Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Evlilikte Uyum Süreci Nasıldır?

0 390

Evlilik… Bu kelime o kadar çok şey çağrıştırır, o kadar çok şeyi de beraberinde getirir ki bu kelimenin önemi evlenmeden evvel anlaşılamaz. İki farklı hayat, iki farklı ilgi, istek, tutum, iki farklı yetiştirilme tarzı, iki farklı yaşam tarzı, iki farklı kişilik gibi kavramları çağrıştırdığı gibi, uyum, aile, yuva, sadakat, fedakarlık, saygı, evlat sıcaklığı, birlik, bütünlük, sırdaş, yoldaş, en güvenilen gibi kavramları da çağrıştırmakta ve bunları beraberinde getirmektedir.
Çağrışımlar bile bu kadar farklı ve çeşitli iken, bu kadar farklılıkla birlikte tek çatı altında birleşen eşler birbirine nasıl uyum sağlar? Bu kadar farklılıkla nasıl başa çıkılır da nasıl bir ortak noktada buluşulur?

Seven başedebilir dediğinizi duyar gibiyim. Elbetteki evliliğin ilk adımı, sevgi, aşk ve saygıdan geçer. Fakat bir süre sonra aşk, o kıpır kıpır heyecanımız geçince geriye sevgi ve saygı kalır. O ilk baştaki heyecan ve aşkın seline kapılıp gittiğimiz zamanlar bittikten sonra, eşler birbirini tanımaya, birbirinin huyunu anlamaya daha net bir şekilde başlar. Kimimiz hayal kırıklığı yaşarken kimimiz “iyi ki”lerini daha da arttırır. İşte tamda bu zamanlarda kişilerin uyum zamanıdır. Bu yüzden, aşk, heyecan gittiğinde saygıya çok iş düşer. Çiftler birbirlerine birey olarak saygı duyduğu zaman, birbirinin haklarını kısıtlamadığı zaman uyum süreci daha da kolaylaşacaktır.

Nasıl ki arabada dengeyi sağlayan 4 teker var ise ve tek tarafındaki bir tekeri çıkardığımızda araba yürümez ise evlilik de bunun gibidir. Her bireyin kendine ait sorumluluğu bulunmaktadır. Her birey kendi gücünün yettiğince fedakarlık yapar ve kendi sorumluluğunu üstlenir. Yıllar boyu sadece bir eş fedakarlık yaparsa ve karşılık göremezse bu dengenin bozulmasına yol açacaktır. Herkes sorumluluğunu bilmeli, karşılıklı fedakarlık, sevgi ve en önemlisi de saygıya dayalı bir süreç olmalı. Karşılıklı memnuniyet ve karşılıklı sorumluluk alımı olmalı. Tartışmalarda bile karşıdaki kişininde bir birey olduğu, onunda istekleri, hakları olduğu unutulmadığı zaman daha kolay olacaktır. Her iki tarafta birbirinin düşüncelerini, beklentilerini, haklarını göz önünde bulundurarak davranmalıdır. Bunun yolunda ilk olarak bireylerin eş olarak seçecekleri kişiyi çok iyi tanımalarından geçer. Eşlerin özelliklerinin birbirinin aynısı olmasının yanı sıra birbirini tamamlamaları çok önemlidir. Birbirlerine karşı anlayışlı olmaları çok önemlidir.
Evlilik çok karmaşık ve bir çok özelliği içinde barındıran bir yapı olmasına rağmen, karşılıklı sevgi, saygı, güven, sadakat, anlayış, farklılıklara saygı duyma, esnek olma, birbirinin kültürüne, yapısına, yetişme tarzına uyum sağlayıp ayak uydurma gibi özellikler bizi uyumlu ve mutlu bir evliliğe götürmektedir. Birbirinin alışkanlıklarına, değerlerine saygı duymak hem karşı tarafı mutlu ettiği gibi, onunda size karşı saygılı ve anlayışlı olmasını sağlayacaktır. Unutmayın ki sevgi ve saygı dünyada ki her kapıyı açacak olan altın bir kilittir!

Yazar:Nur Altn

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku