Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

French Bulldog Köpek Eğitimi

1 1.933

Köken

French Bulldoglar 1800’lerde Fransa‘da farklı çaprazlamalarla üretilmiş bir ırktır. O dönemde Fransa’daki kasap ve küfecilerin sahip olduğu köpeklerdi. Görünüşleri itibarıyla kısa sürede ilgi görmeyi başarınca, zenginler ve ünlüler tarafından da edinilmeye başladı. İlerleyen yıllarda French bulldog ırkına bir standart getirildi. French Bulldog Club komitesi tarafından 2012’de ırk standardı son halini aldı.

Genel Özellikleri

French Bulldog Köpek EğitimiFrench bulldoglar her ne kadar bulldog ırkından olsa da, bulldogların aksine minyatür tiptedir. Erkek ve dişilerde farklılık gösterse de, boy ortalamaları 24-35 cm’dir. Omuzları geniş, kuyrukları kısa ve kalkık değildir. Kaslı olan beden yapısı karakteristiktir. Kafası yassı, yüzü ve siyah burnu basıktır. Basık burun nedeniyle nefes almada zorluk yaşar ve horlarlar. Alt çene, üst çenenin önüne kadar uzanır, gözleri koyu renk ve yuvarlak, kulakları ise başın üzerinde, yuvarlak ve diktir. Tüyleri düz, parlak ve oldukça kısadır, bu yüzden bakımı çok kolaydır. Rengi genelde siyah-beyaz ve kahverengi tonlardadır; fakat mavi ve lila renkte üretilmiş nadir sayıda French bulldoglar da mevcuttur. Ortalama 8-14 kg olan French bulldog köpeklerin, iyi bir bakım ve ilgiyle yaşam süreleri 10-12 yıldan 15-16 yıla çıkarılabilir. Soğuk ve sıcak ortamlar yaşamları için elverişli değildir, çok sıcakta kalp krizi geçirip ölme riski vardır.

İyi huylu, sessiz, sakin, cesur ve güçlüdür. Tüy dökme ya da ileri derecede salya problemi yoktur, dolayısıyla apartman ve ev ortamına en uygun ırklardan biridir. Koku duyusu geliştiğinden fare avcısı olarak tercih edildiği dönemler olmuştur. Saldırma ve ısırma problemi de olmadığından çocuklar ve diğer insanlarla iyi geçinirler, buna karşın diğer hayvanlarla arası iyi değildir. Deri hassasiyetleri vardır bu yüzden egzama, uyuz gibi deri hastalıklarına yakalanma ihtimali yüksek olur. Sahiplerine bağlıdır, ilgi isterler. Yabancılara havladığı için koruma ve bekçilik yapabildiği de söylenebilir.

French Bulldog Köpek Eğitimi

Uzman bir eğitmene ihtiyaç duyulmaksızın; tuvalet eğitimi, otur, kalk, bekle, kal gibi temel komutları ve sahibinin yanında aynı hizada yürüyüş gibi alışkanlıkları tasmalıyken kazandıran temel itaat için, erken yaşlarından itibaren French bulldog köpek eğitimi sahibi tarafından verilebilir. İnatçıdır bu yüzden eğitim verirken sabır ön şarttır. Temel itaat eğitimini öğrenmesi daha kolay ve sahibi tarafından verilebilirken, yine temel komutları içeren; ama tasmasız yapılan ileri itaat eğitiminde bir uzman yardımının daha iyi olacağı söyleniyor.

French bulldog köpek eğitimi yaklaşık 10 günlük bir tuvalet eğitimi ile başlar. Beden yapıları ve mideleri oldukça küçük olan bu köpeklerin, sindirim ve boşaltım sistemleri de buna bağlı olarak hızlıdır. Erken yaşlarında çok sık tuvalet ihtiyacı olurken, ileri yaşlarında bu ihtiyaçları seyrelir. Tuvaletlerini yapmak istedikleri bölgeyi koklarlar, böylelikle tuvaletlerinin geldiği anlaşılabilir. Böyle bir durumda köpeği tuvaletini nerede yapması isteniyorsa oraya götürülür ve yaptıktan sonra – devamlı aynı yere tuvaletini yapmaya alışana kadar – başı okşanır ya da ödül verilir. Köpek, tuvaletini gazete ya da ped gibi değiştirilebilir bir alan üzerine yaptıysa, bu alan yalnızca temizlenir, değiştirilmesi önerilmez; çünkü tuvaletini kendi dışkı kokusunu aldığı yere yapmak isteyeceğinden, köpeğe daha sonraki tuvalet deneyimleri için yol gösterici olacaktır.

Oyun oynamayı seven bir ırktır, bu yüzden French bulldog köpek eğitimi için oyuncak kullanmak önemli bir yere sahiptir. Eğitim verilirken ödüllendirme çok önemlidir. Sevilme ya da ödül, köpeğe davranışının doğru olduğunu ve bu davranışının sahibi tarafından onay aldığını anlatmak, davranışının tekrarını teşvik etmek içindir ve başarılı sonuçlara ulaşılabilmesi için ödüllendirmenin eğitimde rolü büyüktür. Yapılması istenmeyen bir davranışta bulunduğunda ise çok yüksek olmayan sert ve kararlı bir ses tonuyla uyarıda bulunulmalıdır. Bu şekilde French bulldog, sahibinin ondan yapmasını istediği ve istemediklerini daha kolay anlayabilecek ve sahibine uyumlu ve iyi bir arkadaş olabilecektir.

Yazar:Mehtap Özdemir

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Fransız Bulldog diyor

    güzel bilgiler teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.