Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

0 487

Etkili Ders Çalışma YöntemleriEtkili ders çalışma ve başarı elde etme, hemen hemen bütün herkesin öğrencilik dönemlerinde araştırdığı faydalı bilgilerdendir. Etkili ders çalışma ve başarı yöntemleri henüz öğrencilik aşamasında olan insanlar için bilimsel olarak araştırılmış ve bir çok metot denenerek en etkilileri saptanmıştır.
Etkili ders çalışmanın kendine özgü temel kuralları vardır. fakat bununla birlikte kişilerin özel yetenek ve algı duyguları da vardır. Her insan bir birinden farklı olduğu için etkili ders çalışma metotları da kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle ders çalışma programları hazırlanırken kişinin yetenek ve ilgili olduğu derslerde baz alınmalıdır. Bunu kişi kendisi ile beraber bir rehber öğretmen aracılığı ile yaparsa etkili ders çalışma yöntemlerini kendisine göre ayarlamış olur. Her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de etkili ders çalışma ve başarının temel sırları da bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri– Gece uyumadan önce ders çalışma, notlar alma ve formül ezberleme; Genellikle sözel dersler için oldukça etkili bir yöntem olan bu yöntem beynin uyku halinde de öğrenmeyi sürdürdüğünün en büyük kanıtıdır.
– Sabahın ilk saatleri çalışma. Bu yöntem ise daha çok sayısal dersler için etkilidir. Uykusunu almış bir beden ve dinlenmiş bir zihinle öğrenmenin daha kolay olduğu kanıtlanmıştır.
– Uzun aralar verip uzun süreli çalışılması, kısa kısa notlar alarak her gün tekrar edilmeye göre daha az öğreticidir. Yani öğrenme ve başarı için beyne sürekli fakat yorucu olmadan bir şeyler yüklenmelidir.
– Ders çalışılırken kısa aralar verilmeli vücut esnetilmeli. Hatta mümkünse yorucu olmayan egzersizler yapılarak vücut uyarılmalı ve sersemlik hissi giderilerek algılar açılmalıdır.
– Çok aşırı olmamak şartı ile kafein alınabilir. Yani bir kupa kahve yada iki kupa çay gibi içecekler içilerek derse başlanması algıyı açık tutmakta etkilidir.
-Yazarak ders çalışma bilinen en etkili yöntemlerden birisidir. Küçük notlar alarak yazılan dersler çok kolay öğrenilir ve kolay kolay unutulmaz.
-Ses kayıtları ile çalışma eğer çok yoğun bir tempo var ise ses kayıt cihazları ile çalışılarak dinleme yöntemi ile sürekli tekrar yapılır ve buda öğrenmeyi kolaylaştırır.
– Kişi mutlaka kendisine bir program oluşturmalı ve ona uyarak çalışmalı.
-Ders çalışılacak ortamda dikkat dağıtacak seslerin olmaması.
-Çalışma masasında dikkat çekici şeyler olmamalı ve masa sade bir duvara karşı olmalıdır.
Ders çalışırken 40 dakika aşılmamalıdır. 40 dakika çalışılmışsa mutlaka en az beş dakika ara vererek zihin dinlendirilmeli ve bu süreçte çalışılan notlar düşünülmelidir.

Etkili Ders Çalışma YöntemleriEtkili ders çalışma ve başarı yöntemleri temeli bu şekildedir. Ancak herkes bir birinden farklı olduğu için yukarıda sıralanan kuralları kendi algı şekline göre ayarlayarak kendisine özgü bir program oluşturup o şekilde çalışmalıdır. Örneğin kiminin en fazla 15 dakika kadar algılama süresi varken kiminin 40 dakika kadar sürebilir. Kimi uyuyarak dinlenirken kimisi müzikle dinlenir. İşte bu gibi farklılıkları kendi algı şekline göre değişiklik gösterir ama temelinde dinlen-dur-tekrar vardır. Yani süreklilik halidir. Yukarıda sayılan kuralları bir danışmanla kendi yaşam tarzına uyarlayan bir öğrencinin başarısız olma olasılığı çok azdır. Bu yüzden etkili ders çalışarak başarıyı yakalamak için önce kişinin kendini tanıyıp öğrenme yolunu keşfetmesi oldukça önemlidir.
( İyi çalışmalar. )

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku