Karl Pavlovich Bryullov Hayatı ve Eserleri

Rus romantizminin kurucusu olarak kabul edilen Bryullov, Rusya’nın St. Petersburg kentinde 1799 yılında doğdu. Anne ve babası Fransız asıllıydı bu sebeple de 1822 yılına kadar Charles Bruleau adını kullandı.

Nesilden nesile geçen sanatçı bir aileden gelen Bryullov’in ilk resim öğretmeni, St. Petersburg’daki Sanat Akademisinin bir üyesi olan babasıydı. 1809 – 1821 yılları arasında Akademide Andrey Ivanov, Aleksey Yegorov ve Vasily Shebuev adlı sanatçılarla birlikte çalıştı. Klasisizm ilkeleri üzerine mükemmel bir eğitim aldı. 1819’de ilk tablolarından biri olan Narcissus’u ortaya çıkardı.

1822 yılında Roma’ya gitti ve Roma kültüründen etkilenerek çeşitli manzara resimleri yaptı. Vezüv Yanardağı’nın patlak vermesinin ardından bir kül tabakası altında gömülü olan Pompei’nin kazı alanını ziyaret etti. Bryullov, küllerin altında mükemmel korunmuş antik kenti görünce çok etkilendi ve bunu sanatına taşıdı. İtalya’da geçirdiği zaman boyunca, aristokratlardan oluşan çeşitli tarzlarda 120’den fazla portre yarattı. Resimlerinde, nesnelerin gerçekçi betimlemelerinin yanı sıra, aklına gelen psikolojik derinlikler dikkat çekiciydi. İtalya’da eserleri ile sansasyon yarattı ve zamanının en iyi ressamlarından biri olarak kabul görmesini sağladı.

1836’da Petersburg Sanat Akademi’sinde akademisyen olarak görev aldı. St. Isaac Katedrali’nin kubbesi için çalışırken, bir anda sağlığı bozuldu. Doktorlarının tavsiyesi üzerine sıcak iklim bir iklime sahip olan Madeira’ya gitti. Son iki yılını, Garibaldi’nin partizan Angelo Tittoni ailesiyle birlikte Roma’da geçirdi.

1852 yılında Roma’da hayatını kaybederek, Cemetrio Degli Inglesi mezarlığına gömüldü.

Rus neoklasisizmi ve romantizmi arasında bir geçiş ressamı olan Bryullov, uluslararası ün kazanan ilk Rus sanatçısı olarak kabul edilebilir.

En önemli eserleri:

Pompeii’nin Son Günü, Binici, İtalyan Sabahı, Baküs’ün Başı, Nergis, Sanatın Genius’u, Erminia ve Çobanlar, Bir Türk Kızı, Büyükanne ve Torunu’nun Düşleri, İtalyan Bir Kadının İtirafı, Rahibe’nin Rüyası, Ines de Castro’nun Ölümü, Sanatçı Prens Gagarin’in Portresi, Blackamoor ile Volkonskis Çocuk Portresi, Alexander Ribeaupierre ‘nin Portresi, Vezüv Dağı’na Gezi, Düşes Samoilova ile Kızı Amalicia Paccini, Diana, Endymion ve Satyr, Polonya Kralı Stefan Batoriy’nin Pskov Kuşatması, Prens Mihail Andreevich Obolenskiy, Bakhchisarai’deki Çeşme, Comtesse Saltykova…

Kaynakça:
https://russiapedia.rt.com

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar