Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sevimli Bir Süs Köpeği: Yorkshire Terrier

0 54

Kökeni

Yorkshire terrier olarak adlandırılan köpekler, adını İngiltere’nin Yorkshire bölgesinden alıyor. Geçmiş zamanlarda İngiltere’ye çalışmak için gelen İskoç işçilerin getirdiği terrier cinsi köpeklerle, Yorkshire bölgesinde genellikle maden işçileri tarafından, madenlerdeki fareleri yakalamak için kullanılan köpeklerin eşleştirilmeleriyle oluşmuş melez bir ırk olduğu belirtiliyor. Görünüm itibariyle zamanla birçok kişinin beğenisini kazanan Yorkshire terrier cinsi köpekler, 1870 yılında köpek güzellik yarışmalarında sergilenmiştir. 1872 yılında ise Amerika’ya getirilmiş ve birçok ünlü tarafından beslenerek ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Süs köpeği olarak nitelendirilen Yorkshire terrierlar, hayvanseverler tarafından dünyada en çok tercih edilen tür olma özelliğindedir.

Genel Özellikleri

Yorkshire terrierların çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri, fiziksel özellikleridir. Özellikle tüy yapılarıyla dikkat çeken bu köpeklerin düz, parlak ve uzun tüyleri muntazam olarak iki yana eşit bir şekilde dağılarak oldukça sevimli bir görüntü veriyor. Tüyleri uzun olmasına rağmen tüy dökme sorunu olmadığı belirtiliyor. Bununla birlikte tüylerine günlük bakım yapılması tavsiye ediliyor. Tüy renkleri ise bronz ve koyu kahverengidir. Doğduklarında tüylerinde siyah renk hakimken, ortalama 1 yaşlarında doğal renklerini alırlar.

Yorkshire terrierların sevimli görünümlerinin nedenlerinden biri de ufak yapıda olmalarıdır. Boy ortalamaları 15-20 cm, kiloları ise ortalama 2-3 kg’dır. Gözleri koyu renk, burunları ise küçük ve siyahtır. Ortalama ömürleri 12-15 yıldır.

Evde ya da apartmanda barınabilirler. Diğer insanlara karşı soğuktur ve hırçınlaşabilirler. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla araları iyi olsa da, hırçınlaştıklarında ısırabilme ihtimallerine karşı yine de dikkat edilmesi öneriliyor. Bu nedenle çocuklar konusunda dikkat edilmeli.

Soğuğa karşı pek dayanıklı olmadığı için, soğuk havalardan korunması gerekiyor. Uzmanlar; Yorkshire terrier bakımını üstlenmek isteyen hayvanseverlerin, daha önce köpek bakımı üstlenmiş kişiler olmasının daha doğru olacağını da ifade ediyorlar.

Eğitimi

Yorkshire terrier eğitimlerinin genel olarak kolay olduğu belirtiliyor. Eğitime yatkın olan bu köpeklerin köpek eğitimlerinde kullanılan genel metotlardan çok farklı olmayan yöntemlerle eğitilebileceği ve üzerinde durulması gereken birkaç önemli noktanın olduğu ifade ediliyor. Eğitimler sırasında son yıllarda kullanılan pozitif eğitim metodunun faydalı olacağı genel kanıdır. Bu yöntemde ödüllendirme sistemi esastır. Buna göre köpek; sahibinin komutlarını doğru uyguladığında sevdiği bir oyuncak ya da yiyecekle ödüllendirilmeli, istenmeyen bir davranış yaptığında ise doğru ses tonuyla uyarılmalıdır. Ses tonunun, köpeği korkutmamak için çok yüksek olmaması; ancak sert bir tonda olması önemlidir. Sahibinin, köpek üzerinde otorite kurabilmiş olması ve aksatmadan eğitimlere devam etmesi, olumlu sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Tuvalet Eğitimi

Boy ortalamaları kısa ve anatomik yapıları da küçük olduğu için, mide ve boşaltım sistemleri de küçüktür. Bu nedenle sık sık tuvalet ihtiyacı duyan Yorkshire terrierlar için verilecek ilk eğitim tuvalet eğitimidir. Tuvalet alışkanlıklarının dışarıda olması gerektiği için, eğitim verilirken ev dışında bir yerde bu ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiği ifade ediliyor. Belli zamanlarda açık alanlara çıkarılarak tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi ve ardından ödüllendirilerek teşvik edilmesi gerekiyor. Böylece zamanla tuvaletini dışarıda yapması gerektiğini öğreniyor. Yorkshire terrierların tuvalet eğitimlerinin tamamlanması birkaç ay sürebiliyor.

Temel ve İleri İtaat Eğitimi

Temel ve ileri itaat eğitimlerinin temel amacı, köpeklerin sahipleriyle uyum içinde hareket edebilmeleri ve aralarında ortak bir iletişim dili geliştirerek, birbirlerini anlamalarının sağlanması olarak ifade edilebilir. Köpek sahiplerinin, köpeklerine komut vermeleri ve köpeklerin de bu komutları anlayıp, uygulayabilmeleri için itaat eğitimlerinin verilmiş olması gerekiyor. Genel olarak otur, kalk, yat, gel, bekle gibi komutları içeren ve köpeklerin itaat etmeleri için verilen eğitimlerdir. Temel itaat ve ileri itaat eğitimleri arasındaki temel fark ise, temel itaat eğitimlerinin tasmalı, ileri itaat eğitimlerinin ise tasmasız ve bağımsız olarak verilmesidir. Temel itaat eğitimlerinin tamamlanmasının ardından, ileri itaat eğitimine geçilebilir. İleri itaat eğitiminde verilen komut sayıları daha fazladır. Bu aşamada sahibiyle birlikte yürümesi ve uyumlu davranışlar sergilemesi gibi beceriler kazandırılır. Yorkshire terrierların, tüm eğitimleri öğrenebilecek kadar eğitime yatkın oldukları belirtiliyor; ancak bunun için eğitimi veren kişinin sabırlı olması ve eğitimde istikrar sağlanması gerekiyor.

Yazar:Mehtap Özdemir

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.