Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evde Kalmak Zorunda Olanlar Neler Yapabilir?

1 253

Dünyayı sarsan Corona virüsü nedeni alınan tedbirler yüzünden zorunlu haller dışında evden çıkılmaması gerektiğini biliyoruz. Elbette evde kalmak ki özellikle uzun süre kalmak insanın canını sıkabiliyor. Bu durumu atlamanın en iyi yolu ise evde zaman harcamamızı sağlayacak işler bulmaktır. Ancak bu işleri belirlerken bize veya çevremize faydalı olması elbette ayrıca önemlidir. Kaliteli zaman geçirmek ve bir o kadar bu zor günleri unutmak adına evde yapılabilecek bazı aktiviteleri başlıklar halinde inceleyelim.

Kitap Okuma Seanları

Evde Kalmak Zorunda Olanlar Neler Yapabilir?Evde tek başınıza yaşıyorsanız kitap okuma zamanı ayarlamanız oldukça kolay olacaktır. Eğer aileniz ile birlikteyseniz o zaman günün belirli bir zamanını kitap okuma seansına çevirebilirsiniz. Hatta işi biraz daha ilerletip okudunuz kitapların anlatımını yaparak aile bireyleri arasında daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz. Aranızda kitaplarınızı takas yapabilirsiniz. Bunun dışında ücretsiz değişim yapan mobil uygulamaların olduğunu da unutmamak gerekir. Dilediğiniz kitabınızı bu uygulamalar üzerinden takasa sunuyor ve istediğiniz kitabı talep edebiliyorsunuz.

E-Kitap Yazarlığı Yapabilirsiniz

Yazı yazmayı seviyorsanız bu zaman dilimi sizin için kazançlı bir hale dönüşebilir. Özellikle e-kitap sektörü dünya genelin büyük bir iş hacmine sahiptir. Bu iş hacmi aynı zamanda gün geçtikçe daha fazla kazandırmaya başladı. Örneğin Amazon kitapların şubat ayı geliri 27,2 milyon dolar civarındadır. Bu sadece Amazon’un hacmi işin içine diğer Apple, Google gibi devleri katmadık bile. Düşünün hepsinin toplam e-kitap hacmi ne kadar kazançlı olur. Evde Kalmak Zorunda Olanlar Neler Yapabilir?
Bu durumda size düşen e-kitaplarınızı hazırlayıp satışa sunmaktır. Üstelik bu zaman diliminde hazırladığınız kitaplar size sürekli gelir getirecek ürünlerdir. Hem evde zaman geçirmiş hem de sürekli kazanç sağlayacak ürünler oluşturmuş olacaksınız.

Online Eğitimler Alabilirsiniz

İnternet bu zaman diliminde bizim için en iyi nimettir. Bu salgın zamanı sizin için bir gelişim dönemi olabilir. İnternet üzerinden ücretli veya ücretsiz birçok eğitim platformu bulmanız mümkün. Hatta büyük bir kısmı bu kursların sonucunda size sertifika bile veriyor. Bu zaman diliminde öğrenceğiniz yeni bir dil veya geliştirmek istediğiniz bir yeteneğiniz varsa online eğitimler tam sizlik diyebilirim.

El Sanatları ile Uğraşabilirsiniz

El sanatları üzerine merakınız varsa bu zamanda harekete geçebilirsiniz. Boncuklardan bileklik, anahtarlık vb. basit görenen ürünlerden amigurumi gibi Japon örgü teknikleri ile bebekler Evde Kalmak Zorunda Olanlar Neler Yapabilir?yapabilirsiniz. Üstelik yaptığınız bu el işi ürünlerini dilerseniz sevdiklerinize armağan edebilir, dilerseniz ticari olarak değerlendirebilirsiniz. İnternette sadece el işlerini satan platformların olduğunu ayrıca bilmenizde yarar var. En sade hali ile kendi Instagram hesabınızdan bile satışa sunabilirsiniz.

Yeni Diziye Başlayabilirsiniz

İnternetin en güzel yanlarından biri dilediğiniz diziye veya filme anında ulaşma imkanı sağlamasıdır. Bu bakımdan bu zorunluluk günlerini yeni diziye başlayarak geçirebilirsiniz. Özellikle yoğun iş yaşamından bir türlü izleyemediğiniz bir kaç dizi varsa hemen interneti açıp izlemeye başlayabilirsiniz. Üstelik zamanın hızlı geçmesi ve size bilgiler kazandırması ayrıca karınız olacaktır.

Yeni Lezzetler Deneyebilirsiniz

Büyük şehirlerde aile yaşamı oldukça haraketli ve bir o kadar zordur. Buna mutfak yaşamı da dahildir. İş yaşamı nedeni ile bazı aile bireyleri mutfağın yolunu haftada bir görebiliyor. Bu zaman diliminde ise ailece mutfağa girip eşsiz lezzetler ortaya çıkarmak mümkün. Üstelik minik yardımcılarınız da varsa işiniz daha zevkli hale gelecektir. Bu gibi aktiviteler hem aile bireyleri arasında iletişime katkı sağlayacak hem de bu zor günleri atlatmanıza katkı sağlayacaktır. Tarif veya malzeme konusundan ise yine internet yardımınıza koşacaktır. Tarfiler için tarifalpisir.com, nefisyemektarifleri.com, yemek.com vb. birçok platforma göz atabilirsiniz. Hatta bu tarifleri videoya kayıt edebilir ve gelecekte torunlarınız ile “salgın günlerimiz böyle geçti” diye oturup keyifle izleyebilirsiniz. İyi bir hatıra olacaktır.

Detaylı Temizlik Yapabilirsiniz

Gerek kişisel gerekse ev temizliği konusunda çalışan insanların zamanı oldukça sınırlıdır. Bu salgın bahanesi ile size kalan bu zamanda dilerseniz evinizi ince detayına kadar temizleyebilirsiniz. Elbette buna kişisel temizliğinizi de ekleyebilirsiniz. Özellikle aileniz kalabalık ise görev paylaşıma ile hem miniklere sorunluk sahibi olmayı öğretebilir hem de keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Ailece Oyunlar Oynayabilirsiniz

Evde Kalmak Zorunda Olanlar Neler Yapabilir?Özellikle ailece bir arada olmak yoğun yaşam temposunda zor olan bir durumdur. Kimi işine gider kimi okuluna gider ve herkes aynı anda evde zor bulunur. Bu bahane ile tüm aile bireyleri aynı anda evde olabilir. Bu zaman diliminde ise sessiz sinema, kelime bulma oyunları ve pc oyunları turnuvası yapılabilir. Bu tarz aktiviteler aile bireyleri arasındaki iletişimi güçlendireceği gibi evde de keyifli bir zaman geçirmenize katkı sağlayacaktır.

Yazar: Ömer Fidan

1 yorum
  1. sefimgelsin.com diyor

    Elinize sağlık, pandemi sürecinde evde kalmak zorunda olanlara güzel içerik olmuş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.