EVA 6×6 155mm Kendinden Tahrikli Obüs Nasıl Bir Araçtır?

EVA, Slovakya tarafından yapılmış bir obüstür. Konstrukta Savunma tarafından geliştirilmiştir. Geliştirme kısmen Slovak MOD tarafından finanse edildi. EVA sadece 9 ayda geliştirilmiştir. Bu topçu sistemi ilk olarak 2015 yılında kamuoyuna açıklandı.

Bu yeni Slovak obüs, tamamen zırhlı paletli şasiden ziyade, sınırlı zırh korumasıyla tekerlekli şasi üzerinde obüsleri monte etmek için yeni bir eğilimi takip ediyor. Tekerlekli topçu sistemleri üretmek ve korumak için daha az pahalıdır.
Bununla birlikte, bunlar paletli araçların arazi dışı hareketliliğinden yoksundur.

EVA bir Tatra T810 6×6 kamyon şasisine dayanmaktadır. 155 mm / L52 obüs ile donatılmıştır. Bu topçu sistemi, tüm standart NATO mühimmatlarıyla uyumludur. EVA , daha önce aynı şirket tarafından geliştirilen silahı ve muhtemelen
Zuzana 2’nin diğer bileşenlerini kullanmaktadır . Ateşleme zarfı her iki tarafta 40 derecedir.

Bu topçu sistemi, tam otomatik bir mühimmat yükleme sistemine sahiptir. Otomatik yükleyicide toplam 12 tur ve ilgili yedekler saklanır. Ayrıca araç tarafından taşınan ve kabinin arkasına saklanan 12 tur daha vardır.
EVA ilk dakika içinde 5 tur ya da 3 dakika içinde 12 tur başlatabilir. Ayrıca farklı hedeflere karşı 4-6 yuvarlak patlamaları da hızla başlatabilir. EVA’nın Çoklu Başlatma Eşzamanlı Darbesi (MRSI) ateşleme yeteneğine sahip olması muhtemeldir. Otomatik yükleyicideki tüm turlar başlatıldığında, bu topçu sistemi manuel yükleme moduna geçer. Bu durumda maksimum ateş hızı dakikada 3 turdur.

Roket destekli mermi ile maksimum yangın aralığı 41 km’dir. EVA ayrıca doğrudan yangın yeteneğine de sahiptir.
Araç zırhlı bir kabine sahiptir. Mürettebatın küçük silahlara ve topçu kabuğu parçalayıcılarına karşı koruma sağlar. Obüs aracın kabininden veya araçtan yaklaşan tehdit kovulabilir.

İlk turu hareket ettirmek ve durdurmak 2 dakika sürer. Yeniden çalışma süresi sadece bir dakikadır. Kısa yeniden devreye alma süresi, ateş etme ve ateş etme görevlerini yerine getirmeye izin verir. Bu topçu sistemi, bir kaç tur başlatabilir ve düşman karşı ateşe geçmeden ateş etme pozisyonunu terk edebilir.
Yüksek derecede otomasyonun küçük bir ekibine sahip olmasına izin verilmiştir. EVA, komutan, topçu ve sürücü de dahil olmak üzere sadece 3 asker tarafından işletilmektedir.

Bu topçu sistemi, 237 hp gelişen bir Renaul Dxi7 turboşarjlı dizel motor tarafından desteklenmektedir. Araç merkezi bir lastik şişirme sistemi ile donatılmıştır. Araç 6×4 ve 6×6 konfigürasyonları arasında geçiş yapabilir. Bu topçu sistemi de bir Tatra’nın 8×8 şasisine dayanabilir.

Normal olarak her EVA bir mühimmat tedarik aracı tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu topçu sistemlerinden oluşan bir batarya, tüm hedefleme koordinatlarını sağlayan komuta aracını içerermektedir.

Genel Özellikleri:

Ekip: 3 erkek

Boyutlar ve ağırlık

Ağırlık: 22t
Uzunluk (ileri silah) m
Gövde uzunluğu: ~ 8m
Genişlik : ~ 2.55m

Silahlar

Ana silah: 155-mm
Namlu uzunluğu: 52 kalibre
Makineli tüfek
Mermi ağırlığı: ~ 43.5 kg
Maksimum ateşleme aralığı: 41 km
Maksimum ateş hızı: 5 rpm
Yükseklik aralığı: 3.5 ila + 75 derece
Travers aralığı: 80 derece

Mühimmat yükü

Ana silah: 24 mermi
Makineli tüfek

Mobilite

Motoru Renault: Dxi7 dizel (?)
Motor gücü: 237 bg (?)
Maksimum yol hızı: 90 km / s’e kadar
Menzil: 600 km

Manevra kabiliyeti

Dikey adım: ~ 0.45 m
Siper: ~ 0.5 m
Fording: ~ 1.2 m

Mevcut fonksiyonlar:
Topografik bilgilerin hesaplanması;
Meteorolojik bilgilerin işlenmesi;
Diferansiyel denklemler kullanarak ateşleme verilerinin hesaplanması;
Dijital haritaların kullanılması;
Yangın planlaması;
Yangın verimliliği simülasyonu.

Kaynakça:
History CH.

Yazar: Tuncay Bayraktar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar