Reyting Nedir? Nasıl Ölçülür?

Teknolojinin bizlere sunduğu ve vazgeçilmezlerimizden biri olan bir ürün televizyon. Zamanımızın büyük bir kısmını televizyon başında geçirdiğimiz ortada.Takip edilen diziler,futbol ve basketbol mücadeleleri,filmler,yarışma programları…

Aklınıza gelebilecekdaha birçok türde ve tarzda yayın.Peki izlediğimiz diziler ya da filmler neye göre seçiliyor ya daekranda takip ettiğimiz bağımlısı olduğumuz dizilerin bir ölçütü var mı?Tüm bu soruların tek bir cevabı var aslında Reyting kaygısı.

Reyting Nedir?
İzlenme payına göre değerlendirilen ve AGB tarafından 1988 yılından beri gerçekleştirilen ölçme olayıdır. Yaklaşık 2200 haneye yerleştirilen ve bizler tarafından bilinmeyen reyting ölçme cihazları o gece ya da o gün en fazla izlenen programları liste halinde ortaya koyuyor bu işlemi az önce belirttiğim gibi AGB gerçekleştiriyor. Adaleti konusunda bir belirleyicilik yok ancak daha fazlasını gerçekleştirmekte şu an için mümkün değil.

Reyting Sisteminin Amacı Nedir?
Reyting izleyiciyi etkileyen bir durum değildir.Takip eden kitleye bir getirisi ya dafaydası kesinlikle yoktur.Reyting ölçme işleminin tek amacı televizyon kanalları ve reklamşirketlerinin işlerini kolaylaştırmak.Şöyle düşünün sürekli takip ettiğiniz bir dizi varve sizin gibi bu dizinin milyonlarca takipçisi var reklam şirketleri araştırmalarabaşlayarak o dizinin kanalına reklam teklifi sunuyor ve böylece daha fazlakitleye bu şekilde hitap ediyor.

Bunun yanı sıra,televizyon kanalları yaptığı yayınların ne kadar başarılı olduğunuve takipçileri olup olmadığını bu sayede öğreniyor buna bağlı olarakprogram devam ediyor ya da kaldırılıyor.

Reyting Sisteminin Güvenilirlik Sorunu:
Son günlerde reyting sisteminin kaldırıldığı haberleri ne kadar doğru bilinmez ancakbu sistem ekipler tarafından güvenilir olarak takip ediliyor. Bazı kesimler 2000 kişi tüm ülkeyi nasıl temsil edebilir bu basit bir işlem diyerekkonuşsa da televizyonların gerçekleştirdiği anketlerde bile bu sistemin ne kadarbaşarılı olduğu ortaya çıkıyor.Araştırmacılar bu konu hakkında sistemingidebileceği son noktanın bu olmadığını belirtmiş yani bu demek oluyor kibu sistem daha da geliştirilebilir ancak şu an için sanırım bu sistem yeterli görülüyor.

Yazar: Ali ERSOY

1 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar