Küçük Adımlarla Büyük Başarılar Nasıl Elde Edilir ?

Güzel ve mutlu bir yaşamın başlangıcı plandır.Planlar düzgün bir şekilde çizildiğinde gidilen yollarda başarıya ulaşmak oldukça kolay olur. İnsanoğlu bir basamak gibidir. Basamakların aşacak ve yüksel olması ve en önemlisi bu basamaklara basarken kendini lider durumda bulması,çabaları ile gerçekleşir. Niyet edilen bir başlangıç için, hedefler doğru pusulayı göstermelidir. Pusulanın akışı size fener olmalı ve en önemlisi yaşam şeklinizin rengini belirlemelidir. Küçük adımlar ile yol aldığınız bir başarıda hedef büyümek ise öncelik bu büyüklüğe yaklaşacak tutumlarda bulunmak ve yükselişe doğru adımlarla çıkmaktır. Örneğin iş yaşantınızda size kar getiren bir projenin gündeme sunulması gibi. Proje bazlı çalışmalarda ,yeteneğiniz ile çok ünlü firmalar karşılaşır ve size bir puan verirken doğru yolda olduğunuza dair ışıklar yakarlar. Öncelikle başarıya giden altın anahtardan söz etmek istiyoruz. Bakalım bir insan küçük adımlarla başladığı bir yolda nasıl büyük başarılar elde eder ?hep birlikte aydınlanalım,öğrenelim.

Sağlam Bir Mesleğe Sahip Olmak

Okul yaşantınızda elde ettiğiniz başarılar sonrası sınavlara giriyor ve çok çalışmanızın karşılığı olarak üniversite sınavını başarı ile geçiyorsunuz. Bu aşamada üniversite sınavından sonrasını uygulamaktır. Yani geleceğinize fener olacak mesleği kapmaktır. Severek ve benimseyerek yaptığınız her işten,daha faydalı bilgiler öğrenebilir,öğrendikleriniz ile başkalarınında bu bilgilerden yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Mesleğiniz altın değerindedir ve size ileri ki yaşantınızda yol gösterecek boyuttadır. Diyelim ki bir mimar ve ya mühendis bir bina için proje tasarlarken ,yapıtta harikalara imza atmalı ve sağduyusu,üstün başarısı ile görselliğin en etkileyici şeklini ele almalıdır. Bu çalışmalar sonrasında iyi bir iş çıkartması sebebi ile ,dikkatleri üzerine toplayacak ve değişik müşterilerden ek işler alacaktır. Kendi mesleği ile çalıştığı işte 2 kat başarıyı yakalayarak,güzel bir yaşama kavuşacaktır. Bu nedenle meslek seçiminde para kazandıran ve size itibar etmelerini sağlayan işlere yoğunlaşmanız gerekir. Başarılı ve planlı hareket etmenin en alternatif yolu,düşünürken,düşünme payını doğru karelere yerleştirmektir. Birinci hedef meslek seçimidir. Bununda doğru ve yol gösterici olması gerekir.

Başarırım Olgusunu Geliştirmek

Bir işe başlamadan önce kendinize karşı duyduğunuz güvensizlik sizin başarısız olmanıza neden olur. Bunun için ilk yapmanız gereken kendiniz ile barışık olmayı bilmek ve her pahasına ben bunu yapabilirim olgusunu geliştirmektir. Yapabildiğinize inandığınız her şey yavaş yavaş sizi hayal ettiğiniz yerlere gelmenize yardımcı olacak,böylelikle geleceğinizin karanlıklara gömülmesine izin vermemiş olursunuz. Başarı önce doğru düşünmek ve sağlam karar vermek ile gelişir. Düşünce akışınızı olumsuzluklara değil,gelişigüzel yollara sürüklemeniz gerekir. Bu sayede başarısızlık söz konusu değildir.

Yaptığınız İşi Benimsemek

Eğer bir işi severek yapmıyorsanız inanın bu işin sonunda hiç bir kazanç elde etmez hatta emeğinizin boşa gittiğini fark edersiniz Çalışma şeklinizde öncelik sevgi olmalı ve işinize sımsıkı sarılmalısınız. Burada irade ve sağlam temel binaya benzer. Bunu eğer isteyerek yapmaz iseniz kurduğunuz bina çöker ve siz onun altında ezilirsiniz. Yaptığınız işi benimsemek size daha aydın yolları bulmanıza olanak tanır ve işinize gönülden bağlanmayı hissettirir. Bu çalışma hayatında çok önemlidir. Hatta sizi siz yapan özelliğinizdir. Başarı = özgüven

Zor Diye İşi Bırakmamak

İş hayatınıza atıldığınızdan bu yana işlerin size oldukça ağır geldiğinin farkındasınız. Bu nedenle işi yapmak istemiyor hatta bu işten ayrılmak için bahaneler arıyorsunuz. İşin zorluğu aslında pek yok. Burada amaç ve isteğe uygun değil. Yani siz hayal ettiğiniz bir işin içinde değilsiniz. Bunun için sitem etmek yerine bu işi severek yapmayı deneyin. Ve sizde ortak yönlerini bulmaya çalışın. İşin zor kısmı kendinize olan güveninizin yarım olmasıdır.

Bunu aştıktan sonra aslında hiç bir işin sanıldığı gibi zor olmadığına şahit olacaksınız. Başarılı olmak ve büyük işlere kapak atmak için zor olandan başlayın ve kolay olanları da işinizin hobisine ekleyin. Yani işi yaparken hobileriniz arasında çalışmak mutlaka olsun. Çalışmaktan sıkılmayın,başarmaktan korkmayın. En önemlisi ben bu işi alırım diyerek haritanıza yeni bir kroki çizin ve iş hayatınıza uzaktan baktığınızda size ait birçok işin geliştiğini fark edin.

Kaynakça:
evrimağacı.com

Yazar: Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :