EURO’nun Ortaya Çıkışı ve Ekonomiye Sağladıkları

Avrupa’da oluşturulan ortak pazar sisteminin hedeflediği ve Avrupa Birliği üyesiolan ülkelerin ortak para birimidir. Bunu kabul etmeyen ülkeler elbette yok değil. Avrupa, bazı ülkelerin kendi para birimlerinden vazgeçerek ortak para birimi olan EURO’yu kabul etmelerini istemiş ancak bu her alanda kabul görmemiştir.Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İrlanda, İspanya,Portekiz, İtalya, Yunanistan, Finlandiya ve Avusturya gibi Avrupa Birliğine üyeolan ülkeler hedef alınmıştır.

1 Ocak 2002 tarihi ile birlikte Euro’nun hikayesi başlamıştır. En büyük banknot 500,en küçük banknot 5 Euro,en küçük madeni para 1 Cent,en büyük madeni para 2 Euroolarak piyasaya sürülmüştür. Aslında Euro bir para birimi değil ortak pazarın gerçekleştirdiği bir hedef Avrupa birliği üyeleri devletler arasında yapılan bir sözleşme de diyebiliriz. Bunu birbaşlık altında inceleyelim.

Neden Euro?
Avrupa birliğinin bu akıllıca fikri ekonomik anlamda bir üstünlük sağlamak ve bu anlamda ekonomiyi geliştirmekti. Bölünmüş, küçük ölçekli ekonomileri toparlayarak büyük ekonomilere yol açılacaktı ki bu gerçekleştirildi. İş gücünde olumlu bir etki havası yaratırken pazarlar arası rekabeti de tetikledi. Euro’ya geçmeyen ülkeler için bu durum sıkıntı arz ediyor elbette ancak o ülkeler de zamanla bu durumun farkına varıp Euro’yu kabul edeceklerdi. Uzmanların görüşü tek bir para birimi altında birleşmenin doğru ve mantıklı bir süreç olduğu yönünde ancak bazı ülkeler bunun milliyetçiliğe aykırı olduğu konusunda ısrarcı. ”€” sembolü ile piyasada bulunan Euro,ortak pazar anlayışının belki de ilk adımıydıve bu adım atıldıktan sonra istenilen ve hedeflenen amaçlar gerçekleştirldi.

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :