ve şemsiyeleri alabileceğiniz mağazalar bulunmaktadır.

Kum Tepeleri

Falco Devletinin kuzeyinde bulunan bu yolda, bu ilginç kum tepesinin adı “CORO’S DUNES” olup, Venezuela’nın Ulusal Parkıdır. Bu park her zaman değişiklik göstermektedir. Kum tepeleri (çok ince kumdan yapılmış) alanı sürekli ıslatan büyük rüzgâr fırtınası nedeniyle, kumun inceliği cildinizi aşındırabilir, tedbirli gitmenizde fayda var. Bu kum tepesinde kum sporlarının her türlüsü yapılmaktadır.

San Roman Cape, Venezuela’nın kuzey noktasıdır. Bu yerde büyük bir deniz feneri bulunup, hava berrak ise, Aruba Adasının rafinerisindeki binoküler kullanmadan görebilirsiniz. Cape’e gitmek için 4 × 4’lük bir aracınızın olması gerekir, çünkü yolun son kısmı normal bir otomobil için oldukça ağırdır.

CATATOMBO AYDINLATMASI

Perija Testere’nin Venezuela’nın batısında, Catatumbo aydınlatmasını bulacaksınız. Bu bölgede atmosfere metan üfleyen büyük bir göl var, gece bulutlar yükseldiğinde gökyüzünde yüksek bir elektrik fırtınası oluşturmaktadır. Bu yıldırım yılın her saatinde ortaya çıkar. Bu eşsiz yapı bir dünya mirası olup, birçok bilim adalarının çalışmalarında yerini almıştır.

Venezuela'da Ziyaret Etmeniz Gereken 10 YerRORAİMA TEPUY

1.6 milyon yıllık jeolojik yapı olan bu tepe, dünyanın en eski jeolojik yapıları olup, sadece Venezuela’da ve Brezilya‘nın kuzeyinde bulunmaktadır. Ayrıca bu yapı, Pixar’ın filmine ilham kaynağı olmuştur.

GUACHARO’S CAVE

Monaga Eyaleti’nde bulunan bu mağara, ülkenin en büyük mağaralarından biri olup, iç tarafında çok sayıda sarkıt ve dikit barındırmaktadır. Ayrıca Guacharo mağarasının içinde yaşayan özel bir kuş türü de bulabilirsiniz. Bir efsaneye göre, mağaranın çok büyük olduğu ve çıkışın Vietnam’da olduğun söylenmektedir. Bir başka merak uyandırıcı gerçek ise, mağaranın içinde bulunan sarkıtlar ve dikitler kalsit sütunlardan bir duvar oluşturacağından, mağaranın içini tamamen kapatacağıdır.

LOS ROQUES ARCHIPELAGO

Çok beyaz, açık kumlu ve açık mavi suya sahip bir grup ada, Venezuela’nın kuzeyinde bulunmaktadır. En büyük adası Gran Roque olup, uyandığınızda otellerin balkonundan mavi berrak suyu görebilirsiniz. Los Roques’e ulaşmak için La Guaira’daki Maiquetia’dan 30 dakikalık seyahat etmeniz gerekmektedir .

Venezuela'da Ziyaret Etmeniz Gereken 10 YerANGEL’S FALL

Venezuela’nın orta ve güney bölgesinde yoğun orman örtüsü vardır. Bu orman, Canaima Ulusal Parkı ya da Gran Sabana’dır. Bu parkta Angel’s Fall dünyanın en büyük şelalesi bulunmaktadır. Bu şelalenin yüksekliği 979 metre olup, su düşüşünü perspektiften görebilirsiniz. Nereye bakarsanız bakın, şovun güzelliğinden büyüleneceksiniz. Kesinlikle seyahat etmeye değer bir yerdir, kaçırmamalısınız.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/top-ten-places-go-visit-venezuela/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.