Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

0 908

Günümüzde en fazla uygulanan hobilerden biri de evde evcil hayvan beslenmesidir. Geçmiş dönemlerde daha çok Avrupa ülkelerinde yaygın olan bu hobi günümüz toplumunda oldukça yaygın bir hale gelmiştir.

Dolayısıyla evde evcil hayvan beslenilmesi hobisi beraberinde faydalar getirebildiği gibi bazı olumsuz sonuçlar da getirebilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar evde evcil hayvan beslenilmesi konusunda önemli uyarılarda bulunmaktadırlar. Peki evde evcil hayvan beslenilmesi hakkında uzmanlar ne diyor ve ne gibi uyarılarda bulunuyor, dilerseniz bu sorularımızın cevaplarını hemen sunalım. İşte evde evcil hayvan beslemenin faydaları ve zararları hakkında bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

Uzmanlara Göre Evde Evcil Hayvan Beslenilmesinin Faydaları

8765_32Uzmanlar evde evcil hayvan beslenilmesi konusunda bazı faydaların bulunabildiğinin altını çizmektedirler.

  • Bireylerin depresyona yakalanma riskinin önemli derecede azalabilmesine
  • Bireylerin iş ve sosyal yaşantıda daha aktif olabilmesine
  • Bireylerin kendilerini daha iyi hissetmesine
  • Bireylerin kişisel gelişimlerinin daha da pekişmesine faydalar sağlayabilmektedir.

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Zararları Nelerdir?

Evde evcil hayvan beslenilmesinin faydaları hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de zararları hakkında bilgiler sunalım. İşte evde evcil hayvan beslenilmesinin zararları;

  • Bireylerin sık sık sağlık sorunları yaşaması
  • Bireylerin solunum yollarında rahatsızlıkların oluşması
  • Bireylerin özellikle de bakteriyel hastalıklara yakalanma risklerinin daha fazla olması evde evcil hayvan beslenilmesinin beraberinde getirdiği başlıca olumsuz sonuçlardır.

Evde Evcil Hayvan Beslenilmesi Konusunda Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar evde evcil hayvan beslenilmesinin oldukça hassas bir hobi olduğunu belirterek bireylerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar evde evcil hayvan beslenilmesinin özellikle de bireylerin genel sağlığının riske girebilmesinde oldukça rol oynadığını belirtmektedirler. İşte uzmanların evde evcil hayvan beslenilmesi konusunda yaptıkları uyarılar;

8765_35Evcil hayvanınızı evinizde değil bahçenizde besleyin: Uzmanlar günümüzde evcil hayvan besleyenlerin birçoğunda evde besleme alışkanlığının bulunduğunu belirtmekte ve bu tutumun son derece yanlış olduğunun altını çizmektedirler. Dolaysıyla evcil hayvanların ev ortamı yerine evin bahçe kısmında beslenilmesi gerektiğini belirten uzmanlar evcil hayvan besleyicilerin bu önemli ayrıntıya özen göstermelerinde faydalar bulunduğunu belirtmektedirler.

Evcil hayvanınızı sık sık temizleyin: Uzmanlar evcil hayvanların çok daha hızlı kirlenebildiğini ve dolaysıyla sık sık temizliklerinin yapılması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Dolaysıyla gerek evcil hayvanın genel sağlığı açısından ve gerekse de evcil hayvanı besleyenlerin genel sağlıkları açısından bu ayrıntının dikkate alınması gerekmektedir.

Evcil hayvanınızın bulunduğu ortamı temiz tutun: Uzmanlar evcil hayvanın yaşamını sürdürdüğü ortamında maksimum derecede temiz tutulması gerektiğini belirtmekte ve bununla birlikte evcil hayvanın bulunduğu ortamın sıkça temizlik işleminden geçmesi gerektiğini de belirtmektedirler.

Görüldüğü üzere evde evcil hayvan beslenilmesi hakkında uzmanlar tarafından birçok uyarılar yapılmaktadır. Dolayısıyla evde evcil hayvan beslenilmesi konusunda uzmanlar tarafından yapılan uyarıların dikkate alınmasında faydalar bulunmaktadır. Makalemizde evde evcil hayvan beslemenin faydaları ve zararları hakkında bilgiler sunduk. Sizler de evinizde evcil hayvan besliyorsanız uzmanları tavsiye ve uyarılarını dikkatle incelemelisiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku